DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Latif Erdoğan: Gülen Cemaati'ni MİT aracılığıyla ABD kurdurdu

Bir dönem Gülen Cemaati içinde yer alan gazeteci Latif Erdoğan, Cemaat'le ilgili çarpıcı ayrıntılar ortaya koydu...

6 Yıl Önce
2016-08-09 00:20:24

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gülen Cemaati'yle ilgili ayrıntılar net bir şekilde ortaya çıkmaya devam ediyor. Bir dönem Cemaat'in en önemli isimleri arasında yer alan Latif Erdoğan, Cemaat'in nasıl kurulduğunu, kimlerin talimatıyla yönlendirildiğini, kimlerin kuruluşunda aracılık ettiğini açıkladı.

T24'ün aktardığı bilgide; Geçmişte Fethullah Gülen'in en yakınındaki isimlerden biri olanLatif Erdoğan, cemaatin MİT aracılığıyla ABD tarafından kurdurulduğunu öne sürdü. Latif Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki subayların yüzde 80 ila 90'ının 'paralelci asker' olduğunu iddia etti.

Yeni Akit Gazetesi köşe yazarı Latif Erdoğan, CNN Türk'te Didem Arslan Yılmaz'ın programına konuk oldu. 

Latif Erdoğan, Fethullah Gülen ve kurduğu cemaat için, "Bediüzzaman Said Nursi'nin savunduğu bir cemaat yoktu. Herhangi bir görüş olmadan, sadece Allah'a itaat ederek sürdürdüğü bir hayatı vardı. Gülen, Said Nursi'nin yanından sırf onun düşüncelerine ters bir yapısı olduğu için ayrıldı. Sonra da din kisvesi altında bir cemaat kurdu. Fakat ben de sonradan anladım ki, bu kurulan cemaatin dinle uzaktan yakından alakası yok. Zaten Gülen hiçbir zaman 'Nur talebesiyim' demedi. Risale--i Nur'u kullanmak istedi. Said Nursi'nin ismini bile zikretmedi." ifadelerini kullandı.

"GÜLEN CEMAATİ'Nİ MİT ARACILIĞIYLA ABD KURDURDU"

Gülen Cemaati'nin bir dönem MİT teşkilatı tarafından destek gördüğünü belirten Latif Erdoğan, "Bu konuda kesin bir ifade kullanmak istiyorum. MİT, bir dönem Gülen cemaatini destekledi. Cemaati MİT aracılığıyla ABD kurdurmuştur." dedi.

"TSK'NIN YÜZDE 90'I PARALELCİ ASKER"

Latif Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içerisinde yüzde 80-90 civarından paralelci askerin olduğunu şu sözlerle anlattı:

“Gülen 90 yılında bana hayatını anlatan tek insandır. Elimde çok döküman ve bilgi var. Çevresiyle ilgili yaptığımız görüşmeler var. TSK'daki yapılanmaları da zannediyorum ki 76 yıllarına dayanan bir süreç ama bireysel bir yapılanma bu. Kurumsal olarak 80'li yıllarda çalışma yaptılar. Yapılanmanın başına bir kişiyi koymaları da 86'dan sonra gerçekleşiyor.

3-4 ay evvel ordu içindeki varlıklarının yüzde 90 dedim. Şu anda ekranda gördüğüm o generallerin, Akın Öztürk hariç hepsini tanıyorum ben.

Talebelik dönemlerinden biliyorum ben, Gülen'in yanına gidip geliyorlardı. Şey var mesela, Hulusi Akar'a, ‘Seni Fetullah Gülen ile görüştürelim' diyen asker. O Gülen'in talebelerinden birisiydi. Gülen'in yanına cumartesi pazar tatil günlerinde İstanbul'da veya İzmir'de gelip kalan insanlardı.”

"HÜSEYİN ÇELİK DÖNEMİNDE MEB'DE CİDDİ YAPILANMA OLDUĞUNU BİLİYORUM"

Latif Erdoğan, Hüseyin Çelik'in Nur talebeleri ile irtibatı olan bir insan olduğunu ileri sürerek, "Harun Tokak, Van imamıyken orada beraber dostane ilişkileri olduğunu biliyorum. O dönemde ciddi bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapılanma olduğunu biliyorum." ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

emin

yerine göre eline silah ile devlete karşı olan örgütler ile savaştırılan cemaatlerde mit tarafından mı kuruldu? kirli geçmişlerine bakınca insandaki kuşku artıyor da.

ali

illa sıkıntılı bir iş çıkınca mı mit'in kurdurduğu söylenecek. acaba mit türkiye de başka hangi İslamcı cemaati kurdu. hangisini yönlendiriyor? bu sorulara açık bir ülke istiyorsak cevap verilmelidir. devletin bugüne kadar kirli işerinde kullandıkları cemaatler deşifre edilmeli ve bir daha böyle kirli alanlarda gezinilmemeli. İslamcılar da işleri olan insanı ıslah ve inşa etmeye dönmelidirler. ıslah edilmiş bir toplum zaten ıslah edilmiş bir devlettir. yoksa cemaatlerdeki iktidar hırsı islamın kendisine de zarar veriyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş