DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Milletlerarası anlaşmalar

Milletlerarası anlaşmalar

31.05.2015 11:42:40
Türkiye ile çeşitli ülkeler arasındaki milletlerarası anlaşmalar, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye ile Şili arasında 10 Mayıs 2012 tarihinde Santiago'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Şili Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Savunma Sanayi İş Birliği Mutabakat Muhtırası" ile savunma, mal ve hizmetlerinin geliştirilmesi, üretimi ve tedariği, hizmetler ve ilgili teknik ve lojistik destek alanlarında daha etkili bir işbirliği amaçlanıyor.

Türkiye ile İsveç arasında 3 Şubat 2012 tarihinde Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İsveç Krallığı Hükümeti Arasında Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İş Birliği Anlaşması" ile askeri eğitim, teknoloji ve bilim alanlarında tesis edilecek ilişkilerin temelini oluşturmak ve taraflar arasındaki işbirliğinin esaslarını belirlemek amaçlanıyor.

Türkiye ile Türkmenistan arasında 30 Mayıs 2013 tarihinde Aşkabat'ta imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Türkmenistan'dan Türkiye Cumhuriyetine Doğal Gaz Sevk Edilmesi Konusunda İşbirliğine Dair Çerçeve Anlaşma" kapsamında iki ülke arasında doğal gaz alanındaki işbirliğini geliştirilmesi hedefleniyor. Anlaşma kapsamında, taraflar, Türkmenistan'dan Türkiye'ye doğal gazın güvenli ve istikrarlı bir şekilde sevk edilmesine yönelik önlemleri alacaklar.

Türkiye adına Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Bosna Hersek adına Bosna Hersek Ulusal Eserleri Koruma Komisyonu ve Vişegrad Belediyesi arasında 24 Mayıs 2007 tarihinde imzalanan "Vişegrad'daki Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü'nün Yapısal Unsurlarının Durumunun Tespit Edilmesi, Restorasyon Projesinin Hazırlanması ve Projenin Uygulanması Konusundaki İşbirliği Protokolü" çerçevesinde taraflar, köprü üzerinde araştırma çalışmalarının yapılması, araştırma çalışmalarının sonuçlarını içeren teknik raporun düzenlenmesi, köprünün tadilat, restorasyon ve koruma projesinin düzenlenmesi ve projenin uygulanması konusunda işbirliği yapmayı kararlaştırmışlardır.

Türkiye ve Yunanistan arasında 14 Mayıs 2010 tarihinde Atina'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Yunanistan Cumhuriyeti Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı Arasında Enerji Alanında İşbirliği Hakkında Mutabakat Zaptı" çerçevesinde taraflar, Yüksek Düzeyli Ortak Enerji Grubu (OEG) kurulmasını kararlaştırmışlardır. OEG her ülkede karşılıklı olarak altı ayda bir toplanacak.

Türkiye ile Kırgızistan arasında 10 Nisan 2013 tarihinde Bişkek'te imzalanan "14 Ekim 1994 Tarihinde Ankara'da İmzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşması'na Değişiklik Getirilmesine İlişkin Protokol" ile hava ulaşımı alanındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi amaçlanıyor.

Türkiye ile Kırgızistan arasında 10 Nisan 2013 tarihinde Bişkek'te imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması" kapsamında ormanların korunması ve rehabilitasyonu için taraflar ulusal mevzuatlarına dayanarak, bilgi deneyim ve teknoloji paylaşımı ile işbirliğini öngörüyor.

Türkiye ile Somali arasında 27 Ocak 2015 tarihinde Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşma" çerçevesinde Türkiye'nin Somali'de sağlık hizmetlerinin sürdürülmesi çalışmalarına destek sağlamak amacıyla Somali'ye ambulans, çadır sahra hastanesi ve tıbbi malzeme hibe edilecektir.

Türkiye ile Cibuti arasında 24 Şubat 2015 tarihinde Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşma" kapsamında Cibuti'de sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere 6 adet tam donanımlı ambulans Cibuti'ye hibe edilmiştir.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında 20 Mart 2015 tarihinde Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşma" kapsamında KKTC'ye tıbbi malzeme, aşılar ve antiserumlar sağlık hizmetlerinin sürdürülmesi amacıyla hibe edilmiştir.

Aynı şekilde, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 19 Mayıs 2014 tarihinde Brüksel'de imzalanan "Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor Alanlarındaki Birlik Programı Olan Erasmus+'ya Katılımı ile İlgili Anlaşma" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş