SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Mali'de eski isyancılar silah bırakmak için şartlarını açıkladı

Mali'de eski isyancılar silah bırakmak için şartlarını açıkladı

Mali'de eski isyancıların silahsızlanması, resmen DDR programı ile kuzey Mali'de başlatıldı. İsyancılar ilk garantileri almadan silahlarını teslim etmeyi reddettiler.

Mali'de eski isyancılar silah bırakmak için şartlarını açıkladı
8.11.2018 14:58:17

TİMETÜRK ÇEVİRİ

Mali'de silahsızlanma, terhis ve yeniden entegrasyon programı ( DDR ) çerçevesinde 1600 eski isyancı üyenin Mali ordusuna entegre edilmesi için her şey 6 kasım itibari ile hazırlandı.

Operasyonların belirli bir düzen içinde gerçekleştirileceği belirtildi. Düzenli orduya entegrasyonun yanı sıra, eski isyancıları sivil hayata kazandırmak için bir eğitim programının da uygulanacağı belirtildi. Fakat işler planlandığı gibi gitmedi.

Gaziler, Gao'daki Operasyonel Koordinasyon Mekanizması (OCM) kampındaki, araba bombalanması saldırısında yaralanan savaşçıların teslim edilmesi de dahil olmak üzere, belli teminatlar almadan silahlarını bırakmayı reddettiler. Gaziler, subayların da düzenli orduya katılarak mevcut mevkilerinin korunmasını talep ettiklerini açıkladılar.

Tüm bu konulara çözüm bulmak için, taraflar arasında 2015 yılında Cezayir Barış anlaşmasına yönelik kriz toplantıları doğaçlama olarak yapıldı.

Kaynak: Baba Ahmed, Jeune Afrique


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR