DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Merkez Bankası için yasal değişiklik gerekebilir'

Turhan, 'Merkez Bankasının araç kapasitesini artırmak ve bazı konulardaki esnekliğini geliştirmek için yasal değişiklik yapılması gerekebilir' dedi.

7 Yıl Önce
2015-06-02 12:42:57

AA'nın haberine göre, Eski Borsa İstanbul Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Adayı İbrahim Turhan, Merkez Bankasının politika enstrümanlarının kapasitesini artırmak ve bazı konulardaki esnekliğini geliştirmek için yasal değişiklik yapılması gerekebileceğini belirterek, "Fakat araç bağımsızlığının ve fiyat istikrarının Bankanın öncelikli hedefi olduğu hususlarının tartışma konusu yapılmaması gerekiyor" dedi.

Turhan, dünya ekonomisinde 1990'lı yıllardan bu yana gelişmekte olan ülkelerin gelişmişlerden daha hızlı büyüdüğü bir ortamın bulunduğuna ancak geçen yıl gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızının ABD'nin büyüme hızının altında kaldığına dikkati çekti. Gelecek dönemde ülkelerin büyümeyle ilgili performanslarıyla birbirinden ayrışacağına ifade eden Turhan, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde ihtiyaçlarını dikkate alacak şekilde ekonomik kurumlarında yeniden yapılanmaya gitmek durumunda olduğunu vurguladı.

Turhan, İngiltere ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde küresel kriz sonrası birçok kurumun yapısında değişiklikler yapıldığını, fonksiyon ve görevlerinin yeniden tanımlandığını, Türkiye'nin de tecrübelerden faydalanması ve benzer bir yapılandırmayı hayata geçirmesi gerektiğini dile getirdi.

"Ekonomik programımızın merkezine büyümeyi koyarak, yaklaşım biçimimizi kapsamlı biçimde gözden geçirerek yapısal reformlarla desteklenmiş bir yeni ekonomik programla milletimizin karşısına çıkmalıyız" diyen Turhan, serbest piyasa etkinliğinin artırılmasını ve devlet-özel sektör ilişkisinde yeni seçeneklerin değerlendirilmesini öngördüklerini kaydetti. Turhan, "Devletin özel sektöre sadece pasif değil, aktif destek sağladığı, kalkınma bankacılığının, yatırım bankacılığının, sermaye piyasalarının yatırım finansmanda daha önemli roller oynadığı, devlet-özel sektör iş birliğinin altyapı projelerinde başarıyla uygulandığı gibi sanayi sektöründe de belli konularda devreye alınacağı bir yaklaşımı mutlaka değerlendireceğiz" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

isa gülli

kılıçdar oğlunun babasıda haram yemezdi sorun ağrıllara halı küet kilimi altın almadan kimseye tapu vermezdi ondan kalmış helal yemek . gülesi geliyor insanın fakat k. k ya buda tenezül ulduğu için gülmek bile ödül olur o adama.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş