SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO
Mavi Marmara tazminatı Türkiye'ye ulaştı! Komisyon kuruluyor!

Mavi Marmara tazminatı Türkiye'ye ulaştı! Komisyon kuruluyor!

İsrail’in Mavi Marmara saldırısı 31 Mayıs’ta 7’nci yılına girecek. İki ülke arasındaki normalleşme anlaşması gereği mağdurlara ödenecek 20 milyon dolar tazminatı İsrail, Maliye Bakanlığı’nın hesabına yatırdı. Bakanlık ise tazminatlar için özel komisyon kurdu.

Mavi Marmara tazminatı Türkiye'ye ulaştı! Komisyon kuruluyor!
17.05.2017 12:55:46

Karar'dan Hilal Öztürk'ün haberine göre Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara'da İsrail'in yaptığı katliamın üzerinden 7 yıl geçti.

Gemideki 10 Türk vatandaşının şehit olduğu, onlarca aktivistin yaralandığı kanlı baskın sonrası iki ülke arasına uzun süren gerginlik geçtiğimiz yıl varılan anlaşmayla normalleşmeye döndü.

İsrail özür ve tazminat ile Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması sözüne karşılık Türkiye'de açılan davanın düşürülmesini güvencesi aldı. Ancak anlaşmada ‘bağış' olarak tanımlanan tazminatlar henüz 10 şehidin aileleri olmak üzere mağdurlara ulaşmış değil. Karar'ın ulaştığı bilgilere göre İsrail 20 milyon dolarlık tazminatı Maliye Bakanlığı'nın hesaplarına aktardı. Mavi Marmara mağdurlarına ödenecek tazminat için Maliye Bakanlığı'nda da özel bir komisyon kuruldu.

Komisyon tazminatın ne şekilde dağıtılacağı konusunda çalışma yapıyor. Şehit yakınları ve yaralılar ile saldırıdan etkilenenlere zararları oranında mevcut yasalar çerçevesinde ödeme yapılması planlanıyor. İsrail'in verdiği tazminat tutarının dünyadaki benzer olaylarda ödenen tutarın çok altında kaldığı eleştirileri yapılmıştı.

Mağdurlar cephesinde ise tazminatı kabul edip etmemek konusunda kesin bir karar birliği yok. Tazminatı kabul etmekten yana olanlar kadar reddenler de olduğu öğrenildi. Şehitlerden Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan, ödenecek tazminatı kabul edip etmeyeceği sorumuza, “Bize henüz ulaşan olmadı. Şu aşamada tazminatlarla ilgili planımız da net değil. Mavi Marmara olayı 31 Mayıs'ta 7. yılına girecek. Bizler de şehit aileleri olarak bu tarihte İstanbul'da olacağız. Bu konuyu da İstanbul'da bir araya gelip değerlendireceğiz” dedi.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

adem tatli / 21.05.2017 23:25:38
ÇIKSIN İHH VE BÜLENT YILDIRIM KONUŞSUN 'BANA MI SORDUNUZ' LAFINI YUTUP OTURDRAN ONLAR.,HATTA BU LAFLARI EDENLERE SONSUZ DESTEK VERENLER ONLAR..İKTİDAR VE GÜÇ KARŞISINDA...ZALİM KARŞISINDA BU KADAR EĞİLİP BÜKÜLMEK....YAZIK....ÇOK YAZIK...'VEL ASR İNNEL İNSANE LEFİHUSR...'SADAKALLAHUL AZİM
adem tatli / 21.05.2017 23:14:16
eyyy...mavimarmara diyen eyeri göğü inletenler, NERDESİNİZMAVİMARAYI RANT VE SİYASET MALZEMESİ YAPANLAR....NEREDESİN DİLİPAKKONUŞSANA...nerdesin bülent yıldırımnerdesin ihhkonuşacak yüzüünz kaldı mı?SİZ 'GİDERKEN BANA MI SORDUNUZ' DİYEN VE O ŞEHİDLERİN KEMİKLERİİ SIZLATANA 2 KELAM BİLE EDEMEDİNİZ.....O ŞEHİDLERİN İKİ ELİ YAKANIZDA OLSUN İNŞALLAH...
münzevi / 18.05.2017 23:00:12
'Yine aynı şekilde gücümüzün üzerinde bir anlaşma yapan hükümetimiz var.'Anlaşmaya ihtiyacımız mı vardı? Anlaşınca ne kazandık? 20 m dolar mı bütün kazandığımız?
Behçet / 18.05.2017 09:47:16
Peygamberlere bile savaş için özel mucizeler verilmemiştir. Gerekeni yaptıktan sonra savaşmışlardır. Boşuna afaki yorumlar yapmayın. Mavi Marmara olayı harika bir strateji idi ama sonunda bu olaylar oldu. Yine aynı şekilde gücümüzün üzerinde bir anlaşma yapan hükümetimiz var. Önce adam gibi çalışın sonra da büyük büyük iddialarda bulunun. Ya Kahhar diye bağırarak kimse kahrolmaz. Allah'ın peygamberine göstermediği ayrıcılığı kendinize beklemeyin. Sağı solu eleştireceğinize her ne yapıyorsanız müslüman ahlakıyla tastamam yapın sonra burada sağı solu eleştirin.
Sezai / 18.05.2017 08:43:07
İsrail bu paranın iki katını yani 40 Milyon dolarlık miktarını İsrail'deki Türk iş adamlarına ceza keserek zaten aldı! 15 Temmuz olaylarından hemen sonra İsrail'le dostluk anlaşması imzaladık ve bu anlaşma ile Mavi Marmara davasını düşürdük, Filistin ablukasını ve ambargosunu resmileştirdik! İsrail'le örtünen çıplak kalır diyen İHH başkanı Bülent YILDIRIM'ı ve İHH'yı terörist ilan ettik! Mavi Marmara çıkarması için bana mı sordunuz denildi! Yani şehitlerin kemiklerini sızlattık. Yazık...
hak / 17.05.2017 15:12:08
milleti kandırmayı bırakın bu tazminat değil. sus payı. ve onuda bir vakıf adına ödeme yapıyorlar. negüzel vall adamlar 10 vatandaşımızın kafasına uluslararası sularda kurşun sıksın dünya liderimizde üç kuruşa vatandaşını satsın .ne olacak şimdi kaillet ellerini kollarını sallayıp yine adam öldürecek .nede olsa parası ile değil mi?
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ