SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
MEB harekete geçti! Hava aydınlanmadan ders başı yapılmayacak

MEB harekete geçti! Hava aydınlanmadan ders başı yapılmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının engellenmesi konusunda yayınladığı genelgeye göre illerdeki okul başlama saatleri bu kural göz önünde bulundurularak ayarlanacak.

MEB harekete geçti! Hava aydınlanmadan ders başı yapılmayacak
14.09.2017 08:49:43

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Kış aylarının en büyük sorunlarından biri olan karanlık saatlerde okul için çocukların yola koyulması konusunda Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. 81 ilin valiliklerine gönderilen talimata göre böyle bir durum yaşanması istenmiyor. Bu sebeple her ilin okul saati havanın aydınlanma saatine göre ayarlanacak. İşte ayrıntılar...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 8 Eylül tarihinde, yeni öğretim yılında okul servislerini ilgilendiren bir genelge yayınladığı ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz adına Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzasıyla yayınlanan genelgenin 4. maddesinde, “2017/2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması” istendi.

Hürriyet'ten Gamze Kolcu ve Gülseven Özkan'ın haberine göre bundan dolayı, "Taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi" talimatı verildi.

Tüm valiliklere gönderilen genelgede her ilin kendi iklim ve coğrafi koşullarının dikkate alınması ve ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlenmesi istendi. Okula giriş ve servis saatlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği vurgulandı. Genelgede akşam çıkış saatiyle ilgili herhangi bir bilgi yer almadı.

KAYIT PARASI İSTEYENE İŞLEM YAPILACAK

Genelgede, ayrıca velilerden kayıt ücreti adı altında ücret talep edilmemesi gerektiği hatırlatılarak, isteyen okul yöneticileri hakkında işlem yapılacağı kaydedildi.

İSTANBUL'DA 08.00'DEN ÖNCE ZİL ÇALMAYACAK

Geçen yıl sabahın erken saatlerinde öğrencilerin yollara düşmes, uykulu gözlerle dersbaşı yapmaları sebebiyle yoğun şekilde eleştiri alan uygulamayı değiştiren İstanbul Valiliği bu seneye yönelik yeni bir adım atarak, ilçe milli eğitim müdürlükleri yanında kaymakamlıklara ve ilçe emniyet müdürlüklerine de gönderilen yazıyla ikili eğitim yapan okullarda derslerin saat 08.00'den önce başlatılmaması talimatı verdi.

İKİLİ EĞİTİM YAPAN OKULLARDA ÇIKIŞ UZADI

Yeni uygulama tekli eğitim yapan okulları memnun ederken ikili öğretim olan kurumlarda ders çıkış saati 19.00'u bulacak. İstanbul Valiliği'ndeki yetkililerden alınan bilgilere göre, geçen sene başlanan yaz saati uygulaması ardından velilerin isteği üzerine bu karar alındı.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR