DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Maaşlarına yapılacak zammı kendileri belirledi

Maaşlarına yapılacak zammı kendileri belirledi

7 Yıl Önce
2015-06-04 14:03:20
Edirne Belediyesi ve Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm Yerel-Sen) arasındaki toplu iş sözleşmesi ek protokolü görüşmelerinde, işçiler maaş zammını kendileri belirledi.

Edirne Belediyesi'nde düzenlenen toplantıda, Belediye Başkanı Recep Gürkan, 31 Aralık 2015'e kadar geçerli olan toplu iş sözleşmesiyle belirlenen maaşlarda yapılacak iyileştirme oranını görüşmek için çalışanlarla bir araya geldi.

Gürkan, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) ile imzalanan toplu iş sözleşmesinin bu yıl 31 Aralık'a kadar geçerli olduğunu söyledi.

Çalışanların kararıyla mayıs ayında Tüm Yerel-Sen'e geçildiğini ve toplu sözleşmedeki maaşların iyileştirilmesine ilişkin ek protokol imzalandığını ifade eden Gürkan, sendika ile görüşmeler sırasında rakamın belirlenemediğini anlattı.

Gürkan, maaş zammını çalışanların belirleyeceğini ifade ederek, "Bir iş yerinde öncelikle çalışanları memnun etmek gerekir. Çalışanlar yaptığı işe inanarak sarılırsa daha çok başarılı sağlanır. Şunu da göz ardı etmemek gerekir; her yerde çok çalışan, normal çalışan, az ve hiç çalışmayanlar vardır. Çok eski bir sendikacı olarak, 'Ben sendikalıyım' diyen herkesin çalışma hayatında arkadaşlarına ve bütün topluma örnek olması gerekir" diye konuştu.

Tüm Yerel-Sen ile yıl sonuna kadar geçerli olacak ek sözleşme imzalanacağını vurgulayan Gürkan, "Genelde belediye başkanı ve sendika arasındaki görüşmelerin ardından sözleşme imzalanır. Biz çalışanlarımıza soruyoruz" dedi.

Çalışanların kararının alındığı örnek bir toplu sözleşmenin daha önce yapılmadığını savunan Gürkan, maaş artırma limitinin belirlenmesi için belediye çalışanlarının söz alarak fikir belirtmesini istedi.

- Çalışanlar üst limitten zam istedi

Çalışanlar adına söz alan Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürü Aydın Baskak, maaşlara üst limitten zam yapılmasını istediklerini söyledi. Edirne Belediyesi'nde çalışan 335 memur ve 60 kadrolu işçi de Baskak'ın talebini onayladı.

Çalışanların talebinin kabul edilmesi üzerine, Gürkan ve Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç, maaşlara brüt 753 lira zam yapılmasını öngören protokolü imzaladı.

Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Koç, protokolün imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada, Edirne Belediyesi'nin demokratik bir belediye olduğunu dile getirdi.

Tüm Yerel-Sen'in çalışanlardan yana olduğunu aktaran Koç, "Kamu emekçilerinin umudu ve ışığı olmaya devam ediyoruz. Emekçinin, sorunlarını çözmeye çalışan bir anlayışla hareket ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş