DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5873 ₺

EURO

18,1400 ₺

ALTIN

1.015,24 ₺

BİST

3.567,60 ₺

Metropol'den Başkanlık Sistemi anketi!

Metropoll Araştırma Şirketi'nin sahibi Özer Sencar, 'Halkın yüzde 51'i başkanlık sistemine karşı' açıklamasını yaptı...

6 Yıl Önce
2016-11-30 02:10:17

Metropoll Araştırma Şirketi'nin sahibi Özer Sencar, başkanlık sisteminin referandumda AK Parti için çantada keklik olmadığını söyledi. 'AK Parti ile MHP'nin yeni anayasa konusunda anlaşıyor olması, değişikliğin referandumda kabul edileceği anlamına gelmiyor' diyen Sencar, seçmenlerin yüzde 51'inin başkanlık sisteminin karşısında olduğunu belirtti.

RS FM'de Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu 'Bidebunudinle'de konuşan Sencar, yüzde 10'luk bir kesimin kararsız olduğunu söyleyerek esas belirleyici olanın da bu yüzde 10 olduğunu ifade etti. Sencar, "Kararsız yüzde 10'u yanına çekmeyi başaran kazanır" dedi.

'REFARANDUMA OHAL'DE GİDİLMEYECEKTİR'

Sencar, OHAL sürecinde sandığa gitmenin demokratik olmayacağı tartışmasına ilişkin olarak, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karakterini düşündüğümüzde OHAL'de sandığa gidilmesini istemeyecektir. Zira ‘OHAL'de kazandın' dedirtmez. Dolayısıyla OHAL'de refaranduma gitme ihtimali yoktur" ifadelerini kullandı.

​'AK PARTİ'NİN OYU DÜŞERKEN CHP YÜKSELİŞTE'

Sencar bugün seçim olsa hangi parti yüzde kaç oy alacak sorusunun yanıtını da verdi. Kasım ayında bir önceki aya göre CHP'nin 3 puanlık bir artışla 23.5'tan 26.5'a yükseldiğini belirten Sencar, AK Parti'nin de yüzde 3'lük bir düşüş kaydettiğini ifade etti. AK Parti'nin oyları Ekim ayında yüzde 53 iken Kasım ayında yüzde 49.5'e düşmüş. Sencar, MHP'nin oy oranı yüzde 11.5, HDP'nin oy oranı ise yüzde 10.7 olarak göründüğünü ifade etti.

  .

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (33)

güneş

sonuna kadar evet.büyük türkiye için evet.koalisyonsuz tr için evet.güçlü tr için evet.siyasi kriz olmasın diye evet.fetö,pkk,dhkpc sevinmesin diye evet.türkiyenin gelecği için evet.

Muttalip Ö zdemir

nazekat ağzı dolu insanlar konuşmaz kafası boş iken neden konuşur biri buraya izahetsin

Bülent MERT

Sadece ve sadece YAŞA Emekliliği takılanlar için HAYIR diyeceğim, başka bir nedeni yok. Yaşa takılanlar emekli de olamıyor, iş bulup çalışamıyor da arada sıkıştılar nefes alamıyorlar.

Günerkan Aydoğmuş

Metropoll Anket Şirketi genelde tarafsız ve algı yapmayı amaçlamayan bir şirket olduğunu görüyorum.Bana göre Türkiye'deki gerçekçi bir anket şirketidir. Özer Sencar'a her zaman itimat ederim.Geçen seçimlerde de bulduğu sonuçlarla bunu ispatladı.Referandumda da bunu ispatlayacaktır. Başta Özer Sencar olmak üzere emek verenleri kutluyorum.

Ali Denizmen

Ben PKK lıda Değilim CHP lide Akparti ye oy vermiş bir insanım, Hayat pahalılığını ve işsizliği çekilmez boyutta buluyorum, aynı yüzleri 15 yıldır görüyoruz artık yeni yüzler görmek istiyoruz.

mevlüt

madem halk hayır diyor o zaman bu hayırcıların talaşı ne? yoksa yalanınıza kendinizde mi inanmıyorsunuz...

Hasan bakır

Evet diyenlerin sayısı en çok Akapedeymiş. neden akape? Demek ki bu anayasa en çok akapenin yani teyibin işine yarayacak hahaha. vatana ihanet suçu var mı? Çözüm sürecinde 'müdahale etmeyin' talimatını babam mı verdi?

sezgin

bütün yetkiler zaten onda..hakim o savcı o avukat o..herşey onun yetkisinde...daha ne istiyor..bıktık artık..allah mı o...yok başkanlık falan kardeşim..

Hüseyin ışık

Hoca 7.6 1.11 2015 arasında ne oldu %40 alınca barış süreci bitti pkk ya savaş ilan Rusya ve İran olmasa Bizim ki ve Abd ne istiyor Suriye,Irak bölünmesin de mahsur yok.Yeter ki Suni mehebi selefiler hakim olsun. Şimdi buna niyet okuma denir mi?7 Haziran 2015 de %40 oy alan AKP ve C:Başkanı bunu kabul edemeyerek barış sürecini bitirdi Pkk ile terörü başlatarak ülke kan gölüne döndü,anarşiyi yükseltti.Ve 1 kasım da 1015 de oyunu %49.5 yükseltti.Şimdi 2017 Anayasa Referandumun da kabul %40 da kalırsa %51 çıkarmak için ne yapılır acaba? İşıd ı engellemek tampon bölgeden girişleri önlene bilir mi?

Emin Selim

Sayın anketci Sencar,rakamların dilinden anlayan herkes bu tespitinize ve kanaatinize sadece güler.Düşünsenize;3 Muhalif partinin oy toplamı 46,7 ediyor, ak parti hala 49,5. Kararsız % 10,7'yi bu oranlara basitçe pay edin, durum açıkça sizi yalanlıyor. Ayrıca chp ne yapmış ki %3 artırmış, hdp %10,5 hala. Millet milli olanı tercih edecek.Rakamlar tutarsız. Artık millet içerde de dışarıda da ne dalaveraların döndürüldüğünü iyice farkediyor!

Bayram Ceyhan

Sencar Önceki seçimde 41 demişti 49,5 çıktı demekki 10 puan yükseltmek gerekiyor uydurduğu iddiayı

hale ersoy

sapiens ve homodeus araştırma kitaplarını okumanız arz

ALI AYAZ

HAYIRRRRR.

baki ersoy

sapiens ve homedeus araştırma kitaplarını okumanız arz

Mustafa

Bu anketi CHP - PKKlilarla yapmis bu adam . Millet kendi cikarina olani biliyor. Eveti basacak,gececek .

Allahin kulu deyin yeter

Bu sirket tarafli dir .

Cevdet Sanlısoy

niye başkınlığa evet diyeceğiz milletten almadıkları kalmadı bu sistem diktatör sistemi aklı başında kimse evet demez

mali

AKP gibi faşist bir partinin bu kadar oy alması ülkenin zaten başlı başına bir sıkandal.

ismet değer

metropollün yaptığı ankete inanmıyorum kendileri karşı olduğu için sonuçları öyle gösteriyor zaten metropoll hiç bir seçim sonucunuda bilemiyorki saçma bindirilmiş bir şirket

Abdullah

Sencar bugün seçim olsa hangi parti yüzde kaç oy alacak sorusunun yanıtını Kasım seçimlerinde manipülasyona yarayacak şekilde yapmıştı. Bu bakımdan ifade ettikleri hiç bir tahmini ciddi bulmuyorum. Benzer manipülasyon isteğinin açık olduğunu görüyorum.

semih

Zaten evet-hayırın başabaş gittiğini herkes biliyor. Anket şu anda inandırıcı ama ilerde ne olur Allah bilir.

FMD

MİLLET YİNE EVET DİYECEK.... BENDE EVET DİYECEĞİM... KOALİSYONLARLA, ALTI AYLIK, 2 AYLIK HÜKÜMETLERLE , KİTAP DEFTER FIRLATMALARLA, HER ON YILDA BİR YÖNETİME MÜDAHALE ETMEKLE, BAŞBAKAN ASMAKLA, DARBE GİRİŞİMLERİ İLE OLMAYACAĞI GİBİ, TÜRKİYE KONUMU İTİBARİ İLE BULUNDUĞU COĞRAFYA DA GÜÇLÜ BİR HÜKÜMET VE SİSTEMLE YÖNETİLMEK ZORUNDADIR, TEK ADAM OLACAKMIŞ, YOK KÖTÜ NİYETLİ BİRİ SEÇİLİRSE NE OLACAK, YOK MECLİS FESHEDİLECEKMİŞ, APARTMAN YÖNETİMİNDE BİLE DENETİM VARKEN CUMHURBAŞKANINDA NİYE OLMAYACAKMIŞ.... GÜÇ ELİMİZDEN GİDİYOR ENDİŞESİ İLE ÇIĞIRTKANLIK YAPILIYOR.. BIRAKIN BU YALANLARI .....

ali

akepe türkiyeyi büyük savaşa sokacak. hırsızlıklar işsizlik enflasyon uçmuş gidiyor! bankalarda paranız kalmasın! darbe + savaşa hazır olun! milyonlarca kişinin ölmesi planlanıyor bunlar başta kalsın diye! darbe çakmaydı! gerçek darbe gizlendi şu anda BALYOZ darbesinin içindeyiz! akepelilerin tamamı hapse atılacak. şanslı olan ölecek! balyoz darbesi devam ediyor! akepe ülkeyi sattı! yakında işsiz parasız yiyeceksiz kalacaksınız! 40 yaşından küçük herkes savaşa gidecek. iran-rusya-türkiye-ışid-pkk ortalık karışacak! SATILDINIZ survivor+evlilik programlarıyla uyutuyorlar sizi! uyanın!

ERSAN AVCI

fiil'iyatta zaten var olan bir başkanlığın getiremediği huzuru bolluk ve bereketi terörün bitimini ekonominin canlanmasını resmi başkanlığın değiştiremiyeceğine inanıyorum.bu nedenle HAYIR

Ali Denizmen

Bence hatalı bir araştırma Türkiye de İşsizlik Yükseldi,Büyüme yerini son çeyrekte % 1,8 küçülmeye terketti, Döviz yükseldi,Enflasyon yükseldi, Çarşı pazar ateş pahası, Dövizdeki artış % 18 lerde herşeye zam yağıyor, Üçüncü köprü açıldı geçiş ücreti ateş pahası, Hayat pahalılığı çekilmez boyutlarda ve Rahmetli Ecevit in zamanında ikdidara % 22oyla koalisyon ortağı olarak geldi sonraki seçimde oyu % 1,5 lara düştü. Bu gidişle anayasa değişikliği hayır oyları % 60, Evet oyları ise Haziran seçimlerinde olduğu gibi % 40 seviyesinde olur.

Sevgi

Bunu kesinlikle parti olarak düşünmeyin bu parti seçimi değil bu vatanın için ulken için her zmn tayyip erdogan başta olmayacak siz olmeyeceginize bir dakikaniza garanti verebirmisiniz hayır çünkü tayip erdogan diyelim ki yok artık başa geçen kişi türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını alarak ülkeyi bile satabilir artı başbakan olmayacak seçim olmayacak monarsiden farkı olmayacak bunu düşünerek oy verin o yuzden oyum hayirrr

Aytekin

Kardeşim 15 yıldır ne istedilerde yapmadılar.istikrar için tekbaşına dediler ülkenin geldiği durum ortada Ekonomi,Dış politika,Adalet,Ahlak,Fetöye ne istemişlerse vermişler,pkk güçlendirdiler pkk eskiden kırsaldaydı şimdi şehire indi,eskiden bir pkk vardı şimdi işit,ypg,pyd,fetö terör örgütlerini başımıza bela ettiler.onun için Hayır.

Rıza

Bakıyorum da kemalistler ve pkkcı solcular nasıl da saldırıya geçmişler. İnsanları bu yalan yorumlarınızla mı kaldıracaksınız. Her sitede ve alanda harekete geçmişler. Ama öyle gözüküyor ki hiç bir faydası olmuyir.

Cevdet Sanlısoy

chp nin mhp nin yüzde 5 ni al akp ye yaz oldumu yüzde 50 akp hep bunu yaptı sandıkta alavere dalavere

Ömer öge

Başkanlık sistemi Türkiye'nin Güneydoğu'da işsizlik Suriye mülteci sorunu dış sorunları çözemez sadece ak parti bütün yetkilerin kendisinde olmasını istiyor

Nazli

Eğer Başkanlık sistemi gelirse Türkiye ikiye ayrılacak ve iç savaş çıkmasına neden olacak. Başkanlık bana bir şey sağlamıyacak tam tersi tüm yaşamımı esaret altına alacak tüm özgürlüklerimiz ve yaşam güvenliğimiz yok zaten bu ortamda

Ercan İlhan

yalan dolan.sahtekar araştırma şirkleti.ne zaman bildin ki...Erkek isen tüm araştırmalarını yayınla..ne mal olduğun ortaya çıkar...cehepenin oyları artıyormuş..güleyim bari...darbeyi alkışlayan cehepenin hemde,oyları artıyormuş...he he heeee....

halim selim

1 kasımda 49,5 alan ak partiyi 43,3 tahmin eden metropol mü bu

Görüş Bildir Bizimle Paylaş