DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Merkel-Hollande görüşmesi

Merkel-Hollande görüşmesi

7 Yıl Önce
2015-08-24 19:48:12
" Almanya Başbakanı Angela Merkel, Saksonya eyaletinin Heidenau kentinde aşırı sağcıların sığınmacılara yönelik saldırılarını kınadı.

Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Başbakanlıkta bir araya gelmeden önce burada konuğuyla açıklama yaptı.

Başbakan Merkel, Avrupa Birliği (AB) içinde sığınmacı sorunlarına daha iyi çözümler bulmak için ortak bir mülteci politikasının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Heidenau kentindeki olaylara değinen Merkel, "Saksonya'nın Heidenau kentinde ürkütücü görüntüler gördük. Buradaki şiddet olaylarını en sert bir şekilde kınıyorum. Buradaki saldırgan, yabancı düşmanı tutum hiçbir şekilde kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Merkel, aşırı sağcıların ve Neonazilerin nefret söylemlerini yaymalarını iğrenç olarak nitelendirerek, "Ailelerin, hatta çocuklarıyla birlikte bunlarla birlikte yürüyerek onlara destek vermeleri aynı şekilde utanç verici" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nın her bireyin onuruna saygı gösterildiği ve her isteklerini ifade edebildiği bir ülke olduğunu savunan Merkel, Alman hükümetinin, eyalet hükümetleri ve siyasetçiler olarak sorumlu bir şekilde hareket edeceğini, ülkedeki insanların çoğunun da böyle davrandığını belirtti.

- "AB üye ülkelerinin ortak mülteci hukukuna uymasını bekliyoruz"

AB'deki duruma bakıldığına, ortak bir mülteci hukukuna sahip olunduğunu ancak bunun şu anda uygulanmadığına işaret eden Merkel, Almanya ve Fransa'nın, üye ülkelerin tümüyle bu mülteci hukukunu gerçekten uygulamalarını beklediğini kaydetti.

Merkel, AB ülkelerinin bunu yapmamaları durumunda AB Komisyonu'nun bu hukuka uymayı sağlaması gerektiğini söyledi.

Devlet ve hükümet başkanları olarak AB içinde sığınmacıların ilk olarak geldiği Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde kayıt işlemi yapılan merkezlerin oluşturulmasını görüştüklerini anımsatan Merkel, "Bunun hızlı bir şekilde bu yıl içinde gerçekleşmesi lazım. Gecikme kabul edemeyiz" dedi.

Merkel, sığınmacılar konusunda AB içinde adil yük dağılımı gerçekleşmesi gerektiğini de yineledi.

İnsanların ülkelerinden kaçmalarına ilişkin sebeplerle de mücadele edilmesi gerektiğini belirten Merkel, Suriye'nin çevresinde, Ürdün, Lübnan ve Türkiye'de sığınmacıların kaldığı kamplarda iyi bir yaşam sürdürmelerinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da, burada Merkel ile mülteci konusunu görüşeceklerine işaret ederek, "Rakamlar, ardında bulunan trajediyi anlatmıyor. Bu, aileler için büyük bir yük ve imtihan" dedi.

Ülkelerin de sığınmacıları alma sorumluluğu bulunduğunu belirten Hollande, mültecileri kabul etme konusunun Almanya ve Fransa için ne anlama geldiğini bildiğini kaydetti.

"Bu sorumluluk sadece bir ülkeye verilemez" diyen Hollande, tüm Avrupa ülkelerinin bunu üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Heidenau'daki olayları kastederek, sığınmacılar konusunun nasıl gerilime yol açtığının burada görüldüğünü ve Merkel'in bu konudaki sözlerine katıldığını ifade eden Hollande, "Bu bizi sarsarak uyandırdı" ifadesini kullandı.

Ortak mülteci politikasının serbest dolaşımı düzenleyen Schengen sisteminin işlemesi için önemli olduğunu vurgulayan Hollande, AB içinde mülteci politikasının uyumlu olması ve ülkelerin aynı hukuki temelde çalışması gerektiğini kaydetti.

İnsan kaçakçılığıyla da mücadele edilmesi gerektiğini belirten Hollande, sığınmacıları kabul eden ülkelerin de desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Merkel ve Hollande, mülteci konusunu görüştükten sonra Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya gelecek ve Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeleri ele alacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Bayram DEMİR

Bizzat bunlar içinde benim fetöyle alakası olmadığını bildiğim insanlar bulunmaktadır. Mesela bunlardan birisi olan İbrahim AKGÜN'le daha dersaneler geriliminden itibaren fetönün yanlış bir yola girdiğini konuşuyorduk. İlk operasyonda içeri alınıp da hükümete karşı yanlış tavırlar içinde olanlara yaptıklarının yanlışlığını her fırsatta anlatıyorduk.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş