DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mersin milletvekili sayısı kaç oldu? Mersin, Bayburt, Tunceli, İstanbul milletvekili sayısı düştü mü?

Milletvekili sayılarına düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre bazı illerin milletvekili sayısı düştü bazı illerin arttı. Peki Mersin milletvekili sayısı kaç oldu? Mersin milletvekili sayısı arttı mı? Mersin, Bayburt, Tunceli, İstanbul milletvekili sayısı düştü mü? Yayımlanan karara göre İstanbul ile Bayburt'ta milletvekili sayıları düştü. Mersin ve Tunceli’de ise milletvekili sayısı arttı.

27.03.2021 08:56:55

Milletvekili sayılarına düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre bazı illerin milletvekili sayısı düştü bazı illerin arttı. Peki Mersin milletvekili sayısı kaç oldu? Mersin milletvekili sayısı arttı mı? Mersin, Bayburt, Tunceli, İstanbul milletvekili sayısı düştü mü? Yayımlanan karara göre İstanbul ile Bayburt'ta milletvekili sayıları düştü. Mersin ve Tunceli'de ise milletvekili sayısı arttı. 

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SAYISI DÜŞTÜ MÜ?

YSK, 2020 nüfus bilgilerine göre illerin çıkarabileceği milletvekili sayılarını Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul'un milletvekili sayısı 98'den 97'ye geriledi.  YSK, Resmi Gazete'de yayımlanan kararın, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ndeki verilere dayanarak alındığını belirtti. Ayrıca, buna göre Ankara 3, Bursa 2, İstanbul 3 ve İzmir 2 seçim çevresine bölündü.

BAYBURT VEKİL SAYISI AZALDI MI?

Milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt'un milletvekili sayısı 2'den 1'e düştü. Mersin ve Tunceli'nin ise milletvekili sayıları arttı.

MERSİN MİLLETVEKİLİ SAYISI KAÇ OLDU?

Mersin'in milletvekili sayısı 12'den 13'e çıktı.

TUNCELİ MİLLETVEKİLİ SAYISI KAÇ OLDU?

 

Tunceli'nin milletvekili sayısı ise 1'den 2'ye yükseldi.

ANKARA, İZMİR, BURSA DEĞİŞMEDİ

Ankara, İzmir, Bursa gibi illerin milletvekili sayısında ise değişim olmadı.

2020 BÜYÜK ŞEHİRLER VEKİL SAYISI

Açıklanan 2020 nüfus bilgilerine göre, İstanbul 97, Ankara 36, İzmir 28, Bursa 20, Antalya 17, Adana 15 ve Konya 15 milletvekili çıkarabiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş