Mehmet Kutman

Mehmet Kutman

Türk iş adamı Mehmet Kutman. Mehmet Kutman kimdir? İşte Mehmet Kutman'ın biyografisi

2017-12-02 16:43:25

Mehmet Kutman, 1960 yılında Paris'te doğdu.

İlk öğrenimini Ankara'da Lecole de L'Ambassade Française'de tamamlayıp 1968 yılında İstanbul'da St Josef Lisesi'ni kazanması üzerine ailece İstanbul'a taşındılar. 1973 yılında buradan mezun olan Kutman, aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni kazandı.

4 yıl boyunca öğrencilik ile işi beraber götütren Kutman, Zihni Denizcilik Şirketi'nde İhracat ve Gemi Broker'lığı yaptı.

1977 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra ABD'ye gitti. Teksas Üniversitesi'nde MBA programını tamamlayıp 1982 yılında Senior Vice President olarak Philio Bush & Associates of Londan'da çalışmaya başladı.

1984 yılında Dallas'ta Sexton Inc. firmasında Vice President olarak görev aldı.

1989 yılında finans sektöründe çalışmalarını sürdürmek ve kariyerini ilerletmek için yurda kesin dönüş yaptı ve aynı yıl Net Holding'de Proje Müdürü olarak çalışmaya başladı.

Türk Borsasına ilgi duymaya başlayan Mehmet Kutman, bu konuda geliştirdiği proje ile 1990 yılında Net Holding ortaklığı olan Global Menkul Değerler Anonim Şirketi'ni kurdu.

Pera GYO Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (IMKB) işlem gören yirmi beş gayrimenkul yatırım ortaklığından biri olup Global Yatırım Holding A.Ş. tarafından kuruldu.

Pera, bir yatırım ortaklığı olarak faaliyet yürütürken 2006 senesinin Ekim ayında Global Yatırım Holding tarafından gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştürüldü. Global Yatırım Holding; finansal servisler, altyapı, enerji ve gayrimenkul başta olmak üzere çeşitli faaliyet alanlarında yatırım yapmaktadır.