SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Maduro, bir dizi anlaşma için Çin'e gitti

Maduro, bir dizi anlaşma için Çin'e gitti

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Çin ile bir dizi ekonomik anlaşma imzalamak için Pekin'e gitti. Maduro, 'stratejik bağları güçlendirmek istediğini' söyledi.

Maduro, bir dizi anlaşma için Çin'e gitti
14.9.2018 10:48:40

Gece yarısı Pekin'e varan Maduro, Çin ziyaretinin iki ülke arasındaki enerji yatırımları, ticaret ve 'başarılı mali ilişkiler için büyük bir itici güç olacağını' ifade etti.

Çin, OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler) üyesi Venezuela'ya, son on yılda, petrol sevkiyatı karşılığında yaklaşık 50 milyar dolar kredi verdi.

Venezuela'nın Çin'e hala 20 milyar dolar borcu var.

Analiz şirketi Ecoanalitica'ya göre Maduro Çin'den, 5 milyar dolarlık ek kredi ve kalan borcunu ödemesi için ek altı ay süreyle dönebilir.

Çin'e son ziyaretini Mart 2017'de yapan Maduro, "Çin bizim ablamız. Ağabeyimiz Şi Jinping'i görmekten çok mutlu olacağım" dedi.

Çin: İstikrarlı Venezuela herkesin çıkarına
Çin Dışişleri Bakanı sözcüsü Geng Shuang da ziyaretle ilgili Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında "Venezuela hükümeti kısa bir süre önce toplumun da olumlu karşıladığı bir dizi ekonomik ve mali reformlar yaptı. Venezuela'nın istikrarlı gelişimi herkesin çıkarına olur" dedi.

Maduro'dan önce, Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez Pekin'e ziyarette bulunup Çin Kalkınma Bankası, Çin Ulusal Petrol Şirketi CNPC'den yetkililerle görüştü.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Venezuela'da enflasyon oranının yılsonuna kadar yüzde 1 milyona çıkacağı öngörüsünde bulunuyor.

OPEC verilerine göre Venezuela'nın ham petrol üretimi Ağustos ayında günde 1 milyon 448 bin varil düştü. Bu oran, 2002 Aralık ila 2003 Şubat tarihleri arasında sektörde gidilen grev dışında, son 30 yılın en düşük oranı oldu.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR