DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya:

7 Yıl Önce
2015-08-28 19:00:42
MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, "Ülkücülük, verasetin konusu olamaz. Meşru yapılanması ve karar organları dışında bir başka vesayete de izin vermez" değerlendirmesini yaptı.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, "AK Parti'nin, ülkücü hareketten isim devşirmekle oy da devşirebileceğini düşünmesinin kötü niyetle ve ülkücülüğe ilişkin cehaletiyle ilgili olduğunu" öne sürerek, "Devşirilenler ise bu çirkin oyunun zamanlamasının her seferinde seçime endeksli olduğunu göremeyecek kadar kör olamazlar. Onların tercihlerinin anlamını seçim ile geçim arasında kurdukları ilişkide aramak gerek" görüşünü bildirdi.

Ülkücülüğün MHP dışındaki siyasi mahfillere taşınma isteğinin örneklerinin Alparslan Türkeş'in sağlığında da yaşandığını ve Türkeş'in bunlara cevap verdiğini ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"MHP'nin yetkili organlarında oluşturulan ve ülkücü kanaati temsil eden politik kararlardan farklı, bunun da ötesinde onlara karşıt söylemlerle ülkücü kimliği temsil edebileceğini öne sürenlerin neden ortaya çıktıkları anlaşılmak isteniyorsa ne zamanlar ortaya çıktıklarına bakılmalıdır. Böylece kime ve ne karşılığı bağlı olduklarını anlamak da mümkün olur. Bunlar, yeni değildir. Aynı oyunu çok kereler izlemiş olan gerçek ülkücüler, bırakın bunlardan etkilenmeyi, en fazla suratlarına tükürürler. Bunları kullanarak ülkücüleri bölmeyi düşünenler de ancak bunlar sayesinde ülkücülerin şevk ve dirençlerini arttırırlar."

Kaya, ülkücülüğün bireysel bir tercih ve kazanım olduğunu belirterek, "Ülkücülük, verasetin konusu olamaz. Meşru yapılanması ve karar organları dışında bir başka vesayete de izin vermez. Bu yönde çaba gösterenlerin geçici bir zaman diliminde hareket içinde bulunmuş olmalarının ülkücülük adını kullanma hakkı doğurmayacağı gibi hiçbir anlamı da yoktur" değerlendirmesinde bulundu.

Ülkücülüğün ten ya da göz rengi olmadığını aktaran Kaya, şu ifadeleri kullandı:

"Doğmakla kazanılmaz, sadece yaşamakla sürdürülmez ve babadan oğula tevarüs etmez. Ülkücü kurumların çatısı altında bulunan veya bulunabilir durumda olan ve ülkücülüğün ideolojik içeriğine bağlı olanlar, böyle oldukları sürece, ülkücüdürler. Adı ya da soyadı, geçmişteki görevi, bir zamanlar gördüğü itibar ne olursa olsun hiç kimse bundan bağışık değildir. Herkes bilmelidir ki bunları ona veren ülkücü hareket gerektiğinde almasını da bilir. O, hareketteki en itibarlı soyadının hakkını veremeyen için de söylenmeye değer çok fazla söz yoktur. Saray ışıklarında gözleri kamaşanların yüreklerine, belli ki Atsız Bey'in şu dizeleri hiç işlememiş: Saraylarda süremem / Dağlarda sürdüğümü / Bin cihana değişmem / Şu öksüz Türklüğümü."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş