DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Milletlerarası anlaşmalar

Milletlerarası anlaşmalar

04.06.2015 13:16:00
Türkiye ile Kosova, Singapur, Brezilya, Türkmenistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Cibuti arasında imzalanan çeşitli protokol ve anlaşmalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ankara'da 22 Ocak 2015'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kosova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askeri/Sivil Personelin Sosyal ve Kültürel Amaçlı Mübadelesine İlişkin Protokol" onaylanarak Resmi Gazete'deki yerini aldı.

Taraflar arasındaki dostluk ve işbirliğine katkı sağlamak üzere generaller, amiraller, subaylar, astsubaylar, sivil-askeri memurlar ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sosyal ve kültürel amaçlı olarak karşılıklı mübadelesine dair esasları belirleyen protokole göre taraflar arasında her yıl gruplar halinde en fazla 5 aile mübadele edilecek. Ziyaret süresi, taraflar arasında her yıl karşılıklı olarak yapılacak görüşmelerde, programa göre belirlenecek ve gidiş dönüş günleri dahil azami 7 gün olabilecek. Gidiş ve dönüş masraflarını gönderen taraf karşılayacak.

- Singapur ile sağlık ve tıp alanında anlaşma

Türkiye ile Singapur arasında 20 Mart 2012'de imzalanan ve "Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı" da onaylanmasının ardından Resmi Gazete'de yayımlandı. Zapt, sağlık sistemlerinin iyileştirilmesi, uzman değişimi, sağlık araştırmaları, sağlığın geliştirilmesi, sağlıkta teknolojinin kullanımı konusunda işbirliği yapılmasını içeriyor.

Zapta göre, uzman ve diğer personellerin karşılıklı ziyaretlerinde seyahat masrafları, iaşe ve ibate giderlerini gönderen taraf karşılayacak.

- Brezilya ile hükümlülerin nakli anlaşması

Ankara'da 7 Ekim 2011 tarihinde imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti ve Federatif Brezilya Cumhuriyeti Arasında Hükümlülerin Nakli Anlaşması"nın onaylanması da Resmi Gazete'de yer aldı.

Anlaşma, taraflardan birinin ülkesinde hüküm giyen birinin, cezasını diğer tarafın topraklarında çekmek üzere nakledilebilmesine imkan tanırken, hükümlülerin nakli hususunda her konuda en geniş ölçüde karşılıklı işbirliği yapılmasını öngörüyor. Hükümlünün nakli ise hükümlünün veya onun adına hareket etmeye yetkili bir kişinin nakil isteğinde bulunması üzerine taraf devletler tarafından talep edilebilecek.

- Türkmenistan ile tarım alanında işbirliği protokolü

Türkiye ile Türkmenistan arasında 30 Mayıs 2013'te Aşkabat'ta imzalanan "Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik Alanda İşbirliği Protokolü" de onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu protokol, iki taraf arasında tarım sektöründeki yöntem, teknoloji, tarım ürünleri alanlarında işbirliği yapılmasını, ortak bilimsel araştırmalar yürütülmesini, bilimsel araştırmaların sonuçlarının değişimini, hayvansal genetik materyal değişimini, bitki tohumculuğu alanında çalışmalar yapılmasını, bitkilerin korunmasını, tarım sektörüyle ilgili alanlarda uzman ve deneyim değişimini ve bunlarla ilgili eğitim, seminer ve konferanslar düzenlenmesini öngörüyor.

- Kırgızistan ile turizm alanında işbirliği

Nisan 2013'te Bişkek'te imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Turizm İşbirliği Anlaşması"nın onaylanması da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Anlaşma, turizm alanında işbirliğinin teşvik edilmesini, karşılıklı turist hareketlerinin arttırılarak üçüncü ülkelerden turist çekilmesini, iki ülke arasındaki turizm ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla ülkelerdeki kamu ve özel sektöre ait turizm işletmelerinin bütün faaliyetlerinin desteklenmesini ve kolaylaştırılmasını, ülkeler arasında bilgi ve deneyim değişimini ve konuyla ilgili gerekli yasal mevzuat ve düzenlemelerin yapılmasını içeriyor.

- Azerbaycan ile kombine yük taşımacılığı

Türkiye ile Azerbaycan arasında Ankara'da imzalanan Kasım 2013 tarihli "Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması" de onaylanmasının ardından Resmi Gazete'de yerini aldı. Anlaşma, konuyla ilgili çeşitli teşvik, izin ve düzenlemelerin yapılmasını içeriyor.

Cibuti'de 24 Ocak 2015'te imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Polis Eğitimi İşbirliği Protokolü" de Resmi Gazete'de yayımlandı.

Taraflar arasında polis eğitimi alanındaki işbirliğinin geliştirilmesini amaçlayan anlaşma lisans üstü ve sertifika programları alanlarında personel, bilgi ve deneyim paylaşımıyla ilgili eğitim konularını kapsıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ahmed

Şimdi anlıyorum ki esedin sonu geldi allahin izni ile kafir esed kendi elleri ile cehennem deki ateşini yaktıAllaha hamd olsun ki zalimler kafirler fasıklar için cehennem ateşi vardir

Görüş Bildir Bizimle Paylaş