DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Makedonya'nın erken seçime gitmesi

Makedonya'nın erken seçime gitmesi

7 Yıl Önce
2015-06-04 10:10:43
Dışişleri Bakanlığı, Makedonya'da siyasi parti liderlerinin siyasi krizin aşılması için gelecek yılın nisan ayı sonuna kadar erken seçime gidilmesi konusunda görüş birliğine varmasını doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendirerek, bu seçimlerin demokrasi ve uzlaşı kültürünün daha da pekişmesine katkı yapacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Makedonya Cumhuriyeti'nde iktidar ve muhalefet parti liderleri arasında Nisan 2016'da erken genel seçimlerin yapılması konusunda mutabakat sağlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Bu mutabakatı, Makedonya'da bir süredir devam eden iç siyasi anlaşmazlığın Türkiye'nin her vesileyle telkin ettiği üzere demokrasi kuralları ve hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde diyalog vasıtasıyla çözüme kavuşturulabilmesi için doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendirmekteyiz" denildi.

Açıklamada, ayrıca, Makedonya Cumhuriyeti'ndeki demokrasi ve uzlaşı kültürünün daha da pekişmesine katkı yapacak bu seçimlerin, soydaşların da dahil olduğu tüm siyasi ve toplumsal çevreler arasında sağlanacak uzlaşı ve saygı ortamında gerçekleştirilmesi temennisinde bulunuldu.

Makedonya'daki siyasi kriz, 2010 yılında hükümet aleyhine yayın yapan A1 televizyonunun kapatılması ve televizyon kanalı sahibinin tutuklanması ile başlamış, ardından 2012 yılının sonunda meclisteki bütçe görüşmelerinde büyümüştü. Milyonlarca avroya mal olan "Üsküp 2014 Projesi"ni desteklemeyen muhalefet, bütçede bu proje için önemli miktar ayrılmasına karşı çıkmıştı.

O dönemde muhalefet ile iktidar arasında ciddi tartışmaların yaşanmasına neden olan bütçe görüşmeleri sırasında iktidarı eleştiren bazı gazetecilerle muhalif milletvekilleri fiziksel güç kullanılarak meclisten çıkarılmıştı.

Ülkedeki siyasi krizi derinleştiren bir diğer önemli faktör ise bütçe görüşmelerinin ardından muhalefet kanadının meclisteki oturumlara katılmayarak diyalog yerine protesto yöntemini seçmesi oldu.

Kasım ayında "devlet sınavını" protesto etmek için sokağa çıkan öğrencilerin ardından gazeteciler, ülkedeki sağlık koşullarını protesto eden vatandaşlar ve son olarak mevcut idarenin politikalarından memnun olmayan halk sokağa dökülmüştü.

Ülkedeki siyasi kriz, 2015 yılının başından itibaren yeni bir boyut kazandı. Ana muhalefet lideri Zaev'in, "Makedonya Hakkındaki Gerçek Projesi" adı altında Başbakan Gruevski ve diğer hükümet üyelerinin telefon görüşmelerini kamuoyuyla paylaşması ve bu kişileri yolsuzluk yapmak, görevi kötüye kullanmak ve suçların üzerine örtmekle suçlaması ülkedeki krizin daha da derinleşmesine neden oldu.

Makedonya'da geçen haftalarda biri hükümetin istifasını isteyen muhalefet destekçilerinin, diğeri ise diğer hükümet taraftarlarının olmak üzere iki büyük miting düzenlenmişti.

Başkent Üsküp'te önceki gün ülkedeki siyasi parti liderleriyle bir araya gelen Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komisyonu üyesi Johannes Hahn, ülkedeki siyasi krizin aşılması için nisan ayı sonuna kadar erken seçime gidilmesi konusunda ülkedeki siyasi parti liderleriyle görüş birliğine vardıklarını söylemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Hüseyn

Bugün Bağdatta Işidin 100 den fazla çocuk ve sivilin katledilip bir okadarınında elsiz ayaksız kaldığı bombalı katliamı haber yapmamanız bayramda ölen müslümanlardan çok siyasi çıkarınızı düşündüğünüzü kanıtlamaktadır. Artık hangi amalarla nefsinizi uyutursanız.. http://www.aljazeera.com/news/2015/07/car-bomb-kills-dozens-iraqi-capital-150717191744020.html

Görüş Bildir Bizimle Paylaş