DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Milletvekilleri mazbatalarını alıyor

Milletvekilleri mazbatalarını alıyor

19.06.2015 13:42:09
AK Parti'den Kocaeli milletvekili seçilen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz ve Cemalettin Kaflı, mazbatalarını aldı.

Bakan Fikri Işık, Katırcıoğlu, Aygün, Şeker, Yılmaz ve Kaflı, partililerle Kocaeli Adliyesi'ne gelerek mazbatalarını İl Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Turan Yıldız'dan aldı.

Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 Haziran seçimi sonucunda AK Parti'nin Kocaeli'de yüzde 46,5 oyla 6 milletvekili, CHP'nin 3, MHP ve HDP'nin birer milletvekili çıkardığını belirtti.

Bu sonuçlara göre Kocaeli'de iktidar partisinin AK Parti olduğunu ifade eden Işık, Kocaeli'deki oy oranının Türkiye için geçerli olması durumunda 300 vekil çıkartabileceğini ve iktidar olabileceklerini anlattı.

Sandığa giderek oyunu kullanan vatandaşlara teşekkür eden Bakan Işık, demokrasilerde bu durumun önemli olduğunu kaydetti.

YSK'nın açıkladığı kesin sonuçlara göre AK Parti'nin 258 milletvekiliyle birinci parti olarak seçimlerden çıktığını vurgulayan Işık, şunları söyledi:

"Oluşan tablo kimseye tek başına iktidar imkanı vermiyor. Türkiye'de hükümetin bir an önce kurulması gerekiyor. Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması açısından partilerin en kısa sürede uzlaşmayı sağlaması gerekiyor. Bu önemli, özellikle bölgemizde yaşanan olaylar Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması anlamında çok daha dikkatli, temkinli, uzlaşmaya yakın hareket etmemizi gerektiriyor. Suriye'deki gelişmeler hızlandı. Ülkemizin burada bir emrivakiyle vakiyle karşı karşıya kalmaması için mevcut hükümet olarak elimizden geleni yapıyoruz."

- "Türkiye koalisyon hükümetini en kısa sürede kurar diye temenni ediyorum"

Yeni hükümetin kurulmasını önemsediklerini, bu anlamda partilerin ortaya kırmızı çizgi koymasının doğru olmadığını belirten Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Partilerin kendi aralarında ön şartsız bir araya gelip, bir hükümet oluşumu için gerekli çaba ve gayreti göstermesi ülkemizin geleceği açısından önemli. Ben bir uzlaşı kültürünün oluşması gerektiğini düşünüyorum. İnşallah bu gayretler boşa çıkmaz ve Türkiye koalisyon hükümetini en kısa sürede kurar diye temenni ediyorum."

- "AK Parti, koalisyon kurulması için samimi olarak çalışmalarını yürütüyor"

Bir soru üzerine Işık, AK Parti olarak bir koalisyonun kurulması için her türlü şartı zorlayacaklarını vurgulayarak, milletin sandıkta koalisyon kurulmasına yönelik bir mesaj verdiğini anlattı.

Bakan Işık, şöyle dedi:

"Bu mesajın aksine hareket etmemizi kimse beklemesin. Bunun da samimiyet testini kimse yapmasın. AK Parti koalisyon kurulması için samimi olarak son derece güçlü çalışmalarını yürütüyor. Burada sonuna kadar koalisyon hükümetinin kurulması için zorlayacağız. Bu günkü tablo, AK Parti'nin dışında olduğu bir koalisyon hükümetini mümkün kılmıyor. Şu ana kadarki yapılan tüm liderlerin açıklamaları, AK Parti dışında bir koalisyon kurulmasının mümkün olmadığını gösteriyor. Biz de kendi sorumluluğumuzun bilincinde ama Türkiye'nin önümüzdeki süreçteki sorunlarını çözecek bir hükümetin oluşumu için elimizden gelen gayreti göstereceğiz."

- "Ümidimiz, bir koalisyon kurulması"

Bütün bu iyi niyet ve samimiyetle yapılan çalışmaların sonucunda koalisyon kurulmasının, Türkiye için önemli bir kazanım olacağını anlatan Işık, "Bu noktada biz böyle bir sonucun çıkmasına seviniriz. Ancak bütün şartların zorlanmasına rağmen eğer Türkiye'de koalisyon kurulamazsa o zaman anayasanın emrettiği şekilde erken seçim kaçınılmaz olur. Ümidimiz, beklentimiz ve temennimiz, bir koalisyon kurulması. Eğer bu kurulamazsa da Anayasanın gereği neyse yapılması da artık kimsenin itiraz edemeyeceği bir nokta haline gelir" diye konuştu.

Öte yandan Bakan Işık, Kandıra 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi Müdürü İsmet Aktürk'ün silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi dolayısıyla, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük'ü ziyaret ederek, başsağlığı dileklerini iletti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

omer

Bu da Devlet Bahçeli gibi habire önerilerde bulunuyor. Nasihata kendilerinin ihtiyacı yok. Hoca olsa kendisine dünyayı dareden faşistlerle işbirliği yapan fetullahı affeder de yanında yer alırmıydı. Bu kadar insana şantaj yapmış müslümanları sahte terör örgütlerine yamayarak gece gündüz dinlemiş paralelin oyuncağı olurmuydu? Şevket KAZAN 28 Şubatçılardan davacı olmuyormuş. Doğru çünkü 28 Şubatçıların alkışçısı paralel ile birlikte olunca davacı da olmazsın. Sanki bu dava kendisinin şahsi davası.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş