DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de:

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de:

7 Yıl Önce
2015-06-02 21:19:02
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Seçim günü geldiğinde ve kabine girdiğinde vicdanınla hareket et. Biz de vicdanımızla hareket edeceğiz" dedi.

Avcı, yapımı devam eden Yunus Emre Devlet Hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu, esnafı ziyaret etti. Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Seyhan Fidan'dan inşaat çalışmaları hakkında bilgi alan Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, 71 Evler Mahallesi'nde inşa edilecek Şehir Hastanesi ile Yunus Emre Devlet Hastanesinin birbirlerinden farklı olduğunu dile getirdi.

Yunus Emre Devlet Hastanesinin 768 yataklı olacağını belirten Avcı, "71 Evler Mahallesi'ndeki ise bin 81 yataklı olacak. Hayırlı uğurlu olsun. Sözleşme gereği müteahhit firmaya 2016 sonuna kadar süre tanınmıştı ancak yıl sonunu beklemeyeceğiz. 2016 yılının haziran ayında açılışını birlikte yaparız inşallah. Temelini birlikte attığımız, Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu ile eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a ayrıca teşekkür ediyorum" diye konuştu.

İşçilerle sohbet eden Avcı, Yunus Emre Devlet Hastanesi personeliyle fotoğraf çektirdi.

- "Kabine girdiğinde vicdanınla hareket et"

Avcı, Arifiye Mahallesi İki Eylül Caddesi'ndeki esnafı ziyaret edip, vatandaşlarla bir araya geldi.

Ziyaretler sırasında bir vatandaşın eşinin cezaevinde olduğunu, af çıkıp çıkmayacağını sorması üzerine Avcı, "Af yok. Bakın şimdi hiç öyle yapabileceğimiz bir şey söylenmedi. Af durumu söz konusu değil. Keşke hiç buna ihtiyaç olmasaydı" dedi.

Başka bir vatandaşın muhalefet partilerinin emekliye zam vereceğini AK Parti'nin ise neden bu şekilde zam vaadinde bulunmadığını sorması üzerine Avcı, şöyle konuştu:

"İktidara gelme ihtimali ne kadar azalırsa vaatler o kadar yükseliyor. Vatandaşa da veriyoruz ancak belirli hesap kitap içerisinde. Şimdi arkadaşların söylediği bayramda iki tane ikramiyeyi, arifede alırsın ancak bayramı zor görürsün. Rize'deki bir vatandaşın söylediğini söyleyeyim. 'Kılıçdaroğlu mazotu 1,5 lira yapacağım. Ben, Kılıçdaroğlu iktidar olursa mazota 5 lira da vermeye razıyım. Yeter ki mazot bulabileyim' diyor. Şimdi bir hesabı kitabı var bu işin. Şimdi neden Bağımsız Türkiye Partisi'ne oy vermiyorsun? O, '5 bin lira asgari ücret vereceğim' diyor. Önce dengeleri oturtmak zorundayız. Seçim günü geldiğinde ve kabine girdiğinde vicdanınla hareket et. Biz de vicdanımızla hareket edeceğiz."

- "Devletin okulunun suyu mu çıktı?"

Vatandaşlardan birinin çocuğunun özel okula gitmek istediğini ancak özel okul ücretlerinin pahalı olduğunu söylemesi üzerine Avcı, şunları belirtti:

"Lisede özel okula gitmek isteyenler için senede 3 bin 500 lira teşvik veriyoruz. Geçen sene verdik. Şimdi Maliye Bakanlığı ile 3 bin 500 liranın artması için pazarlık ediyoruz. Biraz daha artacak biz yüzde 10 zam istiyoruz. Maliye ise 'yüzde 6' diyor. Bakalım, nerede anlaşacağız. 'Ben, Robert Koleji'nde okutmak istiyorum çocuğumu' dersen orası da 40 bin lira istiyor. Devletin okulunun suyu mu çıktı? Bak öğretmenimiz, müdürümüz, dersliğimiz var. Okulda hafta sonunda ücretsiz takviye kursları var. Hangi dersten yetersizse onun kursuna gelsin. Allah zihin açıklığı versin."

Avcı, bir kişinin bu yıl okul öncesi öğretmenliğine ilişkin kaç kişinin atanacağını sorması üzerine "Branşlarla ilgili hesaplamamızı henüz yapmadık. Kim ne kadar emekli olacak, bize maliye ne kadar tahsis edecek, onun içerisinden ne kadar kullanabileceğiz, onları temmuz ayı sonu itibarıyla hesaplayacağız. Okul öncesinde ihtiyacımız var" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş