DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kuzey Kore'nin füzeleri, dolara fren oldu

Kuzay Kore’nin bu sabaha karşı dört füze fırlatması, küresel piyasalarda doların çıkışını yavaşlattı... Peki bu nasıl oluyor?

5 Yıl Önce
2017-03-06 11:28:28

Haberlere göre "küresel piyasalarda işlemciler, daha güvenli liman arayışıyla dolardan çıkmaya başladı."

Böylelikle, euro 1.05 dolardan 1.06 doların üzerine çıktı.

İç piyasada da, Cuma günü 3.74 liranın üzerinde olan dolar yeni haftaya 3.71 - 3.72 lira düzeyinde başladı.

Buna karşılık euro 3.9470 liraya kadar çıkarak, 3.95 lira sınırına geldi. Saat 09.15 itibariyle dolar 3.7191 seviyesinde, euro ise 3.9441 seviyesinde seyrediyor.

Fed Başkanı Yellen, geçen Cuma günü Chicago'da yaptığı bir konuşmada, Fed'in 14-15 Mart tarihlerinde yapılacak Açık Piyasa Komitesi toplantısından faiz artırımı çıkabileceği sinyalini verdi ve ekledi:

"Ekonomik veriler beklendiği gibi gelmeyi sürdürürse, şu anda federal fon oranını kademeli olarak artırmanın uygun olacağını düşünüyoruz. İstihdamın ve enflasyonun beklentilerimiz doğrultusunda gelişmeye devam edip etmediğini değerlendirecek ve bu durumda federal fon oranının daha fazla ayarlanması uygun olacaktır."

Reuters'ın haberine göre ise ABD borsa vadeli işlemleri, ABD'de faizlerin bu ay artırılmasının neredeyse kesin olduğuna işaret eden açıklamalar ve Çin'de bu yıl büyümenin yavaşlayacağına dair haberler ile gerilerken Asya borsaları da artıda tutunmaya çalışıyor.

Kuzey Kore'nin bugün fırlattığı ve Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesine düşen balistik füzeler ise Asya piyasalarında risk iştahını sınırlıyor.

ABD endeks vadeli işlemleri, Asya piyasaları için oldukça keskin bir hareket kaydederek yüzde 0.4 ekside seyrederken, Japonya'nın Nikkei endeksi de yüzde 0.5 ekside bulunuyor.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları endeksi ise yüzde 0.3 artıda seyrediyor.

DÖVİZ

Dolar, ABD'de faizlerin artırılacağı beklentisiyle geçen hafta değer kazandıktan sonrabugün kar realizasyonuyla geriledi. İşlemciler, Kuzey Kore'nin fırlattığı ve Japonya karasularına inen balistik füzelerin risk iştahını azalttığını belirttiler. Güvenli liman Japon yenine talep artarken, ABD Hazine tahvil getirileri gerileyerek doların çekiciliğini azalttı.

Dolar/yen paritesi Cuma gününün zirvesi olan 114.75'ten yüzde 0.2'lik düşüşle 113.83'e geriledi.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin getirisi de Cuma günü kapanış seviyesi olan yüzde 2.492'den yüzde 2.474'e geriledi. Geçen hafta 102 düzeyinin üzerine çıkan dolar endeksi ise bugün 101.46 seviyesinde bulunuyor.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş