DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9408 ₺

EURO

17,0479 ₺

ALTIN

949,14 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Kurtulmuş'tan 'Kobani' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kobani'de gerçekleşen IŞİD saldırısı sonrası Türkiye'yi suçlayıcı tarzda çıkan haberleri eleştirdi.

8 Yıl Önce
2015-06-25 13:58:09

Kobani'ye saldıran IŞİD militanlarının Türkiye'den geçiş yaptığı iddiasının iftira olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, saldırıda yaralanan Kobanililerin önemli bir kısmının ise Türkiye'de tedavi altına alındığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ayn el-Arap'ta bu sabah meydana gelen patlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ayn el-Arap'ta bugün sabah saatlerinde meydana gelen patlamalarda çok sayıda insanın yaralandığı, çok sayıda insanın öldüğü bilgisini sahip olduklarını kaydeden Kurtulmuş, “Bu yaralılardan önemli bir kısmı yaklaşık 70'e yakın insanda Türkiye gelmiştir. Türkiye yaralıları hemen kabul etmiştir. Bunlar hastanelerde gerekli tedaviler altına alınıyor” dedi.

Kurtulmuş, belli bir takım kirli odakların hemen Ayn el-Arap'taki son saldırıları bahane ederek Türkiye'yi hedef tahtasına oturtmaya çalıştığını ve Türkiye'yi de her zaman yaptıkları gibi bir karalama kampanyasının konusu, muhatabı haline getirmeye çalıştıklarının altını çizdi.

“İDDİALAR YALAN VE İFTİRADIR”

“‘Bugün Kobani'deki bombayı patlatan IŞİD militanları Türkiye sınırlarını geçerek, Türkiye'den geldiler' diye bir kara propaganda yapılıyor. Külliyen yalandır ve iftiradır” diye konuşan Kurtulmuş, açıklamasına şöyle devam etti:

“Meselenin görüntüleri elimizdedir. Bu görüntülerin kamuoyuyla paylaşılmakta olduğunu biliyoruz. Bu saldırıyı yapanların Suriye sınırları içerisinden Kobani'ye geçti ve Kobani'de bu saldırıları gerçekleştirdi. Burada ölüler olduğunu, yaralılar olduğunu ve yaralıların Türkiye'ye ulaştığını, bu yaralılara da Türkiye'nin hemen müdahale ettiğini, hastanelerime aldığımızı herkes biliyor. Ayrıca hemen insani yardım melesini tekrar devreye sokmuş durumdayız. Kabani'de olaşabilecek herhangi bir insani trajedi karşısında Türkiye her türlü yardımı Kobanililere yapmak konusunda da üzerine düşen sorumlulukları yerine getiriyor. Bakın Kobani'de daha önce gerçekleştirilen IŞİD saldırıları karşısında gerçekleştirilen üç günlük saldıra da Türkiye 197 bin Kobanili Kürt kardeşimizi Türkiye'ye almış, misafir etmiş bir ülkedir.”

Kurtulmuş, “Kobani'nin IŞİD'in elinden kurtarılması sırasında Peşmergelerin Türkiye'den geçişi, Özgür Suriye Ordusu'nun Türkiye'den geçişini sağlayan Allah aşkına kimdir? Yine Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, yine Türkiye'dir. Oradaki insanlara yardım kanalı açması vasıtasıyla IŞİD'ten Kobani geri alınmıştır. Buradan Türkiye'yi bir takım töhmet altında bırakmak isteyenler büyük iftira kampanyasının parçası olduklarını, anlamalılar. Türkiye sadece Kobani halkı için değil Suriye'de kim daha düştüyse yardım etmiştir” diye konuştu. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş