DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mavi Marmara’da artık davalı taraf Türkiye

Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası karasularında saldıran İsrail askerleri için Tel Aviv'e açılan davalar Türkiye-İsrail anlaşması sonunda düşürülünce davaların muhatabı Türkiye oldu ve bu kapsamda Türkiye'ye karşı ilk dava Denizlli'den açıldı.

5 Yıl Önce
2017-10-02 16:53:58

İsrail'le normalleşme mutabakatı çerçevesinde imzalanan anlaşmayla, 20 milyon dolarlık tazminat karşılığında Tel Aviv'e açılan davalar düşürülmüş, davacılar Türkiye'ye devredilmiş. Böylelikle İsrail'e dava ajan Mavi Marmara gazileri ve şehit yakınlarının karşısındaki muhatap Türkiye olmuştu. Bu kapsamda ilk dava açıldı.

Denizli'den Zeki Kaya, İsrail askerlerinin uluslararası karasularında saldırıda yaralandığı için 260.000 liralık maddi-manevi tazminat talebiyle dava açtı. Böylece ilk kez bir mağdur, doğrudan kendi devletine dava açtı.

3 GÜN GÖZALTINDA TUTULDU

Denizli'de yaşayan Zeki Kaya, Gazze'ye insani yardım götürmek için bindiği Mavi Marmara gemisinde, İsrail askerleri tarafından silah kabzasıyla darp edildi. Gemide 3 gün gözaltında tutuldu. Bilgisayarı ve üzerindeki paralara el konuldu. Kaya, İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından muayene edildi ve basit tıbbi müdahale giderilemeyecek majör depresyon raporu aldı.

İLK KEZ İKİ DEVLET YAN YANA GER ALDI

Kaya, yaşadığı mağduriyetler için anlaşma gereği Türkiye Hazinesi'nden 10.000 TL maddi, 250.000 TL manevi olmak üzere 260.000 TL tazminat talebinde bulundu. Dava dilekçesinde ilk kez iki devlet davalılar kısmında yan yana geldi.

DİLEKÇESİNDE NE YAZDI

Karar gazetesinden Hilal Öztürk'ün haberine göre, dava dilekçesinde, geminin rotası ve taşıdığı yükle ilgili bilgiler tüm dünyaya deklere edilmesine rağmen 31 Mayıs 2010'da İsrail askerlerinin operasyonunda 10 kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. Dilekçesinde Türkiye'nin taraf olmasını açıklayan Kaya, 1 Eylül 2016'da Türkiye ile İsrail Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşması'nın yürürlüğe girdiğini belirterek "Bu uluslararası anlaşma ile Türkiye hükümeti, Mavi Marmara olayına ilişkin devam eden tüm hukuki süreçleri ve davaları sonlandırarak ortadan kaldırma ve saldırının failleri hakkında yeni davalar açılmasını engelleme taahhüdünde bulunmuş ve tüm sorumluluğu da üzerine almıştır. Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesinin akabinde devam eden tazminat davalarına Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nden gönderilen yazılarla davaların Türkiye devleti adına Maliye Hazinesi'ne yöneltilmesi gerektiği, İsrail'in sorumsuz olduğu bildirilmiştir. Bu sebeple davada, davalı olarak İsrail devleti yanında Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı da gösterilmiştir" dedi.

16 MİLYONLUK 36 DAVA BULUNUYOR

Habere göre İsrail'in ödediği tazminatın sadece yaşamını yitirenlerin ailelerini kapsaması nedeniyle geriye kalanların hukuki muhatabı otomatik olarak Türkiye oldu. Maliye Bakanlığı, Mavi Marmara mağdurlarının açacağı tüm tazminat davalarının karşı tarafı olacak ve mahkemelerin hükmettiği tazminatları ödeyecek. Bu nedenle Türkiye'nin İsrail'in ödediği 20 milyon doların çok daha üzerinde bir maddi tazminat ödemekle karşı karşıya gelebileceği belirtiliyor. Gazetenin avukatlarının aktardığı bilgileye göre daha şimdiden 16 milyon TL maddi manevi tazminat talebiyle açılmış 36 dava var. Bu sayının yurtdışındaki mağdurlarla birlikte yüzleri bulması bekleniyor ve bu davalar da muhatap artık Türkiye olacak.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş