Liberya'da yatılı Kuran kursunda yangın: En az 26 çocuk ölü

Batı Afrika ülkesi Liberya'nın başkenti Monrovia'nın kenar semtlerindeki bir yatılı Kuran kursunda çıkan yangında en az 26 çocuk hayatını kaybetti. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

2019-09-18 16:20:40

Batı Afrika ülkesi Liberya'da bir yatılı Kuran kursunda çıkan yangında en az 26 çocuk yaşamını yitirdi.

Çok sayıda çocuğun hâlâ kayıp olduğu belirtiliyor ve o çocukların da hayatlarını kaybetmiş olabileceğinden endişe ediliyor.

Yangının, başkent Monrovia'nın kenar semtlerinden birindeki bir caminin bitişiğindeki Kuran kursunda sabaha karşı, çocukların uykuda olduğu bir saatte çıktığı belirtiliyor.

Ülkenin Devlet Başkanı George Weah, paylaştığı Twitter mesajında "Dualarım Paynesville City'deki okul binasında dün gece çıkan yangında hayatını kaybeden çocuklar ve aileleriyle. Aileler ve Liberya'nın tamamı için zor bir dönemdeyiz. Düşüncelerim bu acıyı yaşayanlarla" dedi.

Bu arada bazı kaynaklar, can kaybının fazla olmasının, yangının çıktığı saatlerde çocuklardan bir kısmının istirahat halinde olmalarından kaynaklandığını dile getirdi.

Müslüman topluma ait caminin hemen bitişiğindeki yatılı kuran kursunda sabahın erken saatlerinde çıkan ve tüm binayı saran yangınla ilgili soruşturma devam ediyor.

Reuters'a konuşan polis yetkilisi Moses Carter, yangının sebebinin henüz bilinmediğini söyledi.

Devlet Başkanı Weah da cenaze törenine katılmak üzere bölgeye gitti.

AFP'ye konuşan yetkililer, yangında ölenlerin 10 ile 20 yaş arasında olduklarını söyledi.

Batı Afrika'da bulunan Liberya nüfusunun yüzde 30'unu Müslümanlar oluşturuyor.

YORUMLAR (0)