Lübnan'da polis, ekonomik kriz ve Kovid-19 karantinası protestolarına müdahale etti: 23 yaralı

Lübnan'da ekonomik kriz ve Kovid-19 nedeniyle uygulanan karantinanın protesto edildiği gösteriler gün boyu sürerken, Trablusşam'daki eylemlerde polisin müdahalesi sonucu 23 kişi yaralandı.

26.01.2021 22:54:00

Lübnan'da ekonomik kriz ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle uygulanan karantinanın protesto edildiği gösteriler gün boyu sürerken, Trablusşam'daki eylemlerde polisin müdahalesi sonucu 23 kişi yaralandı.

Kovid-19 vakalarındaki artışın önüne geçmek için 14 Ocak'ta hayata geçirilen 10 günlük olağanüstü halin uzatılmasına ve yaşanan ekonomik krize tepki gösteren Lübnanlılar bugün de sokaklardaydı.

Lübnan'ın en yoksul bölgesi olması hasebiyle ekonomik krizin protesto edildiği gösterilerin merkezi haline gelen kuzeydeki Trablusşam kentinde, dün güvenlik güçleri ile eylemciler arasında yaşanan gerginlik bugün de tekrarlandı.

Kentin farklı bölgelerinde sabah saatlerinden itibaren devam eden kamyonlarla yolları trafiğe kapatma eylemi, akşama doğru kent merkezindeki Nur Meydanı'nda ordu ve polisin aldığı güvenlik önlemleri nedeniyle gerginliğe dönüştü.

Güvenlik güçleri, güç kullanarak göstericileri dağıttıktan sonra Nur Meydanı'nı tüm girişlere kapattı.

Lübnan Kızılhaç Örgütü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Trablusşam'daki müdahale sırasında 23 göstericinin yaralandığını duyurdu.

Söz konusu yaralılardan 17'sine olay yerinde müdahale edildiği, 6'sının ise hastanede tedavi altına alındığı aktarılan açıklamada, olaylarda yaralananlara müdahale için bölgede Kızılhaç Örgütünden 6 ekibin görev yaptığı ifade edildi.

Beyrut'un farklı bölgelerinde sabah saatlerinde başlayan kısa süreli yolları trafiğe kapatma eylemi, emniyet birimlerinin aldığı yoğun güvenlik önlemleri altında akşama kadar sürdü.

Diğer taraftan sosyal medya üzerinden yapılan "protestolara katılım" çağrıları da devam ediyor.

Lübnan Kızılhaç Örgütü, dün Trablusşam'da güvenlik güçleri ile göstericiler arasında yaşanan olaylarda 41 kişinin yaralandığını aktarmış, ülkenin resmi haber ajansı NNA da söz konusu gerginlik sırasında 26 güvenlik görevlisinin yaralandığını bildirmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)