DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kuzey Kore'den yeni bir uydu daha

Kuzey Kore'den yeni bir uydu daha

7 Yıl Önce
2015-06-04 13:09:21
Kuzey Kore Uzay Ajansı yetkilileri, yeni ve daha ileri teknolojili bir yeryüzü gözlem uydusu geliştirdiklerini belirterek istedikleri zaman roket fırlatma hakları olduğunu savundu.

Ülkedeki Uzay Ajansı Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Birimi Direktör Yardımcısı Paek Chang Ho, Associated Press'e verdiği röportajda, "Daha ileri teknolojili yeni bir yeryüzü gözlem uydusu geliştiriyoruz. Bu uyduyu fırlatmadan önce uluslararası örgütleri ve yabancı ülkeleri bilgilendireceğiz" dedi.

Yeni uydunun işlevine ve ne zaman tamamlanacağına dair detaylı bilgi vermeyen Paek, ülkesinin uzay programıyla silah geliştirme programı arasında ilişki bulunduğu iddialarını ise reddetti.

"Ulusal Uzay Geliştirme Yönetimi kurumumuzun barışçıl amaçları var. ABD ve müttefikleri, sürekli Kuzey Kore'yi zan altında bırakmaya çalışıyor" ifadesini kullanan Paek, uluslararası kamuoyu kabul etmese de istedikleri yerde, istedikleri zaman uydu fırlatmaya devam edeceklerini söyledi.

Paek, Kuzey Kore halkının, uzayla ilgili gelişmeleri sabırsızlıkla takip ettiğini ve bunun durdurulamayacağını dile getirdi.

Uzay Ajansı'nın araştırma biriminin Başkan Yardımcısı Yun Chang Hyok da iletişim uydusu geliştirmek ve fırlatmak istediklerini açıkladı. Ajansın, meteoroloji uydularının tarımsal planlama için yararlı olup olmayacağını da araştırdığını kaydeden Yun, ülkesinin uzay teknolojisine yatırımı iyi bir politika olarak benimsediğini belirtti.

Yun, "Uzay, insanların yaşamının önemli bir parçası haline geliyor. Uzay teknolojisi olmadan güçlü bir ülke kurmak imkansız" diye konuştu.

ABD'li araştırma kuruluşu Johns Hopkins School of Advanced International Studies, geçen hafta uydu görüntülerinin Kuzey Kore'deki Sohae füze fırlatma sahasında yeni inşaat çalışmalarını gösterdiğini öne sürmüştü.

Kuzey Kore ilk ve tek uydusunu 2012'de fırlatmıştı. ABD, bu fırlatmayı Kuzey'in bu uyduları askeri teknolojileri geliştirmek amacıyla inşa ettiği iddiasıyla sert bir şekilde eleştirmiş, BM de Pyongyang'a karşı yaptırımlarını artırmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş