Madrid'den Puigdemont kararı: Seçimlere katılabilecek mi?

Katalonya yönetimini feshetmesinin ardından Puigdemont'un yetkilerini Başbakan Yardımcısı Santamaria'ya devreden Madrid hükümetinden Puigdemont'ın durumuna ilişkin açıklama geldi.

29.10.2017 10:40:57

Madrid, Puigdemont'un 21 Aralık'ta yapılacağı belirtilen seçimlerde yeniden aday olabileceğini duyurdu.

Katalan liderse merkezi hükümetin kararlarını tanımadıklarını söyleyerek ‘demokratik direniş' çağrısında bulundu.

"ELLERİNDE NE GÜÇ VAR NE YETKİ"

İspanya hükümetinin sözcüsü Inido Mendez de Vigo, Puigdemont'un siyasi arenada seçimlere katılmaktan başka şansının olmadığını söyledi.
Vigo, “Elinde ne güç var ne de yetki. Maddi olanakları da yok. Bu nedenle eğer politikada kalmayı istiyorsa, ki bu onun hakkı, daha önce de söylediğimiz gibi 21 Aralık'ta yapılması planlanan seçimlere hazırlanmalı. Seçimlerde demokratik bir şekilde muhalefet olabilir.” diye konuştu.

TÜM ÜYELER AZLEDİLDİ

Katalonya yönetimini fesheden Madrid, Puigdemont'un yetkilerini de erken seçimlere kadar Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria'ya devretmiş, bu değişikliğe olanak tanıyan kararname resmi gazetede yayınlandı.

Bölgenin özerkliğini askıya almak için anayasanın 155. maddesine dayanarak hazırlanan önlemler kapsamında yerel yönetimin tüm üyeleri azledildi.

SEMBOLİK MECLİS BAŞKANI

Katalonya meclisinin başkanı Carme Forcadell ise koltuğunu korudu ancak yetkileri sembolik düzeye çekildi. Forcadell, yerel mecliste cuma günü yapılan oylama sonrasında Katalonya'nın tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.

1 Ekim'deki referandumun sonucuna göre ilan edilen bağımsızlık Katalonya'yı ikiye böldü. Barselona'da bağımsızlık yanlıları ile taraftarları aynı anda gösteriler düzenledi.

Cumartesi günü başkent Madrid'de bir araya gelen yaklaşık bin kişiyse İspanya'nın toprak bütünlüğünü savundu.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)