DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Küresel yatırımcı nakde yönelmeye başladı'

'Küresel yatırımcı nakde yönelmeye başladı'

16.06.2015 11:14:08
Bank of America (BofA) Merrill Lynch, küresel ölçekte yatırımcıların ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) beklenen faiz artırımı henüz gerçekleşmeden hisse senetlerinden çıkıp nakde yönelmeye başladıklarını belirtti.

BofA Merrill Lynch, haziran ayı Fon Yöneticisi Araştırması'nı yayımladı. Araştırmaya göre, küresel ölçekte yatırımcılar, Fed'den beklenen faiz artırımı henüz gerçekleşmeden hisse senetlerinden çıkıp nakde yönelmeye başladı.

Yunanistan'ın temerrüt riski ve Çin hisse senetlerindeki olası balon etkisinden de endişelenen yatırımcılar risklerini azaltıyor.

Portföylerde, mayıs ayında yüzde 4,5 seviyesinde olan nakit oranı bu ay yüzde 4,9'a yükselirken, hisse senetlerinde gösterge üzerinde olan yatırımcı oranı yüzde 47'den net yüzde 38'e geriledi.

Faiz artırımı beklentisi Mayıs 2011'den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkarken, araştırmaya katılanların net yüzde 80'i kısa vadeli faiz oranlarında artış bekliyor.

Fon yöneticisi araştırmasına katılan şirketlerin büyük çoğunluğu, Yunanistan ile ilgili görüşmelerin olumlu sonuçlanmayacağı tahmin ediyor. Katılımcıların yüzde 15'i Yunanistan'ın avro bölgesinden çıkacağını düşünürken, yüzde 42'si "Grexit" (Yunanistan'ın avrodan çıkışı) olmadan bir temerrüt gerçekleşmesini bekliyor.

Her 10 yatırımcıdan 7'si, Çin hisse senedi piyasasını "balon" olarak nitelendirirken, net yüzde 50'lik kesim ise Çin ekonomisinin güç kaybettiğini düşünüyor.

- Dolar en çok işlem yapılan varlık

Küresel yükselen piyasaların portföylerdeki ağırlığını azaltmayı düşünen yatırımcıların oranı, mayıs ayında bulunduğu yüzde net 6 seviyesinden bu ay net yüzde 21'e yükseldi. Gelecek 12 ayda şirket faaliyet karlarında düşüş yaşanacağını belirten yatırımcıların oranı mayıs ayındaki net yüzde 5 seviyesinden yüzde 17'ye çıktı.

Dolar, Fed'in faiz artırımı kapıdayken, en çok işlem yapılan varlık oldu. Yatırımcıların yüzde 72'si, gelecek yıl avronun dolar karşısında zayıflayacağı görüşünü paylaşıyor.

BofA Merrill Lynch Araştırma Yatırım Baş Stratejisti Michael Hartnett, konuya ilişkin açıklamasında, Fed'in parasal sıkılaştırmayı başlatması beklenen tarihe 65 işlem günü kala nakit seviyelerindeki artışın, yatırımcıların tedbiri elden bırakmadıklarını gösterdiğini kaydetti.

Avrupa Hisse Senedi Stratejisi Direktörü James Barty ise "Yatırımcılar Avrupa hisse senetlerinin değer kazanmasını bekliyor olsalar da Yunanistan ve yüksek getirili fonlara dair endişeler giderek artıyor" ifadesini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Zeliha

Erdoğan sesleniyorum bu kanı durdurun yeter artık kimse ölmesin senin evlatların olsaydı gece bile uyumazdin Ordan başsağlığı göndermek sizin için kolay tabi

Görüş Bildir Bizimle Paylaş