DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Merkel - Cameron görüşmesi

Merkel - Cameron görüşmesi

7 Yıl Önce
2015-05-29 17:58:33
Almanya Başbakanı Angela Merkel İngiltere'nin AB'den ayrılma tehdidiyle ilgili olarak AB anlaşmalarında revizyona gidilmesi konusunda kapıyı açık bıraktı.

Berlin'de İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya gelen Merkel görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Nerede bir arzu varsa orada bir yol vardır. Avrupa bunu sıkça ispatlamıştır" dedi.

AB anlaşmalarında değişiklik yapmanın zorluğunun herkes tarafından bilindiğine işaret eden Merkel, tartışmaların başına formalitelerin aksine nesnel gerekliliği olan konuların olmasının karar vermede etkili olacağını belirtti.

Merkel, Cameron ile G7 zirvesi, DAEŞ, mülteciler, Ukrayna krizi ve İngiltere'nin AB beklentileri üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını da kaydetti.

İngiltere'nin AB'de kalmasını istediklerini ifade eden Merkel AB'nin ana ilkeleri konusunda kırmızı çizgiler bulunduğunu buna serbest dolaşımın da dahil olduğunu belirtti.

Alman Şansölye FIFA'da yaşanan rüşvet soruşturmasıyla ilgili olarak da kendisi için önemli olanın şeffaflık olduğunu ifade ederek, "Benim için önemli olan rüşvet engellenmesi ve şeffaflığa geri dönülmesidir. Buna acile ihtiyaç var. Milyarlarca futbol taraftarı için bu önemli. Çirkin taraf bir an önce temizlenmeli" dedi.

Merkel Almanya Milli Futbol Takımı'na dünya kupasına katılıp katılmaması konusunda herhangi bir tavsiyede bulunamayacağına işaret ederek, spekülatif sorulara prensip olarak cevap vermediğini hatırlattı.

Merkel ayrıca Almanya ve İngiltere'nin AB içinde işçiler konusunda serbest dolaşımda yaşanan suistimaller konusunda ortak ilgileri olduğunu kaydetti.

- AB esnek olmalı, İngiltere de birlik içinde kalmalı

İngiltere Başbakanı David Cameron da İngiltere'nin AB'de kalması için birliğin daha esnek olması ve anlaşmalarda değişik yapılmasının gerekli olduğunu söyledi. İngiltere'nin AB'de kalmasının doğru olduğunu belirten Cameron, serbest dolaşım ilkesinin kolay kolay kaldırılamayacağını bildiklerini ve bu konuda Polonya ile gayet olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ülkesinin AB'den çıkıp çıkmayacağı konusunda kapıyı aralık bırakan Cameron, "Avrupa yeterli derecede esnek olmalı adeta bir ağ gibi. Aksine blok olmamalı" dedi.

İngiltere Başbakanı serbest ticaretin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade ederek AB ile ABD arasında müzakere edilen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması'nın da (TTIP) tamamlanmasını arzu ettiğini açıkladı.

- G7 Zirvesi konuları

DAEŞ'e katılmak isteyen İngiliz vatandaşlarının engellenmesi ve ülkesinde yaşayan insanların radikalleşmelerinin önlenmesi gerektiğini belirten Cameron bu ve terörizmle mücadele ile yoksulluk konularının G7 zirvesinde ele alınacağını kaydetti.

Cameron Ukrayna krizine ilişkin olarak da Minsk anlaşmasına riayet ediene kadar AB'nin uyguladığı yaptırımların devam etmesinden yana olduklarını ifade etti.

- Blatter istifa etsin

FIFA'daki rüşvet tartışmalarına da değinen Cameron, FIFA Başkanı Joseph Blatter'in istifa etmesini istedi. Cameron Blatter'in acilen görevlerinden el çekmesi gerektiğini ifade ederek, "Şu anda güzel bir oyunun çirkin tarafını yaşıyoruz" dedi.

Cameron FIFA'nın rüşvet iddialarını görmezden gelemeyeceğini vurgulayarak, "Tüm bu iddialar karşısında gelecek yazılamaz. FIFA inandırıcılığı tekrar kazanmalıdır" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş