DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kuveyt'e 'DNA merkezi' tepkisi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), ülkedeki Kuveytlilerin ve yabancıların DNA kaydı alınmasını zorunlu tutan Kuveyt Parlementosu'nun kabul ettiği yasayı 'özel hayatın ihlali' gerekçesiyle eleştirdi.

7 Yıl Önce
2015-07-21 16:45:08

New York merkezli örgütten yapılan açıklamada, yeni terörle mücadele yasasının, Kuveyt'i DNA testini zorunlu tutan dünyadaki tek ülke yaptığı ifade edildi.

Açıklamada HRW Ortadoğu Direktörü Sarah Leah Whitson'ın, "Terör saldırılarına karşı alınan önlemlerin çoğu işe yarar olabilir ancak işe yararlık insan haklarına kitlesel bir ihlali haklı yapmaz" ifadelerine yer verildi. Açıklamada HRW,yasanın değiştirilmesi ve kapsamının daraltılması tavsiyesinde bulundu. Kuveyt'te 26 Haziran Cuma günü Şiilere ait İmam Sadık Camisi'ne intihar saldırısı düzenlenmiş, saldırıda 27 kişi ölmüş, 200'den fazla kişi yaralanmıştı.

Parlemento, saldırıdan bir hafta sonra ülkedeki 1,3 milyon vatandaş ile 2,9 milyon yabancının DNA kayıtlarını tutulacağı bilgi merkezi kurulmasını öngören yasayı kabul etmişti. Yasa çerçevesinde, DNA örneği vermeyi reddedenler, 1 yıla kadar hapis veya 33 bin dolara kadar para cezasına çarptırılabiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

cengiz Göküzüm

Ister inanin ister inanmayin isin asli sudur amerika 10 milyar dolar karsiliginda amborgoyu kaldirdi AMA bunu 11 eylule bagladi insanlar protest etmesin diye iranranda kuzu kuzu Bu parayi Kabul etti Iran zaten gecen söylemistim CiA tarafindan yönetiliyor AMA gel görki gariban halk bilmiyor

Görüş Bildir Bizimle Paylaş