Merkel'in sözleri Filistinli mülteci kızı ağlattı

Merkel'in sözleri Filistinli mülteci kızı ağlattı

16.07.2015 17:28:54
Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in bir etkinlikteki sözlerinin ardından, sığınmacı bir kızın ağlaması ülke basınında geniş yer aldı.

Merkel, ülkenin kuzeyindeki Rostock kentinde "Almanya'da iyi yaşamak" konulu etkinlikte öğrencilerle bir araya geldi.

Öğrenciler arasında yer alan ve sığınmacı olarak Almanya'ya gelen Filistinli bir kız öğrenci, 4 yıldır ailesiyle Rostock'ta yaşadığını belirterek, son dönemlerde zor günler geçirdiklerini, sınır dışı edilmelerinin gündeme geldiğini belirtti. Bu dönemde okulda kendisini iyi hissetmediğini, bunu öğretmenlerin ve öğrencilerin de fark ettiğini anlatan genç kız, "Benim de diğerleri gibi hedeflerim var. Okumak istiyorum. Bunu başarmak benim hedefim. Diğerleri hayatın tadını çıkartırken onları izlemek çok zor. Benim hayatın tadını çıkaramamam can sıkıcı" diye konuştu.

Merkel, Filistinli kızın sözlerini anlayışla karşıladığını ifade etmesine rağmen Alman hükümetinin sığınmacı ve mülteci politikasını savundu.

Merkel, "Siyaset bazen çok katı. Çok sempatik birisisin ama sen de biliyorsun, Lübnan'daki Filistin mülteci kamplarında binlerce kişi var. Şimdi 'hepiniz gelebilirsiniz, Afrika'dan da hepiniz gelebilirsiniz' dersek... Bunu başaramayız... Burada bir ikilemdeyiz. Burada verebileceğimiz tek cevap, (Almanya'ya sığınmacıların kalıp kalamayacakları konusunda) karar verilme sürecinin uzun olmaması. Bazıları da geri gitmek zorunda kalacak" ifadelerini kullandı.

Etkinliğin sunucusunun, "Şansölyenin, Filistinli kızın yüzünü unutmaması gerektiğini" ifade etmesinin ardından, Merkel yeniden konuşmaya başladı. Bu sırada Filistinli kızın ağladığını gören Merkel, kızın yanına gitti ve başını okşayarak teselli etmeye çalıştı.

Merkel'in genç kıza "Bunu güzel yaptın" ifadesini kullanması üzerine sunucu, "Sayın Şansölye, bu iyi yapmakla ilgili bir konu değil, ağır bir durum" diye konuştu.

Bunun üzerine sunucuya tepki gösteren Merkel, "Ben bunun ağır bir durum olduğunu biliyorum" dedi.

Merkel, ardından Filistinli kıza dönenerek, "Bundan dolayı bir kez daha okşamak istiyorum. Çünkü biz sizi bu duruma düşürmek istemiyoruz. Çok zor durumda olduğundan ve çok sayıda insanın hangi durumlarla karşı karşıya gelebileceğini çok iyi anlattığın için" ifadelerini kullandı.

Görüntüler Alman basınında geniş yer alırken sosyal medyada ise Merkel'in tutumu tepkilere yol açtı.

Twitter'da #merkelstreicheln (Merkel okşuyor) etiketi altında "Merkel mülteci kıza neden sınır dışı edileceğini izah ediyor" ve "Mülteciler politikasının zulmü bir klipte" şeklinde sözler yer alırken, bazı kişiler ise başbakana destek verdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mantık

Akademik bir çalışmadan ziyade yalanlara dayalı böyle aptalca bir yazıyı time-türkün bu başlıkla vermesi çok garip. Adam tam olarak pkk terörizmini savunacak kadar arsızlaşabiliyor ,kendi ülkesi- abd yaptığı onlarca katliamları unutup utanmazca ileri geri konuşabiliyor ve time-türk böyle bir sunumla adamın haberini yapıyor...!?