Kürekçiler, 2016 Yaz Olimpiyatları'na kilitlendi

Kürekçiler, 2016 Yaz Olimpiyatları'na kilitlendi

17.07.2015 11:26:49
EMRE AYVAZ - ONUR ORHAN - Kürek Milli Takımı, Fransa'da 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nde ilk 11'e girerek Brezilya'da yapılacak 2016 Yaz Olimpiyatları'na katılma hakkı elde etmeyi hedefliyor.

Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşseven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kürekte alt yapıdan iyi sporcuların yetiştiğini, genç ve yıldızlarda gelecekten umutlu olduklarını söyledi.

Sakarya'da iyi bir yatırım olduğunu, oradan da genç sporcu aldıklarını vurgulayan İşseven, "Çocuklar, yarışmış olduğu uluslararası yarışlarda yıldız ve gençlerde 4 altın, 3 gümüş madalya aldılar. Bu bizim için sevindirici bir olay. Gençler ve yıldızlar, aşağıdan iyi geliyor, yukarıyı da inşallah zorlayacaklar" diye konuştu.

- "Olimpiyatlara kilitlendik"

İlhami İşseven, 2016 Yaz Olimpiyatları'nı hedeflediklerini işaret ederek, şunları söyledi:

"Kürek dalı olmadığı için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan 1. Avrupa Oyunları'na katılamadık. Yurt dışı çalışmaları çok iyi devam ediyor. Önümüzde Fransa'da yapılacak dünya şampiyonası var, oraya katılacağız. İlk 11'e girdiğimiz zaman Türk Milli Takımı olimpiyatlara katılma hakkı almış olacak, bütün çalışmalarımız onun üzerine. Şu anda takım, 2016 Olimpiyatları'na kilitlenmiş durumda. 3 tekneyle çalışıyoruz, 4'üncüsü de eklenebilir. İnşallah beklentimiz, en az iki tekneyle olimpiyatlara girme hakkını kazanmak."

Kürek sporunun bütün sularda yapılması gerektiğini dile getiren İşseven "Yarışlarımızı Sapanca'da yapıyoruz. Suyu kirletme gibi bir olayımız kesinlikle yok çünkü kullandığımız motorlar 4 zamanlı, yani bunların suyla hiçbir alışverişi yok. Dünyada içme suyu havzalarında çok rahatlıkla kullanılıyor. Bu, olimpik bir spor. Büyüklerimizden çok büyük destek bekliyoruz" ifadesini kullandı.

- "Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti kürekte de var"

İşseven, Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinin küreğe de yansıdığını, iki kulübün kürek sporuna katkısının çok büyük olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Kürek sporu, su sporları içinde en fazla yatırıma gereksinim duyulan bir spordur. Salon sporunda her şey hazır fakat bizim öyle bir şansımız yok. Parkur atılacak, tekne, iskele ve kule olacak, bunların hepsi maliyet. Dolayısıyla büyük kulüplerimize minnettarım, çünkü bu sporun büyük kısmını onlar yüklenmiş. İnşallah ileri ki tarihlerde tabana yayıldığı zaman çok daha iyi şeyler çıkacaktır. İnşallah bu rekabet ömür boyu sürer."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

cengiz Göküzüm

Hayda böyle giderse isimiz zor bir hiristiyan millet meclisine girdi AMA istekleri kabarik yok daha neler mecliste degilken hayatinda kiliseye gitmismi