DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Maliye Bakanı'ndan öğretmen ataması açıklaması

Ağbal, 'Normale göre yaklaşık 60 bin öğretmen açığımız var. İnşallah gelecek sene şubat ayı içerisinde bu açığı daha da azaltma konusunda yeni alımlar yapacağız.' dedi.

6 Yıl Önce
2016-06-19 09:24:18

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bayburt Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından temin edilen 55 bisikletin, Bayburt Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan çocuklara hediye edilmesi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada,Türkiye'de son 14 yıldır hem eğitim hem de sosyal devlet alanında AK Partihükümetleri tarafından çok önemli iyileştirmeler sağlandığını söyledi.

Eğitimde yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi aktaran Ağbal, "AK Parti hükümetleri döneminde yaklaşık 500 bin yeni öğretmen aldık ve almaya devam ediyoruz. İstiyoruz ki Türkiye'de öğretmen açığı kalmasın. Son 14 yılda yapmış olduğumuz alımlar sayesinde norma göre öğretmen açığı önemli derecede azaldı. Milli Eğitim Bakanımız bir, iki gün önce açıkladı, şu anda norma göre yaklaşık 60 bin öğretmen açığımız var. İnşallah gelecek sene şubat ayı içerisinde bu açığı daha da azaltma konusunda yeni alımlar yapacağız." diye konuştu.

Ağbal, AK Parti hükümetlerinin en önemli ayırt edici özelliklerinden birinin de eğitime bütçeden ayırdığı pay olduğunu ifade ederek, hükümet olarak eğitime önem verdiklerini çünkü eğitime erişim ve eğitimde kalitenin artması durumunda Türkiye'de her bakımdan gelişme ve kalkınma olacağına dikkati çekti.

Yüksek öğretimde yapılan yatırımlara ve gelişmelere ilişkin de görüşlerini katılımcılarla paylaşan Ağbal, "Türkiye artık kabuğuna sığmayan, bölgesinde güven ve istikrarı yakalamış bir ülke." değerlendirmesinde bulundu.

Ağbal, refah ve sosyal devletin önemini de vurgulayarak, "Vatandaş aç ve açıkta ise garip gureba eğer devletin şefkatini ve ilgisini göremiyorsa o zaman o memleketi benneyleyeyim. Son 14 yılda ilk defa bu topraklar gerçek manada sosyal devlet neymiş onu gördü." dedi.

"BUGÜN SAPASAĞLAM BİR KAMU MALİYEMİZ VE BANKACILIK SİSTEMİMİZ VAR"

Yaklaşık 400-450 bin engelli çocuğun bakım hizmetinin, 300 bine yakın da eğitime muhtaç engelli çocuğun ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılandığını belirten Ağbal, şöyle devam etti:

"İlk defa vatandaş devletin şefkatli elini üzerinde hissetti. Allah bize bu imkanları veriyor. Bugün ekonomimiz sapasağlam. Küresel bir kriz olmuş, birçok ülke hala kendini toparlayamamış. Ekonomilerini düzeltememişler, ayağa kaldıramamışlar. Büyüme hayal olmuş, ekonomi dibe vurmuş. Bugün Avrupa'ya, Yunanistan'a, İspanya'ya, İtalya'ya, Portekiz'e bakın. Bunlar zamanında gelip Türkiye'ye 'şöyle yapın, böyle yapın' diyorlardı. Şimdi Allah'a şükürler olsun biz onlara akıl veriyoruz, diyoruz ki 'ekonomiyi yönetecekseniz böyle yönetin, kamu maliyesini yönetecekseniz böyle yönetin.' Bugün sapasağlam bir kamu maliyemiz ve bankacılık sistemimiz var. Büyüyen, istihdam yaratan, işsizliği azaltan bir ekonomimiz var. Son 1 yıl içerisinde 1 milyon 40 bin kişiye istihdam sağlamışız. Sürekli istihdam üreten bir ekonomi var."

Ağbal, birçok ülkenin bugün mevcut istihdamını koruyamadığını anlatarak, hatta Avrupa'da birçok ülkenin henüz 2008 dönemindeki istihdam seviyelerine bile gelemediğini söyledi.

Türkiye'nin bir taraftan ekonomisini, bir taraftan kamu maliyesini, bir taraftan da bankacılık sistemini güçlendirdiklerini vurgulayan Ağbal, "İnsanımıza aş veriyoruz, ekonomimizi büyütüyoruz, dönüştürüyoruz. Bütün bunlar nasıl oluyor? Siyasi istikrar sayesinde, güçlü AK Parti iktidarı sayesinde, gece gündüz çalışan AK Parti kadroları sayesinde. Bunları yapacağız çünkü bizim vizyonumuz büyük. Türkiye'ye ait bir vizyonumuz var, 2023 vizyonumuz var. İstiyoruz ki Türkiye yüz yıl önce Mustafa KemalAtatürk'ün bu millet için gösterdiği muasır medeniyet seviyesini yakalayalım ve aşalım. İnşallah hep beraber bunları teker teker gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş