DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Makedonya'da, 'hükümet-muhalefet krizi' sürüyor

Makedonya'da, 'hükümet-muhalefet krizi' sürüyor

27.05.2015 16:44:58
Makedonya'da, iki yılı aşkın zamandır meclis çalışmalarını boykot eden muhalefet ile hükümet arasındaki kriz devam ediyor.

Muhalefeti destekleyen vatandaşların Başbakanlık, hükümeti destekleyenlerin ise Makedonya Meclisi önünde başlattığı çadırlı eylem 10 gündür sürüyor.

Üsküp'te, 17 Mayıs'ta hükümet karşıtı büyük bir protesto yapan muhalefet taraftarlarının "Özgürlük Kampı" olarak nitelendirdiği alanda, siyasi uzmanların katılımıyla paneller ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Ana muhalefetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Zoran Zaev de her gün kampı ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet ediyor, fikir alışverişinde bulunuyor.

Ülkedeki siyasi krizin suçlusu olarak hükümeti gösteren grup, Başbakan Nikola Gruevski ve diğer hükümet üyelerinin istifasını istiyor.

"Özgürlük Kampı"nın sadece birkaç sokak uzağında, Makedonya Meclisi önünde kamp kuran hükümet destekçilerinin de eylemi sürüyor.

Muhalefet lideri Zoran Zaev'in hükümet üyeleri aleyhine yayınladığı ses kayıtlarının "gerçek dışı" olduğunu savunan hükümet destekçileri, muhalefetin bu girişimlerini ülkeyi istikrarsızlaştırma ve bölme çabası olarak nitelendiriyor.

- Müzakerelerde sonuç alınamadı

Bu arada, ülkedeki siyasi krizi sona erdirmek amacıyla AB temsilcilerinin arabuluculuğuyla geçtiğimiz günlerde Strazburg'da bir araya gelen Gruevski ve Zaev'in görüşmesinde somut bir karar alınmadı.

Strazburg'daki müzakerelerin ardından açıklamada bulunan Zaev, sadece istifaların ve geçici hükümet kurulmasının mevcut atmosferi yumuşatabileceğini ifade etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş