DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Küresel piyasalar, oynaklığı artan tahvil piyasasını takip ediyor

Küresel piyasalar, oynaklığı artan tahvil piyasasını takip ediyor

7 Yıl Önce
2015-06-04 09:07:00
Küresel piyasalar, yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde dalgalı bir seyir izlerken, tahvil piyasasında artan oynaklık tedirginliğe neden oluyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin dün piyasalarda volatilitenin devam edeceğini açıklaması ve enflasyon tahminini yükseltmesinin ardından özellikle Avro Bölgesi tahvil piyasalarında faizlerin sert bir şekilde yükselişe geçtiği görüldü.

ABD'de dün açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin beklentiler seviyesinde olmasının ardından dolar endeksi 96,50'den 95.21'e kadar gerilerken pay piyasalarında yükselişler görüldü. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri küresel tahvil piyasasında artan oynaklığın da etkisi ile yüzde 2,26 seviyesinden son 8 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 2,39'a kadar çıktı. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,80, S&P 500 endeksi yüzde 0,21 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,45 değer kazandı. Analistler, dün akşam açıklanan Bej Kitap'ın ekonomik görünüme ilişkin genel olarak pozitif bir resim çizdiğini belirterek, yarınki tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin piyasaların odak noktasında olacağını kaydediyor.

Avrupa tarafında ECB'nin faizlerde değişiklik yapmamasının ardından Draghi'nin açıklamaları piyasaların yönü üzerinde belirleyici oldu. Draghi, açıklamasında varlık alım programına devam edileceğini, Yunanistan'ın sistemde tutulması için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini ve piyasaların yüksek volatiliteye hazırlıklı olmasını söyledi. Draghi'nin açıklamaları ve yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 0'dan yüzde 0,3'e yükseltilmesinin ardından avro/dolar paritesi 1,1080'den 1,1285'e kadar çıktı, tahvil piyasasında ise etkili olan sert satışlarla faizler hızlı bir şekilde yükseldi. Almanya 10 yıl vadeli tahvil faizleri son 8 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 0,869'u görürken, pay piyasalarında ise alıcılı bir seyir izlendi.

Yurtiçinde dün açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından BIST 100 endeksinde önceki gün başlayan tepki yükselişi hızlanarak devam etti. Endeksi dün yüzde 2,42 değer kazanarak günü 83.394 puandan tamamlarken, 2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9,77, 10 yıl vadeli tahvilin faizi de yüzde 9,14 seviyesinde dengelendi. Analistler, BIST 100 endeksinin 82.500 puanın üzerinde kalması durumunda pozitif görünümün korunacağını ve 85.000 direncinin tekrar gündeme gelebileceğini ifade ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş