Kusmayı engellemek için ne yapmak lazım?

Kusmayı engellemek için evde yapılması gereken birkaç nokta var. Baskıyı azaltmak ve eğer şiddetli bir hastalığın belirtisiyse bu sorunu en aza indirmek için bulantı sırasında yapılması gerekenler bilinmelidir. Peki ama mide bulantısı başladığında neler yapılabilir? Mide bulantısını durdurmak için hangi besinler, bitkiler veya hareketler yapılmalıdır? Midesi bulanan insan ne yemek yer? Mide bulantısına bitkisel ne iyi gelir? Mide bulantısını şıp diye kesen besinler...

22.01.2021 16:41:37

Kusma aslında mideden değil, beyinden gelen sinyaller sonucu oluşur. Kusmak, vücut tarafından, yabancı ve zararlı bir maddeden kurtulmak için yapılan bir savunma mekanizmasıdır. Bazen kusma olmadan ya da öncesinde bulantı hissedilir, bazı durumlarda ise kusma sonrası bulantı geçer.

Alkol alımından sonra, deniz ya da araba seyahatlerinde ya da böcek ısırıklarında, kısaca vücudun alarm verip kendisini toparlamak istediği bütün durumlarda kusma gerçekleşebilir. 

Mide bulantısında ne yenir?

Mide bulantısı, kusma ihtiyacının rahatsız edici ve bazen güçten düşüren hissidir. Kendinizi hasta hissettiğinizde yemek yemek zor olsa da, yiyecek ve içecekler sıvı alımı, kaybolan elektrolitlerin yerine konması ve midenizin yerleşmesine yardımcı olması için önemlidir.

- Patates püresi

- Tuzlu krakerler

- Ekmek

- Pilav ve makarna (yağsız)

- Elma, muz, şeftali

- Yoğurt ve nişasta karışımı

- Çorba (tavuk suyu olabilir)

- Aromaterapi, kokuları kullanarak yapılan çözüm yöntemidir.

- Akupresür ya da akupunktur, el bileğinin iç tarafına işaret ve orta parmağımızı kullanarak tam merkez noktasına baskı uygulamaktır.

Kusmayı engellemek için ne yapılmalıdır?

Bazı yiyecek ve içecekleri tüketmenin yanı sıra bulantınızı hafifletmek için başka adımlar da atabilirsiniz. Bunlardan bazıları;

- Derin nefes alıp vermek

- Hemen az tuzlu kraker veya benzeri bir atıştırmalık yemek

- Bileklerinizin iç kısmına baskı uygulayarak ovalamak

- Zencefil, karnfil ya da rezene tüketmek, mide bulantısına iyi gelebilecek çözümlerdir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)