DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Maden işçilerinin 'ocağa girmeme' eylemi

Maden işçilerinin 'ocağa girmeme' eylemi

09.07.2015 13:22:16
Bartın'ın Amasra ilçesinde özel bir maden ocağında çalışan 306 işçinin, "torba kanun"un getirdiği iyileştirmelere rağmen maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle başlattığı iş bırakma eylemi devam ediyor.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Hakkı Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yasadan doğan haklarını kullandıklarını söyledi.

Eylem süresince çeşitli girişimlerde bulunduklarını anlatan Arslan, "Bizim olmazsa olmazımız, yasadan doğan, kanunun bize tanıdığı çift asgari ücret hakkının verilmesi. Şirket yetkilileri de bugün bir değerlendirme yapacak. Biz çift asgari ücret almadan, çalışmama hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da işçilerin haklı eylemine sonuna kadar destek vereceklerini ve her konuda kendilerine yardıma hazır olduklarını kaydetti.

İşçilerin, Tarlaağzı köyü maden sahası girişinde kurdukları çadır önünde mesai saatlerine göre bekleyişleri devam ediyor.

Maden işçileri, geçen yıl eylülde yürürlüğe giren "torba kanun"un madencilere en az iki asgari ücret ödenmesi zorunluluğu getirmesine rağmen haklarının verilmediği gerekçesiyle pazartesi günü iş bırakmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş