DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mayıs ayı ihracat rakamları sevindirici

TİM Başkan Vekili Kocasert, Mayıs ayı ihracat rakamlarının sevindirici olduğunu ve 2016 yılının geri kalan kısmı için de ümit verdiğini söyledi.

6 Yıl Önce
2016-06-01 18:06:32

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert, Denizli İhracatçılar Birliğinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yılın ilk beş ayını geride bıraktıklarını, Türkiye ihracatının mayıs ayında yükselişe geçtiğini ve yüzde 0,1 artarak 10,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

AA'nın haberine göre; Geçen yıl sonunda ihracattaki gerilemenin sebebinin avro-dolar paritesi olduğunu söylediklerini aktaran Kocasert, "2016'nın ilk aylarında da avro-dolar paritesinin etkisi kendini bir miktar hissettirmeye devam etti. Ocak-Mayıs 2016 döneminde, dolar bazında yüzde 6,5 oranında bir gerileme olsa da kilogram bazında Türkiye ihracatının yüzde 5,3 oranında arttığını görüyoruz. O yüzden mayıs ayı ihracat rakamları sevindirici" dedi.

"Avrupa en önemli ihracat pazarı"

Avrupa'nın hala en önemli ihracat pazarı olduğunu vurgulayan Kocasert, mayıs ayında Türkiye'nin AB'ye yaptığı ihracatın yüzde 13,1 oranında arttığını, mayıs ayında AB Bölgesine yapılan ihracatta Almanya, İtalya ve İngiltere'ye olan ihracatın da artmaya devam ettiğini gördüklerini kaydetti.

En fazla dikkati çeken ülkenin yüzde 35,5'lik ihracat artışıyla Polonya olduğuna dikkati çeken Kocasert, öne çıkan diğer ülkelerin ise yüzde 33,4'lük ihracat artışıyla İsrail ve yüzde 33,1'lik ihracat artışıyla Bulgaristan olduğunu söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş