'Made in Türkiye' etiketli ayakkabı 104 bin TL'ye satıldı

Antalya'da bir fuarda sergilenen ve üzerinde değerli taşlar bulunan 37 numara topuklu kadın ayakkabısı, 104 bin TL'ye alıcı buldu

28.10.2020 18:04:45

Türk ayakkabı sektörünün küresel vitrini olarak kabul edilen Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı, Antalya'nın Serik ilçesi Belek bölgesindeki otelde kapılarını ziyaretçilere açtı. 2019 yılını 1 milyar dolar ihracatla kapattığı belirtilen ayakkabı sektörü için önemli fuarlardan biri olan Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı'na, tamamı yerli 100 firma katıldı.

1000'in üzerinde yabancı sektör temsilcisinin de ziyaret ettiği fuarın bu yıl 9'uncu kez düzenlendi. Türkiye'deki ayakkabı üreticisi firmaların küresel pazarlardaki konumunu pekiştirmek için son tasarımlarını sergilediği fuara dünyanın önde gelen ayakkabı zincirlerinin temsilcileri de katıldı.

tas-suslemeli-kadin-ayakkabisi-104-bin-tl-ye-4-13697996_amp

“Made in Türkiye” etiketiyle sergilenecek

İstanbul merkezli bir ayakkabı firması, Eksposhoes için özel tasarladığı ayakkabıyı, yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sundu. Üzerinde değerli taşların yer aldığı ve kadınlar tarafından tamamen el işçiliğiyle 1 aylık çalışma sonucu tamamlanan 37 numara topuklu ayakkabı, fuarda geniş ilgi topladı.

Taş işlemeli özel ayakkabı, adını açıklamak istemeyen bir Türk iş insanı tarafından 13 bin dolar (yaklaşık 104 bin TL) karşılığında satın alındı. Ayakkabı, önümüzdeki yıl İtalya'da ve Rusya'da düzenlenecek ayakkabı fuarlarında 'Made in Türkiye' etiketi ile sergilenecek.

Deri ürünü, değerli taşlarla süslü

Ekspohoes CEO'su Erkan Demir, yabancı sektör profesyonellerinin Türk ayakkabı sektörüne ilgisinin üst seviyede olduğunu söyledi. Dünyanın dört bir yanından ilgi gösterildiğini anlatan Demir, bu yılki ihracat hedeflerinde, pandemi nedeniyle yüzde 20'lik küçülme yaşandığını söyledi. Fuarda ilginin 104 bin TL'lik ayakkabı üzerinde toplandığını anlatan Demir, "Kadınlar tarafından, 1 aylık sürede el işçiliğiyle üretildi. Deri bir ayakkabı ve üzerinde değerli taşlar var. Özel bir tasarım. Bir Türk iş insanı tarafından satın alındı. Değeri 104 bin TL. Bu ayakkabı 'Türk Malı' etiketiyle dünyada sergilenecek" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)