DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mescidi Aksa'ya baskın

İsrail polisinin eşlik ettiği 343 Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiği belirtildi.

4 Yıl Önce
2017-10-09 16:07:10

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın sözcüsü Firas Dibs, "Sabah saatlerinden bu yana 343 fanatik Yahudi, İsrail polisinin koruması altında Aksa'nın Fas (Meğaribe) Kapısı'ndan Harem-i Şerif'in avlusuna girdi." dedi.

Aksa'nın avlusunda dolaşan Yahudilerin ibadet etme girişiminde bulunduklarını söyleyen Dibs, dün de 500'den fazla Yahudi'nin mescide baskın düzenlediğine dikkati çekti.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nden daha sonra yapılan bir yazılı açıklamada da fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınlarının daha önce hiç görülmemiş derecede arttığı kaydedildi. 

Mescid-i Aksa'daki mevcut durumun hiç olmadığı kadar tehlikeli bir seviyeye ulaştığı uyarısında bulunulan açıklamada, "Mescid-i Aksa İslami bir camidir ve buranın sorumluluğu bütün Müslümanlara aittir. Tarih bu görevi yerine getirenler tarafından yazılacaktır." ifadeleri kullanıldı. 

Yahudilerin kutsal günlerinden Sukot'un idrak edildiği bugünlerde Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınlarının artması öngörülüyor.

İsrail yönetimi 2003'ten itibaren Yahudi yerleşimcileri, polis korumasında Aksa'nın avlusuna alıyor ve zaman zaman Müslümanların girişlerine yaş sınırlaması getiriyor. Birçok radikal İsrailli örgüt ve siyasetçi, üzerinde daha önce iki kez yıkılan bir Yahudi tapınağının bulunduğuna inandıkları Harem-i Şerif'in kendileri için de ibadete açılması çağrısında bulunuyor.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş