DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

‘Kürt Devleti’nin altyapısını hazırlıyorlar’

Ankara’da hafta başında Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelerin ele alındığı Bakanlar Kurulu’nda olası senaryolarla ilgili bir dosyanın da ele alındığı öğrenildi.

18.06.2015 08:51:06

Hürriyet'ten Uğur ERGAN-Nuray BABACAN'ın haberine göre; Hafta başında Türkiye-Suriye hududunda yaşananların ele alındığı Bakanlar Kurulu'nda güvenlik birimlerinin bölgedeki gelişmelerin geleceği ile ilgili kritik bir dosyayı açıp ilginç değerlendirmelerde bulunduğu öğrenildi. Hürriyet'in elde ettiği bilgilere göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve bazı kuvvet komutanları ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da katıldığı toplantıdaki değerlendirmelerde, ABD'nin PKK'nın Suriye kolu PYD'ye destek vererek bölgede bir Kürt devletinin altyapısını hazırladığı savunuldu. Türkiye'nin, Suriye ve Irak sınırı boyunca oluşturulması planlanan “Kuzey koridoru”nun güvenli olması için Suriye'den sonra Türkiye'ye yönelme ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı. Sivil ve askeri güvenlik birimlerinin istihbarat bilgilerine dayanarak yapılan bazı değerlendirmeler şöyle:

PKK'NIN SIZMA RİSKİ ARTTI: Sınır güvenliği için alınan önlemler yetersiz kalmaya başladı. Tel Abyad'ın YPG'nin eline geçmesinden sonra PKK'nın Türkiye içine sızma girişimleri artabilir.

SURİYE'DEN SONRA TÜRKİYE Mİ: YPG'nin Suriye'nin kuzeyindeki Afrin bölgesine doğru yönelmeye başlaması halinde, bölgedeki bu yeni oluşumun PKK desteği ile Türkiye içine yönelme ihtimali gözardı edilmemeli. “Kuzey koridoru”nun yaşayabilmesi için Türkiye'de iç karışıklık yaratılabilir. Gelen istihbaratlar PKK'nın Amanos'ta (Hatay bölgesi) yeniden kümelenmeye başladığı doğrultusunda.

MÜLTECİLERE KISITLAMA: Tel Abyad'ta yaşananlar nedeniyle bölgeden Türkiye'ye gelenlerin sayısı 18 bini buldu. Suriye'den kabul edilecek mültecilere “yaşlı, kadın ve çocuk” sınırı getirilmeli. 30-40 yaşlarındaki erkekler toprakları için savaşacaklarına Türkiye'ye kaçmaya çalışıyor. Yapılan bir araştırma Türkiye'ye gelmiş mültecilerin yüzde 60'nın 30-40 yaş arası çoğunlukla erkekler olduğunu ortaya koyuyor.

ABD'YE RAĞMEN GÜVENLİ BÖLGE: ABD'nin karşı çıkmasına rağmen Suriye içinde yaklaşık 50 kilometre derinliğe sahip “güvenli bölge” oluşturulmalı. İnsanlar buralara kurulacak konteyner ve çadır kentlere yerleştirilmeli.

EĞİT-DONAT GÜVENLİ BÖLGEYE: Ülkeleri için savaşacaklara bu bölgede eğitim verilmeli. Kırşehir'deki Eğit-donat programı da bu güvenli bölgeye kaydırılmalı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ebuzer

süleyman şah türbesini hangi kürt getirmiş ya size nasıl bir at gözlüğü takmışlar anlamadım. Ordumuz oraya gidip getirdi, videoları mevcut seyretmedin mi a oğlum sen..

Zafer'e tam destek

kürt faşistler zafer'e saldırmışlar çünkü gerçekleri çok güzel özet geçmiş. kürtler tel abyada gelmeden önce orada hiç sorun yoktu millet halinden memnundu, ne zaman ki abd bombaladı, pyg girdi o zaman millet kaçmaya başladı, ve Türkiye'deki kürtleri de oraya gitmeye zorladılar, sonra yok efendim insanlar geri dönüyor ayakları yapıyorlar. kürtler çok fena kullanılıyorlar ve bunun acısını ilerde fazlasıyla ödeyecekler gibi..

kürdistan

Zafer sen ne ayaksin.

hüseyin şevki topuz

180 HDP seçim bürosu saldırıya uğradı.HDP’liler öldürüldü. Onlarla HüdaPar (yani Kürtler) arasına nifak sokmak için suikastlar düzenlendi. Son olarak da Diyarbakır’da seçim meydanında bombalar patlatılarak acımasızca, ahlaksızca insanlar öldürüldü ve yaralandı. Bunların tümü onları kışkırtmak ve şiddete yönelmeleri içindi. O zaman, “Bak bunlar terörist; huylu huyundan vaz geçmez. Onlara oy vermeyin” denecekti.

hüseyin şevki topuz

Bu işte izahı zor bir tuhaflık var. Sen Kürtler’i Cumhuriyet tarihinin en büyük iç barışını yapacağım diye karşına oturt, ama onları terörist, bölücü diye aşağılamaya devam et.Silah bırakmalarını bekle ama parlamentodan uzak tutmak için %10 barajını koru.Partileri “Meclis’e girmese süper olur” de; çözüm için muhatap aldığın ve aklını övdüğün liderlerini tecrit et. Kobane’de canları, ırzları ve toprakları için kadın-erkek savaşırken, “iki terör örgütü çatışıyor” diye küçümse ve katliama seyirci kal. Sonra da ben bu sınır dışındaki Kürtler’den nem kapıyorum, bunlar Türkiye’yi bölecekler de.

saddam ali

anarşizm ve kandan beslenen, ölçü, kıstas, kriter ve kanun tanımayan yayam sürüsü pkk-hdp-ypg canilerine kesinlikle devlet kurmalarına müsaade edilmez. köy yakan, camide namaz üstünde müslüman öldüren, oruç tutuyor diye insan öldüren terör çetesinin devletleşmesine müsaade edilemez. insan ırkına yakışmayan bu terör ağının sistemleşmesi bölgeyi komple ırkçı faşist bir kamplaşmaya götürür. zaten kürt terörürde kandan besleniyor. en çok istedikleri şeyde kandır. buna fırsat vermemek için bütün müslümanların pkk-hdp-ypg terörüne karşı birlik beraberlik içinde hareket etmelidir.

dikat

aday gosterilmeyince bagimsiz aday olanlarin ben kibri ve bagimsiz aday olmalari onlarin hakli olarak nicin aday gosterilmediginin en buyuk delilidir

çetin türkoğlu

ben türküm kürtler olmazsaydı aslında biz hangi vatandaydık kendinize sorun onlar sayesinde türkiye var asıl hainliyi biz türkler yaptık ne katliyamlar yaptık kürdistan kurulursa ne zararı var bide kardeşiz diyoruz onlara bu hakı vermiyoruz zaten artık hadimize deyil arkadaşlar istesekte istemzsekte kurulacak duva edinde türklerin kürtlere yaptığını kürtler bize yapmazsın

Derwiş Abdullah

Turkiyenin guvenligi işide komsu olam midir. Iside lojistik destek , ikibin tir silah ve militan devsirmek midir. Bugunku suriyenin sorumlus kim sence. Amerikanin sizden cok korktugunu ben de biliyorum bu cok net. Cuval örnegi bunun en güzel kaniti :) lan osurmak icin bile Amerikadan izin almak zorundasiniz :)

welatparez

He yawrum he. Turk hava yollariyla gifip sah suleyman turbesini getirdin deil mi. Kobaniden gecmenize Kurtler izin vermeseydi dostunuz olan isid topragini bile kullanacak yureginiz yoktu.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş