DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Londra'nın aşırı sağcı büyükelçiyle imtihanı

İngiltere Yahudileri İngiliz hükümetinden yeni atanacak aşırı sağcı İsrail büyükelçisini reddetmesini istedi.

23.06.2020 11:10:51

İngiltere'de yaşayan 1500'den fazla Yahudi, Başbakan Boris Johnson'a bir dilekçe vererek İngiliz hükümetinin İsrail'in halihazırdaki Yerleşim İşleri Bakanı Tzipi Hotovely'nin yeni Londra büyükelçisi olmasını reddetmesini istedi. Hotovely'nin işgal altındaki Filistin topraklarının İsrail'e katılmasını destekleyen aşırılıkçılardan yana olması sebep gösterildi.

İşgal karşıtı grup Na'amod'un internetten de yayınlanan dilekçesinde, “Hotovely politik kariyeri boyunca uluslar arası hukuka tamamıyla kayıtsız kaldığını kanıtlamıştır ve hayret verici şekilde ırkçı, kışkırtıcı bir davranış geçmişi vardır” denildi.  

"Filistinliler tarih hırsızı"

41 yaşındaki İsrailli politikacı Araplar ve Yahudiler arasında iletişim kurulmasına kamuya açık şekilde karşı çıkmış, İsrail insan hakları eylemcilerini “savaş suçluları” ve “içerdeki düşman” olarak tanımlamıştı.

Dilekçede ayrıca Hotovely'nin Filistinlileri “tarih hırsızı” olarak suçladığı ve hiçbir miraslarının bulunmadığını söylediği ifade edildi.

Hayali İsrail bayrağının El Aksa Mescidi üzerinde dalgalanması

Dilekçede İsrailli aşırı sağcı politikacının hayalini, İsrail rejim bayrağının Süleyman Tapınağı ve şu anki haliyle Mescid-i Aksa üzerinde dalgalanması olduğunu söylediği hatırlatıldı. Hotovely, rejimin Batı Şeria'yı yasadışı işgalini “bir efsane” olarak niteleyerek ilhak planlarının önde gelen savunucusu olduğunu da ifade ettiği belirtildi.    

Yaklaşık beş yıl önce İsrail yerleşim lideri Dani Danyan'ın Brazilya'ya büyükelçşi olarak atanmasının da reddedildiği hatırlatılarak İngiliz hükümetinden Hotovely'nin atanmasını onaylamaması istendi.

Na'amod adına konuşan bir sözcü, “İsrail'in insan haklarına apaçık saygısızlığı nedeniyle toplumumuzda gittikçe artan bir huzursuzluk var. İnsanlar artık tavır alma zamanının geldiğini anladılar” dedi.

Reform Judaism'in üst düzey hahamlarından Laura Janner-Klausner de Hotovely'yi eleştirdi. “Onun Filistinliler, ilhak ve dini çoğulculuk konusundaki politik bakış açısı temel değerlerimizle zıtlık içindedir” dedi.  

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş