DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:53:00

İftar vakti

BURSA

19:52

04:43
19:52
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:36

04:29
19:36
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:19

04:13
19:19
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:03

03:55
19:03
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:50

03:53
18:50
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:53:00

İftar vakti

ANKARA

19:36

04:29
SAHUR
19:36
İFTAR

ERZURUM

19:03

03:55
SAHUR
19:03
İFTAR

Mevlüt Uysal'dan Büyükçekmece açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Büyükçekmece'deki sahte seçmen iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Uysal, Büyükçekmece'de seçimin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

10.04.2019 16:30:40

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Büyükçekmece'de "seçmen kaydırıldığı" iddialarını doğrulayarak rakamlar verdi.

İşte Uysal'ın açıklamaları:

Toplamda 26-27 bine yakın bir seçmen hareketi olmuş. 11 bin 954 seçmen içerisinden, yani Büyükçekmece seçmen kaydından düşen seçmenlerin içerisinden 3 bin 92 seçmenin hiçbir yerinde seçmen kaydı yok. Bu ne manaya geliyor? Aslında bir nevi vatandaşlıktan çıkarılmış gibi. Türk vatandaşı olarak seçimde oy kullanma hakkı var ise, oy kullanma hakkı elinden alındıysa bu çok ciddi problem. Nasıl olduysa seçmen kaydı yok. Büyükçekmece'de tartışma bu. Seçmen üzerindeki değişiklikler organize ekip olarak yapılabiliyor. Bunu birkaç kişinin yapabilmesi, hele hele kurumların verilerini kullanmadan yapabilmesi mümkün değil. seçmen listesine yazılırken vatandaşlar sadece nüfus müdürlüğünden yapılan işlemlerle her şeyin tamamlanabildiğini düşünüyorlar. Ancak adrese dayalı kayıt sistemine geçildikten sonra seçmen listelerinin güncellenmesi veya vatandaşın bir yerden başka bir yere nüfus kaydını alabilmesi ancak belediyeden al numarataj sistemindeki adrese kayıtla mümkün olur.

RUHSATINI ALDIĞI ARSAYA SEÇMEN KAYDI OLUŞTURULMUŞ

Nüfustaki şahsın kayıt yapabilmesi için gerekli olan numarataj sistemindeki o adresin verileri ile belirli olması gerekiyor ki kayıt yapılabilsin. Sahte seçmen yazılabilmesi için numarataj sistemiyle adresler oluşmuş. Şimdi diyoruz ki boş arsada seçmen var. Nasıl kaydı yapılmış? Belediyeye herhangi bir vatandaş müracaat edip de ben şu arsama bina yapmak istiyorum dediği anda bir proje çizdirip ruhsat müracaatı yapmak zorunda. Ruhsatını aldığı boş arsada sanki orada oturuluyormuş gibi bir adres kaydı açılmış. Ruhsat müracaatı yapılan ve ruhsatı alınan ama henüz hafriyatına başlanmayan yerleri orada adres oluşturulmuş.

NORMAL 4 KATLI BİNAYA HAYALİ İKİ KAT EKLENİP KAYIT YAPILMIŞ

Büyükçekmece'de daimi olarak değil yazlık olarak oturulan boş yerlerin sahte seçmen kaydı yapılarak listeye alınması olmuş. Büyükçekmece'de herhangi bir işyeri olup da işyeri kaydı olan yerler konut gösterilerek işyeri gösterilmemiş. Herhangi bir vatandaş seçmen listesinde kaydı var boş arsaya kaydı yapılmış derken sahte oluşturulmuş adres sebebiyle bu da boş arsaya ruhsat alma işlemiyle gerçekleştirilmiş. Herhangi bir konteynırda seçmen var denilmesi de, geçmişte orada işyeri ruhsat çıkarılmış ve konuta dönüştürülmüş. Çok daha vahim bir durum var. Çok daha ileri boyutta sahtekârlık. Normal olarak 4-5 katlı ruhsat alınmış, orada iki kat varmış gibi hayali kat olarak gösterilmiş ya da ruhsat alınan 4 katlı binanın üzerinde ilave iki kat varmış gibi de seçmen yazılabilecek adresler oluşturulmuş.

HİÇ OTURULMAMIŞ YERLERE SEÇMEN KAYDI YAPILMIŞ

MHP İlçe Başkanımızın Güzelce mahallesinde Hukukçular Sitesi'nde oturuyor. 5 adet seçmen kaydı var. İlçe başkanımız uzun zamandır kendi evinde oturuyor ta ki seçim sabahı güvenlik görevlimizin MHP ilçe başkanımıza gelip sizin evinizdeki seçmenlerin kağıdını gösterdiği zaman haberi oluyor. Seçmen listelerinin kesinleştirilmeleriyle ilgili bir süre var. 4-17 Ocak arası seçmen listeleri askıya çıktı. Bu süreçte biz ne yaptık da bu kadar oynamada bir işlem yapamadık. Özellikle seçmen listeleri askıya çıktığı zaman AK Parti üyelerimizin önemli kısmının kontrol yaptığında seçmen listelerinde yer almadığını gördüğümüzde bunlara hızlı bir şekilde baktık. Bazı yerlerde boş arsalarda, kaba inşaatlarda, hiç oturulmamış, penceresi kapısı olmayan yerlerde seçmen olduğunu gördük. 736 seçmen kaydına itiraz ettik.

BU SEÇMEN KAYDIRMASI DEĞİL BAŞKA BİR ŞEY

Kaydı dondurulan seçmenlerin adreslerine, güncelleme esnasında 830 seçmen kaydı daha yapılmış. Biz hem bir taraftan itirazlara bakalım dedik, bir taraftan 830'a itiraz ettik. Buna itiraz ettiğimiz zaman kanunda açık hüküm var. Kolluk kuvveti tarafından bire bir adres kontrolü yapılarak tespiti yapılması gerekiyor. Süreler o kadar az ki, seçmen kaydının silinenin 11 bin yazılanın ise 14 bin 200 olduğunu düşünürsek bu adreslere ulaşılabilmek mümkün değil polisin. İlçe seçim kurulu, il seçim kurulu ve YSK bu talebi reddetti. Gerekçe kolluk kuvveti tarafından tespit yapılamaması. Bu sadece bir seçmen kaydırması değil, başka bir şey. 8 aylık süre içerisinde bu kadar yüksek bir oranda 27 bin seçmen hareketi.

4 BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI VE HASAN AKGÜN'ÜN İFADESİ ALINDI

Seçim kurulu da burada sahtekarlık yapılmış dedi. Bu bir nüfus müdürlüğünden bir bilgisayardan işlem yapılmış. Adrese dayalı kayıt sistemi çıktıktan sonra nüfus müdürlüğündeki personelin yetersizliği sebebiyle belediyeden personel istenmiş. Mehmet Özgür Samanlı adlı bir kişi orada işlem yapmış. Günlük olarak diğer memurlar 100 kayıt işlemi yaparken o şahsın yaptığı kayıt 400. Kayıt yapılan seçmenlerin tamamı o şahıs üzerinden gitmiş. 18 Ocak günü bu şahıs tutuklandı. Tutuklandıktan sonra kendisine yardımcı olan şahıslardan Osman Doğan tutuklandı. Aynı zamanda ifadeye değiştirmeye yönelik baskılar sebebiyle. Mesele artık savcılığa intikal etmiştir. 5 belediye başkan yardımcısı ve Hasan Akgün'ün ifadeye çağrıldığını biliyoruz. Savcılık soruşturma dosyasında bunların takibi yapılacak ve nihayetinde bu bir şekilde açığa çıkacaktır.

"NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜ DE ALET ETTİLER"

Seçmen listesinden çıkarılanların AK Parti'ye oy verenler listesinde olduğu düşünülmüş. Bu herhangi bir seçmen kaydırması değil. Bizim itirazımız nihayetinde sadece bir seçmenin başka yere gidip kayıt yaptırması değil. Nedir bu? Bu tamamıyla belediye ve belediye içerisindeki bir ekip ve nüfus müdürlüğümüzü de alet ederek sonuçları etkileyecek şekilde operasyon yapılmasıdır. Bakıldığında toplamda 3 bin tamamıyla silinmiş 14 bin kayıt yapılmış. İstanbul içindeki ortalamalara baktığımız zaman 24 Haziran'dan sonra yüzde 3'lük bir artış var. 13-14 bin seçmenin burada oy kullanması söz konusu.

"SEÇİMLERİN İPTALİNİ GEREKTİREN BİR DURUM"

Bunu yapanlar kim, seçmen kendi iradesiyle şuraya taşınıyorum demiyor. Belediye ile iş yapanlar, belediye içinde çalışanlar ve nüfusa konulan şu anda tutuklu olan ekip. Beraberce organize işbirliği içinde neticeyi değiştiriyorlar. Türkiye demokrasi tarihi boyunca böyle bir işlem görmemiş vaziyette. Mesele artık tamamıyla savcılık dosyası açıldı, soruşturma başlatı. YSK'ya itiraz yapıldı, işlem başladı. Seçim öncesi ve esnasında oy kullananlara yönelik bir de açık kanunsuzluk diyebileceğimiz, açık hükmü olan sandık başkanları ve üyeleri yani kamu görevlileri ayrıca mülki idare amirinin verdiği liste 1038 görevli olması gerekiyor 285 görevli bizzat mülki idare amiri listesinden değil dışarıdan atanmıştır. 285 kişinin içerisidne başka ilçeden olan ve İstanbul dışında kaydı olanlar vardır. İşçi olan ve kamu görevlisi olmayıp serbest çalışan vardır. Bu tam kanunsuzluk denilen seçimlerin iptalini gerektiren bir durum.

Seçimlerin bu şaibeden kurtulması adına öncelikle Büyükçekmece seçimlerinin iptal edileceğini düşünüyorum. Suçlu kimse cezasını çekmesini temenni ediyoruz. Soruşturmalar devam edecek ama evrakta sahtecilik suçunda cezalar her evrak için ayrı ayrı. Keşke sadece belediyeden oraya gönderilenlere kalmasa ceza. Bu sürecin hem adli yönden hem de YSK tarafından adil bir şekilde değerlendirilerek sonuca ulaşılacağını düşünüyorum.

"BÜYÜKÇEKMECE İSTANBUL SEÇİMLERİNİ DE ETKİLER"

24 Haziran sonrası yapılan işlemlerde 8 ayda 14 bin 264 kayıt yapılmış. Tutuklanan Mehmet Özgür Samanlı 17 aydır burada. 21 bin oradan çıkıyor. Burada sahte adresler oluşturulmuş. Her seçimde bir grup geliyor, sonra bırakılıyor. 11 bin 900 demek yüzde 8-9 seçmen demek. İstanbul'un hiçbir yerinde bu kadar seçmen gitmemiş. İstanbul'un ilçelerinin ortalaması yüzde 3. Arada anormal bir fark var. Büyükçekmece iptal olursa büyükşehirde etkilenir mi? O da etkilenecek durumda. 541 üyemizden hiçbirinin kaydı yok."

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş