DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mehdi Eker: Diyarbakır halkı tehdit edildi

Sabah gazetesinden Burcu Çalık'a konuşan Tarım Bakanı Mehdi Eker, seçim çalışmaları sırasında Diyarbakır halkının nasıl tehdit edildiğini anlattı.

7 Yıl Önce
2015-06-18 04:15:18

Seçim sürecinde geceleri on binlerce mermi sıkıldığını belirten Bakan Mehdi Eker: Vatandaşa 6-7 Ekim olayları hatırlatıldı. Yolda elimizi sıkan vatandaşın fotoğrafları çekildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, seçimlerin hemen öncesinde Diyarbakır'da meydana gelen patlamanın HDP'yi mağdur gösterdiğinİ ve bunun da seçim sonuçlarını etkilediğini söyledi. Bakan Eker, "Diyarbakır halkı açıkça tehdit edildi. 3-4 gün boyunca geceleri on binlerce mermi sıkıldı, vatandaşa 6-7 Ekim olayları hatırlatıldı. Mermi sıkmak, 'biz barajı geçemezsek sonuç böyle olur' mesajıydı. İnsanların evine zorla girdiler. Batıda teskin edici bir hava verirken, doğuda alttan alta tehdit vardı" dedi. Eker, "Kimsenin uykusunun fesleğen koktuğu yok. Kimse burada barış hikayesi anlatmasın" diye konuştu. Türkiye'nin ilk Milli Botanik Parkı'nın tanıtımı için gazetelerin Ankara temsilcileri ile dün bir araya gelen Bakan Eker, HDP'nin Diyarbakır mitinginde yaşanan patlama, seçim sürecinde Diyarbakır halkının yaşadıklarına ve seçim sonuçlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Eker, şunları söyledi:

PATLAMA SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEDİ: Diyarbakır'da yaşanan patlamanın seçimle ilgili çok büyük etkisi oldu. AK Parti'nin oyunun düşmesinden daha çok HDP'yi mağdur pozisyonuna düşürdü. Seçim sonuçlarını 1 puandan daha çok etkiledi. Batıya bir mesaj vermek içindi.

HALK TEHDİT EDİLDİ: Diyarbakır halkı açıkça tehdit edildi. İnsanlara 6-7 Ekim olayları hatırlatıldı. Hiç kimse 'Bu böyle değildi' diyemez. 3-4 gün boyunca gece binlerce, on binlerce mermi sıkılıyordu. Mermi sıkmak, 'biz barajı geçemezsek sonuç böyle olur' mesajıydı.

BİZİ KARŞILAYANLARI FOTOĞRAFLADILAR: Zorla insanların evine girdiler. Alttan alta tehdit var. İnsanlarda bunu hissediyoruz. Esnafa gidiyorsunuz, elini sıkıyorsunuz, dükkânın içinde size farklı davranıyor. Fakat kaldırıma çıkmaya korkuyor. Normalde bizi kaldırımlarda karşılayan esnafın fotoğrafları çekiliyor, işaretleniyordu. Küçük ilçelerde, sokaklarda bizim elimizi sıkan vatandaşın fotoğrafları çekiliyordu.

KİMSENİN UYKUSU FESLEĞEN KOKMUYOR: HDP batıda teskin edici bir hava verirken, doğuda alttan alta tehdit vardı. Yani şair İsmet Özel'in de dediği gibi 'Kimsenin uykusunun fesleğen koktuğu yok.' Yani kimse barış hikayeleri anlatmasın. Bu süreçte HDP ne kadar irade sahibi onu bilmiyoruz. HDP'nin beklentileri ile HDP'nin arkasındaki güçlerin beklentileri aynı mı? HDP'li olmayıp da uzaklardan HDP'yi sevenler için de bu durum aynı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

İSLAM ASKERİ

evet doğru sebeb abd neden çünkü humeyniyi irana getirip şii devleti kurdu islam alemindefitne olaştu heryere şiiliği yayıyor müslüman öldürüyorsunuz yazıklar olasuvahabilerdende şiilerdende kurtulacağız inşaallah

Mustafa Tanış

YAZIKLAR OLSUN MEHDİ EKER! Tüm bu olanlar yaşanırken DEVLET NEREDEYDİ?Pkk Köylerde bayrağımızı indirip kendi paçavrasını asarken,Yine bazı köy okullarına abdullah öcalan posterleri asarken,HDPliler merdiven altında oy pusulalarını hallederken,Hdpliler perdenin arkasında tehdit yazıları koyarken,Ak partiye oy veren ve verecek seçmen,arkasında hiç bir zaman devlet desteğini göremezken nerdeydiniz Mehdi bey!bu tabloda sizinde sorumluluğunuz var,devletimizinde var!

vatansever

senin hükümetin doğuda asayişi pkkya bırakır sokaklardan çekilirse onlarda cirit atarlar böyle. asayişi yeniden ele almak ve vatandaşın arkasında devletin güvenlik güçlerinin olduğunu bilmesi zorunludur. pkkya sokaklarda papuç bırakmayın artık

Sabri Temizgönül

Devleti yöneten hükümet bu zorbalığa neden izin verdi Sayın Bakanım?

araştıran

sayın eker şuanda diyarbakır halkına yardım ediyormusunuz. sayın eker nerdesiniz. kaç kişiyi pkknın elinden kurtardınız. kaç kişinin elinden tuttunuz. diyarbakırda halka silah dağıtmaya başladılar, bundan haberiniz var mı..?? pkk ve zihniyetine karşı mücadele ediyormusunuz. hatta ne yapıyorsunuz. o sapıklarla nasıl savaşıyorsunuz. öyle işkembeden konuşmakla olmuyor bu işler.

istihbarat subay

külliyen yalan.adamlar çalıştılar gece gündüz. ve hak ettiler.

huseyin şevki topuz

O patlamalarda 5 kisi vefat etti. Insanlarin bacaklari ve kollari koptu. Ve üstelik o bombalari koyanlar da işidci cikti. Sayin Mehdi Eker bu vahseti kinamadi lanetlemedi bile. Demek ki bu olumler ve bombalamalar sizin umurunuzda degil.Oy herseyden daha onemli sizin icin. Vatandasa yaklasim tarziniz bu mu. Artik tehditle santajla Kürtler oy aldi deyip boyle ucuz yaklasimlar sergileyeceginize dik durun ve Kürtlerin hakkina sahip cikin ki tarih sizi hayirla yad etsin

yalcin coskun

Ya bu ne zirva insanlar bir zamanda tayip chp ve mhp sivastan öteye gidemezsiniz diyerek kendi rezilliklerini gösteriyordu aslinda eger o halk tehdit edildi ise eger türkiyenin bir partisi oralara gidemiyor ise o sizin on üç sene bu ülkeyi yönetemediginizin kanitidir siz zaten agliya agliya bu ülkenin içine ettiniz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş