GEZİKuveyt gezi rehberi

2 Ay Önce Yazıldı - 2271 Kelime

Kuveyt’i merak edenler ve gezmek isteyenleri buraya alayım. Sizlere hakkında her şeyi bulabileceğiniz harika bir Kuveyt gezi rehberi hazırladım!18.01.2021 08:56:14

Arap yarımadası deyince hepimizin aklına daima pek çok önyargı geliyor. Bunların kimisi gerçekten de doğruyken, kimisi de kulaktan kulağa yayılmış yalandan diğer bir şey değil. Ne demişler, bilmemek değil, öğrenmemek ayıp diye. Ben de Kuveyt'i araştırdım ve gezmeye gitmek için gerekli bilgilerin hepsini çıkardım. Aslında sevilesi bir ülke. Hatta buna kendiniz karar verebilirsiniz. Buyursunlar size içinde Kuveyt hakkında herşey bulunan detaylı gezi rehberim!

Kuveyt Nerede Kalıyor?

Hemen anlatalım: Arap Yardımadası'nın yukarısında, tam Irak ile Suudi Arabistan'ın arasında, doğu sınırında kalıyor. Basra Körfezi'ne kıyısı olduğu için, diğer ülkelerle bağlantısı çoğu zaman deniz yolu ile sağlanıyor. Bizimle aynı saat diliminde yer aldığı için, Türkiye ile arasında saat farkı bulunmamakta. 

Kuveyt Dili

Resmi dil Arapçadır. Ancak nüfusun büyük çoğunluğunu yabancılar oluşturmuş olduğu için İngilizce de yaygın görülen bir dildir. Eğer bu iki dili biliyorsanız rahat rahat, hiç yabancılık çekmeden gezebilirsiniz.

Kültürü

Ülkenin çoğunluğu Müslümandır. Nüfusun %95'ini Müslümanlar oluşturmaktadır ve Müslümanlar'ın da çok büyük bir çoğunuğu Sunni'dir. Her ne kadar muhafazakar bir ülke de olsa, diğer Arap ülkelerine göre daha ılımandır. Örneğin kadın ve erkeğin el sıkışması, onlar için gündelik bir olaydır, garip karşılanmaz. Gelen turistlerden çeşitli kılık kıyafet kurallarına uyması beklenir. Kadınların yüzlerini ya da saçlarını örtmesi gerekmez. Ancak herkes bacaklarını ve kollarını örten giysiler giymek zorundadır.

Kısa Tarihi

Medeniyet, buraya M.Ö. 4. Yüzyıl'da Antik Yunan kolonicileri ile beraber geldi. Buraya koloni kuran Antik Yunanlar, bu topraklara Ikaros adını verdiler. Daha sonra çeşitli ulusların kontrolüne girdi, 7. Yüzyıl'da, Dört Halife döneminde, Arap Yarımadası ile beraber işgal edildi.

Uzun seneler bölgede istikrar hakim olsa da 1756'da Arap Bani Halit Kabilesi, burda bir emirlik kurarak günümüzdeki Kuveyt'in temellerini attı. 1756'da halk tarafından seçilen Sabah I Bin Cabir, ülkenin ilk emiri oldu. Şu anki hanedan hala Sabah soyundan gelmektedir.

19. Yüzyıl'da Osmanlı İmparatorluğu burayı topraklarına kattı. Ancak aynı senelerde İngilizler'in Kuveyt üstündeki etkisi hatrı sayılır miktarda arttı. Uzun süre İngilizler'in kontrolünde ve akabinde de himayesinde kalan Kuveyt 1961 senesinde bağımsızlığını kazandı. Ancak o zamandan bu zamana, bölgenin devamlı hareketli olduğundan dolayı bir çok savaşa girdi.

Yüzölçümü ve Nüfusu

Diğer Arap ülkelerinin arasında minicik kalan Kuveyt'in toprakları toplamda 17 000 kilometrekare tutuyor. Bu da nerdeyse 10 tane İstanbul'a eşdeğer. Suudi Arabistan'ın yaklaşık olarak 150'de 1'i kadar. Kuveyt nüfusu ise yaklaşık olarak 3 milyon. Hemen hemen ortalama Türkiye'de bir şehir kadar.

1790

Kuveyt Ekonomisi

Petrole dayalı sağlam bir ekonomisi var. Aslına bakarsanız yalnızca petrole dayanıyor. Burası dünyanın en fazla petrol rezervine sahip beşinci ülkesi. Ülke gelirinin %80'i petrol ihracatına dayanıyor.

Ekonomisi o kadar sağlam bir memleket ki, gayri safi yurt içerisinde hasılaya göre dünyanın en zengin yedinci devleti. Zaten para birimleri olan Kuveyt Dinarı da dünyanın en kıymetli para birimi. Bugünlerde 1 Kuveyt Dinarı alabilmek için yaklaşık olarak 15 TL'yi gözden çıkarmanız lazım.

Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Ankara'da nerdeyse hergün direk olarak uçak bulmak mümkün. Bununla beraber İzmir'den, Antalya'da ve Güneydoğu illerinden de uçuş bulabilirsiniz. Kuveyt uçak bileti fiyatları ise 450 – 700 TL dolayında seyrediyor. Üstelik Türkiye'den vize istemeyen ülkelerden bir tanesi. 6 ay süreyle geçerli pasaportunuz var ise, 90 güne kadar rahatça dolaşabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Her cebe uygun olarak bulunabilen Kuveyt otelleri esasında çok da ucuz değil. Turistik merkezlerin ve nüfusun çoğu başkent dolayında olduğu için, oteller de bu bölgede. Hiçbir lüksüm olmasın, yalnızca odam olsun diyorsanız gecelik 200 TL'yi gözden çıkaracaksınız. Orta – üst düzey bir otel tercih ediyorsanız, gecelik fiyatları 600 – 800 TL civarlarında dolaşmakta. Deniz kenarında bir hayli lüks oteller bulmak mümkün. Aynı şekilde şehir içinde de. Eğer bunlardan birinde kalmak dilerseniz de gecelik fiyatlar 1000 TL'den başlıyor. Nispeten küçük bir şehir olduğu için, otelin bulunduğu konum çok da bir fark yaratmıyor.

Hava Durumu

Tahmin edilenin tam tersine yağmurun uğramadığı, havanın soğumadığı bir ülke değil. Kış aylarında hava sıcaklığının 10 derecenin altına düştüğü görülebiliyor ve hem sonbaharda hem de kışın esen rüzgarlarla beraber, çok soğuk olabiliyor.

Yazın ise sıcaklıklar 30 – 45 derece arasında seyrediyor. Zaman zaman körfezden esen rüzgarlar yüzünden hava nemli olabiliyor, o yüzden bu aylarda çok bunalabilirsiniz. Haziran ve temmuz aylarında esen rüzgarlar yüzünden kum fırtınaları görülebiliyor.

Ziyaret etmek için en güzel zaman ilkbahar ayları. Bu aylardaki ılık hava karış karış gezmeniz için bire bir.

Mutfağı

Gelelim en sevdiğimiz bölüme. Merak etmeyin bu ülkede yemek konusunda hayalkırıklığına uğramayacaksınız. Kuveyt mutfak kültürü, bir çok kültürden etkilenmiş bir kültür. Arap, Hint, Akdeniz ve İran etkileri görebilirsiniz. Basmati pirinci ve baharatlarla hazırlanan, yanında etle servis edilen machboos, en meşhur yemeklerinden. Basra Körfezi'ne kıyısı olduğu için burda deniz ürünleri de bir hayli lezzetlidir. Pek çok balık çeşidini bir hayli lezzetli yapıyorlar, onları deneyebilirsiniz.

Alışveriş

Oldukça yaygın bir alışveriş kültürü vardır. Her ne kadar kur farkından dolayı fiyatlar pahalı gelse de, her cebe uygun dükkanlar bulmak mümkün. Sadece biraz dolanmanız gerekmektedir. Zaten her yer dükkan. Ayrıca onlarca alışveriş merkezi var ve insanlar burayı dolduruyorlar. Buralarda dünyaca ünlü markaları bulmak mümkün.

Hediyelik olarak Kuveyt'ten ne alınır derseniz: Ortadoğu kültürüne ait bir çok eşya bulabilirsiniz. Kuzu yününden halılar, kilimler, şekerlemeler ve kuru kahveler.

Gece Hayatı

Oldukça muhafazakar bir Müslüman ülkesi. Nüfusun %95'i Müslüman. Ülkede alkol yasak olduğu için, Kuveyt gece hayatı alışık olduğumuzdan biraz fazla. Ancak eşinizle dostunuzla bir yerlere gidip, yemek yiyip muhabbet edebilirsiniz. Zaten belli ki burda yaşayanlar gece dolaşmayı pek sevmiyorlar zira nerdeyse bütün mekanlar gece yarısına doğru kapanıyor.

Kuveyt Festivalleri

Bu ülkede festival bulmak pek mümkün değil. İki tane festivalleri var: Bir tanesi haziran ayında düzenlenen Kuveyt Jazz Festivali, diğeriyse aralık ayında düzenlenen ulusal filmlerin sergilendiği kısa film festivali. Eğer yolunuz düşerse bu ikisine bakmakta fayda var. Bunların dışında ülkede dini bayram ve günler bir hayli gösterişle kutlanmakta. Ayrıca bir de bağımsızlık günlerinin kutlanması var. Bu da 25 – 26 Şubat'a denk gelmekte.

Nereler Gezilir?

Gelelim gezilecek yerlere. Burada Arap kültürüne ait birçok yer bulunmakla beraber, daha çağdaş yerlere rastlamak da mümkün. Buyursunlar Kuveyt gezilecek yerler listesi!

1- Kurtuluş Kulesi

Burası yüksekliği 400 metreye yaklaşan bir televizyon kulesi. Akşamları ışıklarını açtığı zaman, şehrin içinde hemen fark ediliyor. Oldukça güzel bir görüntüsü var. Kuleye, Kuveyt'in Irak'tan bağımsızlık kazanmasını temsilen Kurtuluş adı verilmiştir.

2- Souk Al-Mubarakiya

En çok bilinen, alışılmış kapalı çarşısı. İçeride buranın kültürüne ait birçok ürün satılmakta. Bizim Kapalıçarşı gibi. Gidip alışveriş yapabilirsiniz. Kuveyt'in neyi meşhur ise burda bulabilirsiniz. O yüzden gidip bir görün derim!

779f6e79-12fb-4c07-8b3d-850c107a6e7b-1d08f8f5-cea4-4f90-a209-3af835a73848

3- Al Hamra Kulesi

Bu 77 katlı gökdelenin boyu tamı tamına 414 metre. Zaten kendisi Kuveyt'in en yüksek binası unvanına sahip. Dünyanın da en uzun 23. Kulesi. Üstelik asimetrik mimarisi ile de bir hayli enteresan bir görünüme sahip.

4- Kuveyt Kuleleri

Bu kuleler üç tane kuleden oluşuyor. Aslında 70'li senelerde su tankı olarak inşa edilmiş ancak daha sonra turistik bir merkeze dönüştürülmüştür. Kulelerin tepesine çıkıp hem şehir hem de körfez manzarası eşliğinde kahvenizi içebilir, dönen restoranda yemek yiyebilirsiniz.

5- Büyük Camii

Bu camii, 1986 senesinde tam tamına 46 bin metrekarelik bir alana inşa edilerek adının hakkını veren bir camii. Geleneksel olanla çağdaş olanı birleştiren, modern İslam mimarisinin en önemli örneklerinden kabul edilir. Resmi din merasimlerine ev sahipliği yapar ve bir dini merkez olarak görülür.

6- Aynalı Ev

Bu evin nerdeyse her yeri aynalarla dolu. Orta yaşlı, tatlı mı tatlı bir kadına ait. Eğer yolunuz düşerse onun çayından içip keklerinden yiyebilirsiniz. Hatta iyi bir çocuk olursanız üst kattaki sanat galerisini de gezebilirsiniz!

7- Kuveyt Ulusal Müzesi

Burası merkez bir bina ve 5 tane binanın toplamından oluşan çok büyük bir müze. Burada Kuveyt tarihine dair bir çok bilgiye ulaşabilir ve eşyaları görebilirsiniz. Bölge tarihinin ne kadar eski ve zengin olduğu düşünülürse, buraya gidip de kendinizi kaptırabilirsiniz.

8- 360 Mall

En büyük alışveriş merkezlerinden birisi. Zaten buranın alışveriş çılgını bir yer olduğunu söylemiştik. 2009 senesinde hizmete açılan bu AVM'de aradığınız bir çok şeyi bulabilirsiniz. Kuveyt'te elektronik fiyatları bir hayli uygun olduğu için burayı gezmek isteyebilirsiniz!

9- Bayan Sarayı

Bu yalnızca isim benzerliği. Saray, Kuveyt'in Bayan bölgesinde bulunuyor. 1986 senesinde inşa ettirilmiş ve Kuveyt Emiri'nin fotoğrafı ikameti burası. Yani anlayacağınız ülkenin en meşhur binalarından bir tanesi. Kendisi hemde Kuveyt'in siyasi merkezidir. Resmi törenler ve toplantılar burda gerçekleşir.

10- Kobar Adası

Kobar Adası, Basra Körfezi'nde çalılık alanlardan oluşan kumlu bir ada. Yaklaşık büyüklüğü 11 hektar ve Kuveyt'in en önemli turistik merkezlerinden bir tanesi. Burada denize girip dalış yapabilirsiniz. Muazzam bir su altı yaşamı var. Ada zaten mercan resifleri ile çevrili. Keyifli bir tatil yapabilmek için bire bir.

11- Kuveyt Bilim ve Doğal Tarih Müzesi

Müze, 1972 senesinden bu yana Al-Mübarek Caddesi'nde hizmet sunmaktadır. Sadece bilim ve doğal tarih öğelerini barındırmıyor, hemde burda teknolojik ve bilimsel gelişmeler için araştırmalar da yapılıyor. İçerisinde pek çok bölüm bulunmakta: Doğal tarih bölümü, uzay bilimi bölümü, planetaryum, elektronik departmanı, makine departmanı, zooloji bölümü, havacılık departmanı ve sağlık bölümü. 

12- Seif Sarayı

20. Yüzyıl'ın başında inşa edilen bu saray, Büyük Camii'nin tam karşısında bulunur. En dikkat çekici özelliği ise saat kulesidir. Saat kulesinin tepesindeki kubbe saf altından üretilmiştir. Şeyh Mübarak Al Sabah tarafından inşa ettirilmiştir. Sabah sülalesinin önemine değinmiştim, o yüzden – ve altını yüzünden – Kuveyt'in en kıymetli eserlerinden birisidir.

Değerli Timetürk okuyucuları Kuveyt hakkında birçok bilgiye artık sahipsiniz. Ne dersiniz, önyargılar yıkıldı mı? Yolculuk ne zaman?

Hazırlayan: Özlem Akçin (Özlem Keşifte)

YORUMLAR (0)