Medipol Mega'dan '!Böbrek krizi' açıklaması

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Boztosun, kişinin böbrek damarları tıkalı olursa o böbreğin kaybedilebileceği uyarısını yaptı

25.09.2020 09:52:38
Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, kişinin böbrek damarları tıkalı olursa o böbreğin kaybedilebileceğini belirterek, “Böbrek damarlarında oluşan tıkanıklıklar bazen tramvaya bağlı olarak ya da trafik kazası gibi durumlar sonucu oluşabiliyor.” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi tarafından yapılan açıklamaya göre karın ağrısı ve kusma şikayeti ile Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji bölümüne başvuran, 15 Temmuz gazisi Mevlüt Bostan (38) böbrek krizi geçirdiği anlaşıldı. Aniden böbrek damarı tıkandığı anlaşılan Gazi, bir saatlik kısa bir operasyon ile sağlığına kavuştu.

 Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, hastanın kendilerine karın ağrısı, bel ağrısı, mide bulantısı ve kusma ile başvurduğunu ve şiddetli bir bel ağrısı çektiği için ilk anda kaslardan kaynaklı bel fıtığı olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Bel ağrısına kusma eşlik ederse...

Boztosun, bel ağrısına kusma eşlik edince bunun bel fıtığı olmadığını söylediklerini anımsatarak, “Yapılan tetkikler sonucu böbrek damarında ani bir tıkanma gördük. Hastanın tıkanan böbrek damarlarına anjiyografi yöntemiyle 2 stent yerleştirdik. Sağlığına kavuşan hastamızı taburcu ettik.” ifadelerini kullandı.

Kişinin böbrek damarları tıkalı olursa o böbreğin kaybedilebileceğine dikkat çeken Boztosun, “Böbrek damarlarında oluşan tıkanıklıklar bazen tramvaya bağlı olarak ya da trafik kazası gibi durumlar sonucu oluşabiliyor.” yorumunda bulundu.

Damar yırtılmalarına yol açabilir

Boztosun, kişinin ani darbeler almasının damarlarda yırtılmalara bile yol açabildiğine dikkati çekerek, “Bir böbrekte problem olduğunda sonrasında diğer böbrekte de rahatsızlık oluşursa hasta diyalize bağlı yaşamak zorunda kalabilir. Bu tür şikayetler olduğunda sağlıklı organlarımızı kaybetmemek için hemen hekime başvurulmasını öneriyoruz.'' açıklamasını yaptı.

YORUMLAR (0)