Libya'ya asker sevkiyatı son mutabakat metnine dayanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Eğer Libya'dan böyle bir talep gelirse göndeririz' açıklamasının ardından Türk askerinin Trablus'a ne zaman çıkış yapacağı merak ediliyor. Hafter cephesi meşru hükümetin merkezi Trablus'a karşı saldırı halindeyken Türkiye'nin asker sevkiyatı son anlaşmadaki şartlara dayanıyor.

16.12.2019 07:48:26

Yeni Şafak'tan Fazlı Şahin'in haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri, Libya'da darbeci Hafter'in saldırısı altındaki meşrû hükümete yardıma hazır. Askeri kaynaklar Trablus'a intikal işlemlerinin başladığını belirtiyor. Zırhlı araç, İHA ve tankların dışında özel kuvvetler, SAT ve SAS timlerini Türkiye'nin deniz komşusuna sevk edecek çıkarma gemileri hazır tutuluyor. Bunun yanında kargo uçak ve helikopterleri de Misrata rotasıyla havalanmak için alarma geçti. Kaynaklar TSK'daki hazırlıkların, Fayiz es-Sarrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'nden (UMH) ‘resmi talep gelmiş gibi' yürütüldüğünü dile getiriyor. Rusya, ABD, BAE ve Mısır destekli Hafter saldırılarını artırırken Ankara da zaman kazanmak istiyor.

İLK ADIM ÇIKARMA GEMİLERİ

Olası davette özel birlikler, araç ve mühimmatın sevki için ilk adım çıkarma gemileri olacak.

LİBYA İLE ANLAŞMA ÇARŞAMBA ONAYLANIR

Öte yandan Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanı sınırlandırma anlaşmasını BM'de tescilleten Türkiye, Libya ile imzalanan ikinci metin olan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Anlaşması sürecini de jet hızıyla işletiyor. Önceki gün akşam TBMM'ye sunulan anlaşmanın bugün Dışişleri Komisyonu'nda, ardından çarşamba Genel Kurul'da yasalaştırılması planlanıyor. Dışışleri Komisyonu'nun gündemine bugün geleceği öğrenilen düzenlemenin önemi düşünülerek sözkonusu anlaşmanın 2020 bütçe maratonunu sürdüren TBMM Genel Kurulu'nda da çarşamba günü gelir bütçesinin ilgili maddelerinin oylanmasının ardından gündeme alınması bekleniyor.

TÜRKİYE'DEN ASKER SEVKİNN DAYANACAĞI MADDELER

Güvenlik ve askeri eğitimin yer aldığı mutabakat metninde işbirliği alanları özetle şöyle sıralandı: “Ortak tatbikatlara katılım, terörizm ve yasa dışı göç ile mücadele, istihbarat değişimi ve operasyonel işbirliği, askeri tıp ve sağlık hizmetleri, barış koruma, insani yardım ve deniz haydutluğu ile mücadele operasyonları, askeri tarih, arşiv, yayım ve müzecilik, denizde durumsal farkındalık alanında bilgi mübadelesi ve paylaşımı, lojistik ve hibe paylaşımı, talep halinde müşterek savunma ve güvenlik iş birliği ofisi kurulması, askeri hukuk konusunda bilgi paylaşımı.”

ÇAVUŞOĞLU: DAHA ÖNCE CUMHURBAŞKANIMIZ SÖYLEMİŞTİ

Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Asker gönderme ayrı bir şey. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Eğer Libya tarafı bizden böyle bir talepte bulunursa bunu değerlendiririz' demişti. Bu anlaşmadan da bağımsız bir şekilde söylemişti ki zaten Libya ile bizim buna benzer askeri ve güvenlik anlaşmalarımız geçmişte de var” karşılığını verdi.

LİBYALILARA VİZE

Ayrıca Libya'nın 16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarına, Türkiye'ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vize muafiyeti sağlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük Libya vatandaşlarının, Türkiye'ye 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde vize muafiyeti sağlanmasına karar verildi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)