MHP Genel Sekreteri Büyükataman:

MHP Genel Sekreteri Büyükataman:

17.07.2015 13:23:10
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, koalisyon görüşmelerine ilişkin, "Ziyaretleri müteakip hem CHP cenahından hem Sayın Başbakan'ın bir televizyon programında yaptığı değerlendirmelerden de görüldüğü üzere muhtemel bir AKP-CHP koalisyonu mümkün gözüküyor. Herhalde bayramdan sonra ikinci tur görüşmelerde bu biraz daha belli olur, şekillenir" dedi.

Bursa Valiliğince Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma törenine katılan Büyükataman, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşların ve İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Büyükataman, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, hükümeti kurma görevinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendisine verilmesinin ardından CHP, MHP ve HDP'ye ziyaretlerde bulunduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"MHP olarak meseleye bakışımızı 7 Haziran seçim sonuçları açıklandıktan itibaren Sayın Genel Başkanımızın o akşam yaptığı basın açıklamasıyla ortaya koymuştuk. MHP olarak, mevcut parlamento aritmetiğinde özellikle birtakım tavsiyelerde bulunduk. Hassasiyetimizin olduğu konuları kamuoyuyla defalarca paylaştık. Bilindiği üzere biz, AK Parti'nin PKK'nın siyasi uzantısıyla yürütmüş olduğu, onların 'çözüm' dediği, bizim ülkemizin ve milletimizin çözülüşüne, kardeşlik hukukunun bozulmasına vesile olabilecek ve endişelerimizi kamuoyuyla paylaştığımız ve 'çözülüş süreci' diye nitelendirdiğimiz görüşmeler nedeniyle kat edilen mesafeyi de dikkate alarak kapalı kapılar ardında yürütülen ve belli noktaya getirilen ve Dolmabahçe'de de hatırlanacağı üzere belli bir mutabakat metnine bağlanan o birlikteliğin bu meclis aritmetiğinde yasal bir zemine oturtulmasının uygun olacağını, o itibarla öncelikle AKP ve HDP'nin bir koalisyon kurabileceğini ifade ettik. Bu mümkün olmuyorsa 13 yıllık Adalet ve Kalkınma Partisinin kullanmış olduğu siyaset dilinin, icra ettiği siyaset tarzının toplumu getirmiş olduğu bu kutuplaşma, kamplaşmayı dikkate aldığımızda toplumun yeniden normalleşmesini imkan sağlayabilecek bir yaklaşımın ortaya konularak Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisinin bir koalisyon yapabileceğini, arzu etmiş olmaları halinde ise HDP'yi de yanlarına alabileceğini ve böylece bir büyük uzlaşmanın ve 470 milletvekili ile bir büyük koalisyonun oluşabileceğini ifade ettik."

- "Erken seçim" alternatifi

Çözüm Süreci'nde kendileri hariç TBMM'deki diğer 3 siyasi partinin birbirlerinden farklı yaklaşımlarının söz konusu olmadığını belirten Büyükataman, bundan dolayı söz konusu partiler arasında uzlaşmaya varılabileceği konusunda tavsiyelerde bulunduklarını anlattı.

Söz konusu uzlaşmanın olmaması halinde MHP'nin ülkenin bir kargaşaya, kaosa sürüklenmesine asla müsaade etmeyeceğini vurguladıklarına değinen Büyükataman, şunları söyledi:

"Milliyetçi Hareket Partisine bir sorumluluk düşerse, Adalet ve Kalkınma Partisi ile koalisyon şartlarını görüşebilmemiz için kamuoyuna ilan ettiğimiz 3 önemli hassasiyetimiz oldu. Çözüm denilen bu sürecin terk edilmesi, Sayın Cumhurbaşkanı'nın yasal ve anayasal çerçevede sorumluluklarını yerine getirebilecek çizgiye çekilmesi ve 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun üzerine gidilmesi, bu 3 konuda bir mutabakat olursa koalisyon görüşmelerinin yapılabileceğini kamuoyuyla paylaştık. Sayın Davutoğlu'nun ziyaretleri esnasında bu çerçevede MHP olarak meseleye bakışımızı, nerede durduğumuzu çok açık ve net şekilde kendilerine arz ettik. Bütün bu çalışmalar neticesinde şayet bu parlamento aritmetiği içinde bir koalisyon hükümeti oluşturamazsa AK Parti için yapılacak olan şey bellidir, emaneti sahibine emanet etmekten başka çare söz konusu değildir. Sandık önümüze konulur, emanet millete emanet edilir, erken seçimle milletin yeniden iradesine müracaat edilir."

Büyükataman, Davutoğlu'nun, MHP'yi ziyaretinde, bayramdan sonra gerçekleştirilecek ikinci tur görüşmelerde kuvvetle muhtemel bir sonuç almayı umut ettiğini söylediğini aktardı.

Bu konuda öncelikli olarak sorumluluğun AK Parti'de bulunduğuna işaret eden Büyükataman, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ziyaretleri müteakip hem CHP cenahından hem Sayın Başbakan'ın bir televizyon programında yaptığı değerlendirmelerden de görüldüğü üzere muhtemel bir AKP-CHP koalisyonu mümkün gözüküyor. Herhalde bayramdan sonra ikinci tur görüşmelerde bu biraz daha belli olur, şekillenir. Milletimizin beklentisi, bir an önce parlamento aritmetiğinden bir hükümetin çıkarılması. Adalet ve Kalkınma Partisi, milletin verdiği bu mesajı iyi okumalı. Millet, tek başına hükümet etme sorumluluğunu tevdi etmedi, 'Bu yapıda bir koalisyon oluşturun' dedi. Umuyor ve temenni ediyorum ki milletimizin bu beklentisine uygun, bayram sonrası uzlaşmaya dayalı bir koalisyon hükümeti oluşur."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmed Korkusuz

Biz türkler tarihte ve bugun en düzenli tertipli bir milletiz. Bizden daha çok emire itaat eden bir millet yoktur. Biz önce sizi bir olarak diri olarak bir emir altında toplanmış olarak görmek isteriz ardından biz gelmezsek bile zafer üç günde gelir. Allaha emanet olun Allah sizi ve mücahit kardeşlerimi korusun...