DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

Milletvekilleri kayıt yaptırıyor

Milletvekilleri kayıt yaptırıyor

18.06.2015 14:40:57
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, öncelikle diğer partilerin kendi aralarında koalisyon hükümeti kurulmasının daha doğru olacağı noktasında durduklarını belirterek, "Buna rağmen olmuyorsa MHP'nin görüş ve düşünceleri ve temel ilkeleri bellidir. Koalisyon kuracak siyasi irade, o ilkeleri irdelemek, onları kabul etmek suretiyle masa başına oturabilir" dedi.

Yalçın, Meclis'te 25. Dönem için kayıt yaptırdı. Kızları Erva ve Beyza ile gelen Yalçın, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Önemli bir sürecin yaşandığını belirten Yalçın, en kısa zamanda kurulması muhtemel hükümet ile birlikte ülkenin meselelerini çözmek adına Meclis çatısı altında mücadele edeceklerini kaydetti.

TÜSİAD'ın ziyaretinin ardından atılacak adımlar konusunda değişiklik olup olmadığı sorusuna Yalçın, "Gerek TÜSİAD olsun, gerek TOBB; diğer partilere olduğu gibi MHP'yi de ziyaret etmek suretiyle kurulacak hükümet ile alakalı görüş ve düşüncelerini sayın Genel Başkanımız ile tartıştı ve paylaştılar, bir fikir teatisinde bulundular. Gayet normal bir hadise. Onları parti olarak dinleme durumundayız. Nitekim öyle yaptık. Görüş ve düşünceleri MHP'nin koalisyon ile alakalı görüşmeleri sürecinde dikkate alınacaktır. Kendileri sadece kendi örgütleri tarafından neyin, nasıl olması gerektiğini ifade ettiler. Bunlar, bir siyasi parti olmamız sebebiyle kararlarımıza ışık tutacaktır" karşılığını verdi.

MHP'nin kırmızı çizgileri ile ilgili sorularına Yalçın, hala seçim akşamı Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıkladığı temel noktada olduklarını ifade etti. Millete verdikleri sözün peşinde olduklarını ve bunlardan vazgeçme lüksleri bulunmadığını anlatan Yalçın, "Çözüm Süreci, 17-25 Aralık ve Cumhurbaşkanı'nın sınırları..." denilmesi üzerine, şunları söyledi:

"Siz çok önemli olanları öne çıkarıyorsunuz. Tabii ki bunlar önem arz ediyor ama emekliye verdiğimiz söz, iki ikramiye veya asgari ücreti de ihmal etmemek lazım diye düşünüyorum. Şöyle kabul edilebilir; partiler arasında bunlar problem olmaz, halka verilecek hizmetler noktasında karşı durulacağını zannetmiyorum ama her biri önem arz ediyor. Olmazsa olmaz şekliyle illa mütalaa edecekseniz MHP, öncelikle koalisyonun diğer partilerin kendi aralarında kurulmasının daha doğru olacağını ifade etti. Politik uyumluluk kendi aralarında hakim olduğu için... Hala bu noktadayız. Buna rağmen olmuyorsa MHP'nin görüş ve düşünceleri ve temel ilkeleri bellidir. Koalisyon kuracak siyasi irade, o ilkeleri irdelemek, onları kabul etmek suretiyle ancak masa başına oturabilir. Biz bu noktadayız. "

Yalçın, "AK Parti'nin ilkeleri de tartışılıyor; (Saray'ı tartışmaya açtırmayız, Başbakanlık dönüşümlü olmaz, ancak bakanlıklarda dönüşümlü olur) deniliyor. Bunlara nasıl yaklaşırsınız?" sorusuna, bunların masaya oturulduğunda, görüşmeler başladığında şekilleneceğini söyledi. Önceden hüküm vermek ve bir şey ifade etmenin oldukça zor olduğunu anlatan Yalçın, "Her şeyden önce muhataplarımızdan bunu resmen duymamız lazım. Onların ve bizim neyi talep ettiğimiz görüşmelerde duyulması lazım. Eğer bir gelişme kaydedilecekse turlarda daha net olur" diye konuştu.

-"Meclis Başkanı adayları uyumluysa..."

Görüşmeler öncesinde TBMM Başkanlığı seçimlerinde "Hükümetin renginin belli olup olmayacağı" sorusuna Yalçın, "Hükümet de rengini belli edebilir, diğer siyasi partiler de rengini belli edebilir. Mümkün olabilir, haklısınız. Bizim o noktada görüşümüz net. Ortaya çıkacak olan Meclis Başkanı adaylarına bakacağız. Kimler? Bu adaylar MHP için uyumlu isimler ise onu destekleme yoluna gideceğiz, eğer uyumlu değilse kendi adayımızı çıkarmak suretiyle onun arkasında duracağız" yanıtını verdi.

Yalçın, "yüzde 60 blok çöktü galiba?" denilmesi üzerine, "Genel başkanımız 'ne yüzde 60'ı' şekliyle bir yaklaşımda bulundu. Orada amaçlar farklı olabilir. Bloklaşma içinden siyaset üretmek biraz zor olsa grek. O tür yollara başvuracağımıza görüşmeler sırasında daha net olmak gerektiğine önemle vurgu yapıyoruz. MHP; kapalı kapılar ardında ya da gizli mahfillerde koalisyon görüşmeleri yapmayacak. Yaptığımız görüşmelerden milletimiz ve kendi tabanımız da haberdar olacak. Bu hususta hiç endişe edilmesin" diye konuştu.

-"Milletin verdiği mesajı çok iyi okuyoruz, anlıyoruz"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül de "Nasıl bir koalisyon olur, AK Parti'nin gönlünden geçen nedir?" sorusu üzerine, AK Parti'nin seçimlerden yüzde 41 oy alıp birinci parti olarak çıktığını anımsattı.

"Biz AK Parti olarak, milletin verdiği mesajı çok iyi okuyoruz, anlıyoruz" diyen Gül, milli iradenin tecellisi için bugüne kadar çalıştıklarını, bundan sonra da çalışacaklarını söyledi. Gül, "Tek başına iktidar imkanı verilmedi ama Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması açısından sorumluluğu yerine getirme anlamında da bir görev verildi" dedi.

AK Parti olarak bu sorumluluğu yerine getirdiklerini ifade eden Gül, şöyle konuştu:

"Maalesef bu konuda kutuplaştıran bir dil de görüyoruz. Bu dilin, Türkiye'nin geleceğine, istikrarına hiçbir katkıda bulunamayacağı aşikar. Umarız ki herkes kutuplaştırıcı yüzde 60, yüzde 40 ayrımından uzak durur. Bu seçimden çıkan sonucu herkes iyi okusun. AK Parti olarak biz kuşatıcı dilimizi, toplumsal uzlaşı anlamındaki mesajları vermeye devam edeceğiz. İstikranın devamı açısından da her türlü katkıyı sürdüreceğiz. Bu konuda herkesin, istikrar anlamındaki sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz ve ümit ediyoruz. Ama biz milletimizi mahçup etmeden, istikrar adına her türlü diyalog zemini içerisinde sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan