DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

LYS giriş belgeleri erişime açıldı

LYS giriş belgeleri erişime açıldı

03.06.2015 14:00:57
Üniversite adaylarının gireceği Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) giriş belgeleri erişime açıldı.

ÖSYM'nin internet safyasında yer alan duyuruya göre, 13-14-20-21 Haziran'da yapılacak LYS'lere başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

Adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgelerini, başvuru yaptıkları her LYS için ayrı ayrı T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden edinecek.

Başvuru yapılmayan LYS için giriş belgesi düzenlenmeyecek. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Adayların, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken, belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermesi ve belgelerinin çıktılarını ilgili LYS'de yanlarında bulundurması gerekiyor.

İlgili LYS'ye ait giriş belgesini yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak. Sınava giriş belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli olacak. Bir LYS için düzenlenen belge diğer LYS'ler için kullanılamayacak.

Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim veya işaretin bulunmaması, adayların kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınava girecekleri binanın kapısında, başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunması gerekiyor. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacak.

Adayların sınava girebilmeleri için giriş belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunlu.

Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir), tutuklu veya hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe veya mavi kartlar, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartı ile çipli, manyetik şeritli, 16 rakamdan oluşan baro kart ve 7 rakamdan oluşan güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış resmi avukat kimlik belgesi, özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

- Sürücü belgeleri kabul edilmeyecek

Bunların dışındaki sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacak.

Nüfus cüzdanında soğuk damganın basılı olması, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak ve sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel fotoğrafın olması, T.C. kimlik numarasının bulunması veya pasaportun süresinin geçerli olması gerekiyor. Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel fotoğraf veya T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları (TC Kimlik numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır) ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek.

Sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya sınavını geçersiz sayılabileceğinin göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Belgelerini eksiksiz yanında bulundurmayan aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak, alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak. Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları ve mağduriyet yaşamamaları için kurallara uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

faruk

İla cehenneme zümera; Hafız Esadın yanına.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş