SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Meclis'te güvenlik önlemleri artırıldı: 16 bin giriş kartı iptal edildi

Meclis'te güvenlik önlemleri artırıldı: 16 bin giriş kartı iptal edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısına kurulan anti drone (drone savar) sistemi bir süredir gündemde iken yeni bir hamle ile Meclis'teki güvenlik önlemleri artırıldı. İşte ayrıntılar...

Meclis'te güvenlik önlemleri artırıldı: 16 bin giriş kartı iptal edildi
13.09.2017 09:24:58

TIMETURK | HABER MERKEZİ

TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulu'nda alınan ve Başkanlık Divanı'nın onayladığı kararlar gereğince hayata geçirilen önlemler ile Meclis'te güvenlik artırıldı. Çatıya kurulan anti drone (drone savar) sistemi bir süredir gündemde iken 'artırılan' önlemlerin ne olduğu da merak konusu... Güvenlikten sorumlu Meclis İdare Amiri Salim Uslu, Meclis'te alınan güvenlik önlemlerini Vatan'dan Murat Çelik'e anlattı. Uslu, "16 bin civarında giriş kartını iptal ettik. Yapılan en büyük iş budur aslında" dedi.

TBMM çatısına kurulan anti drone (drone savar) sistemi:

120920172003361289224_2

İşte o ifadeleri:

DRONE ALLINMAYACAK, KAPILAR AYRILACAK

- Çatıya kurulan anti drone sistemi (drone savar) çalışıyor. Onun dışında, Meclis'e herhangi bir drone alınması gibi bir durum yok. Ne yapacağız biz droneu?

- Çankaya ve Dikmen Kapıları'ndan girişlerde kontroller artırıldı. Çankaya'dan sadece protokol, Dikmen'den ise sadece ziyaretçi girişi olacak.

- Bugüne kadar aldığımız yüzlerce önlem var ama ne yaparsanız yapın, iş sayın milletvekillerinde bitiyor. Şimdi bakın sayın milletvekili gelmiş, arabasına almış üç kişi, beş kişi… Onlara kart aldırmıyorsa, kusura bakmasın, ben almam onları içeri. Senin dokunulmazlığın olabilir ama onların dokunulmazlığı yok.

GİRİŞLERDE YÜZ TANIMA SİSTEMİ

- TBMM'ye girişlerde yüz tanıma sisteminin uygulanması için çalışmalar sürdürülüyor.

- Kartlara çip takılması, genel kurulun kartlarının farklı olması, ana binayla halkla ilişkiler binalarının ayrıştırılması… Bunları yaptık zaten. Uyguluyoruz da.

Bir tek burada, girişlere turnike koyulması gerekiyor. Yani ola ki kapıdan bir kişi geçtiyse, turnikeden geçemeyecek. İyi de, mesela vekil turnikeye geldi… Vekilin yanında var 10 tane adam. Vekil, “Onları da içeriye alıyorum” dedi. Oradaki polis şayet, “Buyurun efendim, geçin” diyorsa, o zaman sorun devam ediyor demektir ve sorun bu. Bunu nasıl engelleyeceğimiz sorusunun cevabı yok işte.

DANIŞMANLARA GBT

- Milletvekili danışmanlarından 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na uymayan fiilleri işleyenler varsa, bu durumda olanlara giriş kartı verilmiyor.

- Şayet buradaki konumunu suistimal eden danışman varsa, 657 sayılı kanuna aykırı fiili tevsik edilen (belgelenen) varsa ya da bu konuda MİT'ten, Emniyet'ten ya da Başbakanlık'tan bize bir uyarı gelmişse onu dikkate almak zorundayız.

- Bütün danışmanlar için GBT (Genel Bilgi Taraması) yapıldı.

- Mesela şu anda kulislerde danışmanların bulunması yasak. Hatta tüneli kullanmaları yasak. Ama gelin görün, sabahtan akşama kadar buralarda oyalanan danışmanlar var.

16 BİN KART İPTAL EDİLDİ

- 16 bin civarında giriş kartını iptal ettik. Yapılan en büyük iş budur aslında. Her milletvekilinin 10'ar tane var, düşünün işte… Herkes dağıtıyor. Misal, ilçe başkanı değişiyor ama eski kartı kullanıyor… Bunların hepsi tespit edildi ve o kartlar iptal edildi. Bu çok büyük bir başarıdır. Bunun arkasından, randevulu sisteme geçtik. Kim gelirse gelsin, kime, saat kaçta gelecek, randevu alacak. Bu çok uygar bir davranıştır.

- Bakıyorsunuz, vekilin ya da bakanın arkasında onlarca adam var, kim olduğunu bilmiyorsunuz.

- Hiç kimse gelip burada milletvekillerinin arkasında fonda bulunmak suretiyle basın toplantısı salonuna giremez diye madde var. Bu kararlar, bu yasaklar kişilere kurumlara göre alınmaz, onlara göre de değişmez.

Meclis İdare Amiri Salim Uslu:

salim-uslu3

BASIN TOPLANTI SALONUNA SINIR

- Bakın her milletvekili o basın toplantısı salonunu kullanabilir. Lâkin mesela geçen dönem gördük, bazı milletvekilleri var ki, altı ay sekiz ay süreyle adam basın toplantısı salonunu kapatmış. Prime time saatleri kapatmış. Bu örnekler üzerine şimdi bir haftadan fazla süre vermeyeceğiz dedik. Belki sonra değişir ama bugün gerekli bu karar.

GAZETECİLERE KULİS YASAĞI YOK

- Danışmanlar ile birlikte gazetecilerin de kulislere girmesinin yasaklanacağına dair çıkan haberler uydurma. Kim çıkardı bilmiyorum ama öyle bir konu hiçbir şekilde geçmedi. Öyle bir şey yok yani.

- Sadece, “Danışmanlar sabahtan akşama kadar kulislerde oturuyor” denildiğinde, birisi de dedi ki, “İki kadın gazeteci var, onlar da yıllardır sabahtan akşama kadar orada oturuyorlar.” Evet, olabilir ama onlara bir şey diyemeyiz ki, onlar gazeteci. Yani öyle bir durum yok.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR