DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kuzey Irak'ta kriz büyüyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Goran Hareketi'ne mensup 4 bakandan görevlerini bırakmalarını talep ettiğini belirtti.

7 Yıl Önce
2015-10-17 04:40:11

AA'nın haberine göre; Barzani, hükümetin resmi sitesinde yayımlanan yazılı ve görüntülü mesajında, Süleymaniye ve ilçelerinde meydana gelen olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.

"GÖSTERİLER AMACINDAN SAPTIRILDI"

"Ülkemiz için bir değerlendirme yapma zamandır" diyerek konuşmasına başlayan Barzani, "Barışçıl gösteriler, dar siyasi çıkarlar nedeniyle amacından saptırıldı. Sorumsuz ve başıboş gruplar, Kürdistan bölgesindeki birliği baltalamak istedi" dedi.

IKBY'nin Başbakanı olarak geçen hafta meydana gelen olaylardan bahsetmek için mesajı kaleme aldığını vurgulayan Barzani, "Oldukça ağır ve çetin bir siyasi süreçten geçiyoruz. Bazı kişilerin rahatsızlığını ifade etmek istemesi bize göre garip değildir. Sevindirici gelişme de şudur ki, Kürdistan halkının ekseriyeti tahammül mesajını tekrarlamıştır" ifadelerini kullandı.

Barışçıl gösterilerin, halkın "temel ve meşru bir hakkı" olduğunu dile getiren Barzani, şunları kaydetti:

"Fakat ben ve sorumluluk makamında olanlar, Kaladize, Kelar ve diğer bölgelerde meydana gelen olaylardan derin üzüntü duyduk. Bu tür davranışlar halkı bölüyor. Düşmanlarımız da bu saldırıları düzenleyenleri açıkça tebrik etmiştir. Bunun düşmana yaradığı ortadadır."

"GORAN ANLAŞMAYI ÇİĞNEDİ"

Hükümeti kurarken ülkenin birliğini ve bütünlüğünü amaçladıklarına dikkati çeken Barzani, isim vermeden Goran Hareketi'ni anlaşmaları "çiğnemek" ve "verdiği sözlere bağlı kalmamakla" suçlayan Barzani, şöyle devam etti:

"Maalesef, demokrasinin korunması ve güçlendirilmesiyle ilgili tatlı sözler sarf edenler, orta anlaşmamızı çiğnedi ve yok saydı. Bunlar, huzurlu ve sorumlukla geçecek 4 yıllık hükümet iddiasında bulunmuştu. Fitne, hangi grup veya kişi tarafından çıkarılırsa çıkarılsın, büyümesine izin verilmemelidir. Bazı güçler ve gruplar, geçici siyasi çıkarları nedeniyle ortak evimizi ateşe vermişlerdir. Bunu gözardı etmemiz mümkün değildir."

"Bazı çevrelerin sorumsuzluğu ve temelsiz iddiaları, tahammül edilemez bir dereceye çıktı" hatırlatmasında bulunan Barzani, "huzursuz ortam" ve "gayrimeşru saldırılar" nedeniyle 4 Goranlı bakandan hükümetten ayrılmalarını talep ettiğini belirtti.

"GORANLI YÖNETİCİLER HÜKÜMETİN ALTINI OYDU"

Goranlı yöneticilerin "hükümetin altını oyduğu" iddiasını ileri süren Barzani, "Doğrusu, bu 4 bakanla şahsi olarak ilişkilerimiz çok iyiydi. Fakat yöneticileri, devamlı olarak hükümetin altını oymaya çabalıyordu. Başbakan olarak bu kararı almak zorundaydım" sözlerini kaydetti..

Halkın ümitsiz olduğunu ve siyasilerin çok zaman harcayarak başkanlık konusunda bir sonuca varamadıklarına işaret eden Barzani, "Hepimiz bu olumsuz durumdan endişeliyiz. Partimiz de bu soruna uygun bir çözüm bulmanın çabasında. Fakat, bir krizden yeni bir krize geçilmemelidir. Vatandaşlarımız, kendi oylarıyla başkanın kim olacağını belirlemelidir. Buna inancım tam. Bu, hepimizin temel bir hakkıdır. Yoksa, yetkiyi kontrol edemeyeceği kişilere vermek durumunda kalacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan olarak öncelikli hedefinin, Kürt bölgesinin ekonomik bağımsızlığını kazandırmak olduğunu vurgulayan Barzani, Goran'lı yöneticileri işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bazı siyasetçiler, bu süreci daha da zorlaştırmayı amaçladı. Fakat biz amacımıza ulaşacağız. Yaşadıklarımız başka bir milletin başına gelseydi, şu ana kadar çoktan diz çökmüştü. Fakat biz tahammüle ve direnişe devam ediyoruz. Ekonomik bağımsızlıkla kendi ayaklarımızın üzerinde duracak güce sahip olabiliriz"

Gelecek haftalarda yeni hükümetin ikinci dönemini açıklayacaklarını belirten Barzani halkın birliği ve bütünlüğünden vazgeçme niyetinde olmadığını da sözlerine ekledi. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş