DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Malezya Başbakanı hakkındaki yolsuzluk suçlamaları

Malezya Başbakanı hakkındaki yolsuzluk suçlamaları

09.07.2015 17:24:03
Malezya'da 700 milyon dolarlık kamu fonlarının Başbakan Necip Rezak'ın şahsi banka hesaplarına aktarıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturmada adı geçen iki hesabın Rezak'a ait olduğu doğrulandı.

Malezya Başsavcısı Abdülgani Patail, Rezak'a ait "AmBank Islamic"deki iki hesabın, 30 Ağustos 2013 ve 9 Mart 2015 tarihlerinde kapatıldığını, dolayısıyla dondurulamayacağını ve özel görev gücünün bu hesaplarla bağlantılı dokümanları ele geçirdiğini söyledi.

Hafta başında, devlete ait 1MalaysiaDevelopment Bhd (1MDB) adlı yatırım şirketinden kamu fonlarının Rezak'ın hesaplarına aktarıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma çerçevesinde altı banka hesabı dondurulmuştu.

The Wall Street Journal ve Sarawak Report adlı internet sitesinde geçen hafta yer alan haberlerde, yaklaşık 11 milyar dolar borcu bulunan 1MDB ile ilgili soruşturmada yer alan belgelerde, şirkete bağlı ajanslar, bankalar ve kuruluşlar arasında transfer edilen 700 milyon doların, son olarak Başbakan Rezak'a ait 5 ayrı kişisel hesaba aktarıldığının gösterildiği ileri sürülmüştü.

Rezak, herhangi bir kanıta dayandırılmayan bu iddiaları, Malezya'nın 29 yıl iktidarda kalan eski Başbakanı Mahathir Muhammed'in ortaya attığını savunmuştu. Necip Rezak, Muhammed'in, "ülkenin demokratik yollarla seçilmiş başbakanını devirmek için siyasi bir sabotaj kampanyası" yürüttüğünü söylemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş